reklama

Koronavirus narušuje program parasportovcům. Stolní tenisté se i tak blíží Tokiu

autor: Facebook Jiřího Suchánka
Handicapovaní stolní tenisté si mohou odškrtnout další splněný úkol. Čeští reprezentanti úspěšně zvládli turnaj světového poháru Polish Para Open a získali tak cenné body do tabulky světového žebříčku, které je mohou posunout k vysněné paralympiádě v Tokiu. Navíc v Polsku došlo i na medaile. Bronz vybojovali Petr Svatoš, Filip Nacházel a Jiří Suchánek.

Čas, který zbývá do zahájení sportovního svátku v Tokiu, se neúprosně krátí. Své o tom ví i čeští reprezentanti ve stolním tenisu, pro které nyní body ve světovém žebříčku mají cenu zlata. Cíl byl tedy předem jasný.

"Každý z hráčů se pokusil vyhrát co nejvíce jednotlivých utkání, aby získal body do světového žebříčku a zabojoval tak o nominaci na paralympiádu v Tokiu," řekl za reprezentanty David Půlpán.

Z našlapaného turnaje si stolní tenisté odvážejí několik důležitých vítězství. Z šesti českých účastníků si polovina vybojovala medaili. Pokaždé se jednalo o bronz.

"Turnaje v Polsku se zúčastnilo přes sto hráčů ze třiceti zemí celého světa, tři cenné kovy při účasti šesti našich hráčů jsou podle mého názoru dobrý výsledek," hodnotí počin českých sportovců David Půlpán.

Na medaile dosáhli Petr Svatoš, Filip Nacházel a Jiří Suchánek. Zatímco první dva si ve světovém žebříčku polepšili, nejzkušenější z celé trojice se v žebříčku naopak propadl. "U nás dvou to vypadá na docela dobrý posun v žebříčku," komentuje situaci Petr Svatoš.

Jiří Suchánek Jiří Suchánek vybojoval bronzovou medaili na paralympijských hrách v Riu 2016. Foto: Archiv: Jiří Suchánek

Zisk medailí reprezentaci potěšil, přesto nebyl tím hlavním důvodem cesty do Polska. "V týmu jsme čtyři hráči, kteří se snaží o paralympiádu v Tokiu, navíc polský turnaj byl jedním z posledních, jehož výsledky se počítají do kvalifikace na paralympiádu," uvedl Petr Svatoš. 

"Cílem je dostat dva hráče na tuto vrcholnou akci, což by se mělo podařit," dodává. Prvním nejpravděpodobnějším adeptem je i přes mírný propad stále Jiří Suchánek, který je aktuálně dvanáctý v pořadí světového žebříčku. "Jirka si to teď trochu zkomplikoval, ale věřím, že se tam dostane," hodnotí situaci Suchánkův spoluhráč Petr Svatoš.

Možností kvalifikace je více. Hráč se může kvalifikovat přímo na základě dobrého umístění ve světovém žebříčku. Ti pod čarou se mohou kvalifikovat na divokou kartu, která start v Tokiu rovněž nepřímo zaručuje. Další možností je vyhrát turnaj ve Slovinsku, což může účast na paralympiádě zajistit pouze pro jednoho hráče.

Čas na sbírání tolik důležitých bodů se nemilosrdně krátí a v kalendáři stolních tenistů jsou poslední dvě kvalifikační akce. "Příští týden jedeme do Španělska, poté nás čeká turnaj ve Slovinsku," říká Svatoš. Například zápasy světového poháru ve Španělsku jsou nejprestižnější v Evropě vůbec. Oproti původnímu plátu ale ubyl jeden očekávaný turnaj.

"Před pěti minutami jsem dostal zprávu, že se kvůli korona viru ruší turnaj v Itálii," sděluje Svatoš. Ze stejných důvodů byla zrušena i akce v Číně. "Pro nás je to samozřejmě komplikace, protože jsme do obou zemí plánovali vyrazit," uzavírá Petr Svatoš. Zda českým reprezentantům paralympijský sen vyjde, proto ukáží již následující týdny.

reklama