reklama

Odstartovala extraliga florbalu vozíčkářů. Znovu vládnou České Budějovice

Obhájci titulu z Českých Budějovic dokázali vyhrát všechna tři utkání. Obhájci titulu z Českých Budějovic dokázali vyhrát všechna tři utkání. autor: Tomáš Devera
O víkendu se v pražské Ruzyni odehrálo 1. ligové kolo České pošty Extraligy vozíčkářů 2017/2018, ve kterém se představilo šest z osmi ligových týmů včetně nového BM&J New era. Ten vznikl spojením celků z Mostu a Jičína. Během dvou dnů odehrál každý tým celkem tři utkání – jediní, kdo z Prahy odjeli neporažení, byli obhájci titulu z Českých Budějovic.

Praha - Již tradičně pořádal 1. ligové kolo nového ročníku florbalové extraligy vozíčkářů SKV Praha ComAp Team, který zahájil sezónu úspěšně - podlehl jen loňským vítězům. V tabulce tak obsadil druhé místo, se stejným počtem bodů se pak na třetím místě umístil FBC ABAK Ostrava, který rovněž vyhrál dvě ze tří utkání. Bez ztráty bodu jsou po 1. kole jen českobudějovičtí Štíři.  

V Praze svá první utkání odehrál také nový celek BM&J New era, který je poskládán z hráčů týmů Basset Most a FBC Jičín. Právě Jičín, který v minulosti patřil k nejlepším týmům, loni před pátým ligovým kolem odstoupil z extraligy kvůli nedostatku hráčů, proto pro novou sezónu spojil síly s florbalisty z mosteckého klubu.

nový celek Nový extraligový celek BM&J New era vznikl spojením týmů z Mostu a Jičína. Foto: Tomáš Devera

"To je asi jediná novinka pro letošní sezónu, tedy sloučení dvou týmů, Bassetů a Jičína. Oba dva týmy se dlouhodobě potýkaly s nedostatkem hráčů, takže východiskem bylo to, že se tyhle dva týmy sloučí pod jeden, tedy BM&J New era. Co se týče hry, tak v nové sezóně jiné novinky nejsou, ke změně došlo loni, kdy se najelo na systém 3 x 12 minut čistého času, což se osvědčilo. Takže se podle toho pojede dál," uvedla k zahájení sezóny pořadatelka prvního kola Dominika Horáková z SKV Praha ComAp Team.

Pořadatelský tým zahájil novou sezónu vítězstvím nad druhým pražským celkem Tatran Střešovice 5:0, další sobotním utkání vyhrál 7:2 nad týmem BM&J New era. Podlehl až Štírům v nedělním utkání 0:2. Před začátkem sezóny přitom pražský tým řešil kvůli odchodu Karla Dominika absenci gólmana - do branky se tak v prvním ligovém kole na dva zápasy postavil Jan Mrázek, na jeden pak Tomáš Uhlík. Jan Krauskopf, brankářská jednička celku, který vynechal kvůli zdravotním problémům celou loňskou sezónu, by se měl brzy do týmu vrátit.

Zájemci o florbal vozíčkářů, hlaste se!

SKV Praha ComAp Team před začátkem sezóny zveřejnil prostřednictvím sociální sítě výzvu, v rámci které chtěl přilákat do týmu nové hráče. Ta však zůstala takřka bez odezvy. "Florbal vozíčkářů, byť jde výkonnostně nahoru, se dlouhodobě potýká s tím, že hráči stárnou. A až na pár výjimek se noví lidi k florbalu nehrnou. Je strašně složité získávat nové hráče, napříč celou republikou, vyjma Českých Budějovic, kde se jim to nějakým způsobem daří. Byli bychom rádi, kdyby se lidé, kteří chtějí hrát, a je jedno, jestli jsou z Prahy, Ostravy nebo Brna, přihlásili. Troufám si říct, že všechny týmy, až na České Budějovice, se potýkají s nedostatkem hráčů, nebo spíš nedostatkem mladé krve, která je potřeba, aby florbal zůstal minimálně na té úrovni, na které je, a aby se nestávalo to, co se bohužel stalo tuhle sezónu. Jičín, který několikrát vyhrál ligu, se musel kvůli nedostatku hráčů sloučit s týmem, který byl výkonnostně o dvě třídy níž," říká k současné situaci ve florbalu vozíčkářů Dominika Horáková z České federace florbalu vozíčkářů.

Zájemci o florbal vozíčkářů mohou např. kontaktovat Českou federaci florbalu vozíčkářů: http://florbalvozickaru.cz/index.php/kontakt.

"Jeden soupeř byl papírově slabší, tam se vítězství očekávalo. Co se týče zápasu s Tatranem, čekali jsme důležitý, kvalitní souboj, nicméně Tatran byl na první kolo hráčsky oslabený, a to takovým způsobem, že jsme ho s přehledem přejeli 5:0. To vítězství bych, právě s ohledem na oslabenou sestavu Tatranu, nepřeceňoval, i když samozřejmě tři body se počítají. Co se týče zápasu se Štíry, hráli jsme celkem důstojný zápas, byť Štíři na tom byli o fous lépe. A po dvou gólech, kdy jeden střelili moc hezky a druhý jsme si dali vlastní, vyhráli 2:0. Ale jako nechci přeceňovat vítězství nad Tatranem, tak bych zase neházel flintu do žita po prohře se Štíry," hodnotil první tři utkání hrající trenér SKV Praha ComAp Team Vladimír Mařík.

Florbal na vozíku SKV Praha ComAp Team Praha. Foto: Tomáš Devera

V prvním nedělním utkání se proti sobě postavili finalisté loňské sezóny - Tatran a Štíři. Tatran nedokázal soupeři oplatit finálovou porážku a prohrál 1:4. Po dvou neúspěšných zápasech si tak Tatran spravil chuť až posledním utkáním proti Plzni, kterou přehrál výsledkem 18:2.

Z dalších týmů se dobře vedlo především Ostravě, ta, stejně jako SKV Praha ComAp Team, nedokázala čelit jen Štírům. S jedním vyhraným utkáním je na čtvrtém místě tabulky po 1. kole pražský Tatran, na pátém pak tým BM&J New era, který vyhrál rovněž jeden zápas, a to proti SKH METEOR Plzeň po samostatných nájezdech. Plzeň pak s jedním bodem za remízu v základní části s BM&J New era obsadila šesté místo. Polští Wheel Wolf Sosnowiec a Bulldogs Brno se zúčastní až druhého ligového kola, které se bude konat v říjnu v Ostravě. Na prvním místě tabulky jsou pak s devíti body českobudějovičtí Štíři.

florbal na vozíku V Praze se o víkendu odehrálo 1. kolo České pošty Extraligy vozíčkářů 2017/2018. Foto: Tomáš Devera

"Vstup do sezóny se povedl, protože jsme vyhráli všechny tři zápasy. Hráli jsme s poměrně těžkými soupeři - s Tatranem, to je takový náš rival, s druhým pražským týmem ComApem, ti také hrají velmi kvalitně, takže máme radost, že se nám je podařilo porazit. Se spoluhráči jsme si řekli, že budeme hrát to, co jsme přes léto trénovali, a klapalo to. Ze začátku jsme byli nervózní, což ty začátky bývají - první třetiny proto byly bezbrankové. Trvalo to, než jsme se rozjeli, ale pak zejména ty poslední třetiny byly jak namazaný stroj. Hodně na tom makáme a poctivě trénujeme," pochvaloval si vstup do nové sezóny hráč a trenér Štírů Zbyněk Sýkora.

tabulka Foto: ČFFV
reklama