reklama

V Praze se konal druhý ročník turnaje sedících volejbalistů. Titul si odvezli hráči ze Záhřebu

Vítězství bral chorvatský IOK Záhřeb. SK Kometa Praha obsadila až poslední příčku. Vítězství bral chorvatský IOK Záhřeb. SK Kometa Praha obsadila až poslední příčku. autor: Vladimír Slabý
V Česku funguje jediný tým sedících volejbalistů, který teprve začíná poměřovat síly se zahraničními výběry. SK Kometa Praha o víkendu uspořádala druhý mezinárodní turnaj v Česku – Sitting Comet 2017. Přestože domácí tým obsadil poslední příčku, zaznamenala nejen trenérka herní posun pražských volejbalistů. Po finálovém chorvatském derby si nakonec titul odvezli záhřebští volejbalisté.

Praha - SK Kometa Praha je prvním a zatím jediným českým projektem volejbalu vsedě. Stojí za ním Kristýna Kůtová, jeho zakladatelka a trenérka současného týmu. "Scházíme se přibližně dva roky a na turnajích jsme začali startovat asi teprve před rokem. Hlásíme se na otevřené mezinárodní turnaje, avšak nehrajeme žádnou dlouhodobou soutěž," přibližuje situaci klubu. Zatím navštívili Kodaň, Hamburg nebo Lipsko. Kromě toho loni sami uspořádali amatérský mezinárodní turnaj Sitting Comet, na který nyní navázali druhým ročníkem.

Sitting Comet 2017 Sitting Comet 2017 hostil osm týmů ze čtyř evropských zemí. Foto: Vladimír Slabý

Zvítězili Chorvaté, domácí obsadili poslední příčku

Turnaje se účastnilo osm týmů z různých evropských zemí. Přijely německé týmy z Hamburgu a Lipska, z Chorvatska poté IOK Záhřeb a Agram. Parma a Missaglia byli účastníci italští. "Jeden tým nepřijel, a tak jsme osmičku účastníků museli doplnit jakýmsi "mix týmem", za který jsme nastupovali jak my, tak hráči z ostatních klubů," upřesňuje složení turnaje hráč pražské Komety Roman Bernat.

Domácí byli přiřazeni ke skupině A. Zde se jim podařilo poměrem 2:1 na sety porazit Missaglii. Avšak nestačili na Hamburg ani Agram. Obsadili tedy třetí příčku. Skupinu ovládl chorvatský Agram, druhý skončil Hamburg. Italové ze čtvrtého místa postoupili pouze do druhého playoff, stejně jako Kometa.

Skupině B dominoval IOK Záhřeb. Svým soupeřům nedaroval ani set. Druhé skončilo Lipsko, Parma třetí. Mix Team, který ve třech utkáních uhrál pouze set, poslední. První vyřazovací část tedy slibovala chorvatsko-německé boje o titul, druhá italsko-česká utkání o nižší příčky.

SK Kometa Praha změřila síly s Mix Teamem, kterému podlehla 1:2, a čekalo ji tedy utkání o sedmé místo. To s ním sehrála Parma, která prohrála v italském derby s Massaglií taktéž 1:2 na sety. V souboji dvou nejslabších byla lepší Parma, která porazila Kometu 2:0. Pátou příčku poté bral po výhře 2:1 Mix Team.

Sitting Comet 2017 Přes výsledkový neúspěch je Kometa spokojena, hlavně díky svému hernímu posunu od minulého roku. Foto: Vladimír Slabý

V prvním semifinále si to rozdaly týmy IOK Záhřeb s Hamburgem. Suverénní Chorvati nedali soupeři šanci, zdolali je 2:0 na sety. Stejným poměrem skončilo druhé semifinále, v němž zvítězil také chorvatský tým, tentokrát Agram. Souboj Hamburgu a Lipska o bronz ovládl celek z přístavního města poměrem 2:0 na sety. Finálové chorvatské derby neponechal dominantní IOK Záhřeb náhodě a po výhře 2:0 slavil prvenství v turnaji.

Kometa výsledek negativně nevnímá

"Naše nevýhoda v poměřování sil s ostatními spočívá například ve složení týmů. U jiných převažují zdraví volejbalisté nad handicapovanými, u nás je to naopak. A samozřejmě ještě netrénujeme tak dlouho," vysvětluje trenérka Kůtová. Celý turnaj byl pořádán jako amatérský se smíšenými týmy (ženy plus muži). Byly však pozvány kvalitnější týmy než na loňský Sitting Comet, na kterém se Kometa umístila na třetí pozici z celkového počtu šesti účastníků.

Foto: Muž, kterému změnil život jediný skok. Ze Zacha je vozíčkář, ale na život nezanevřel Foto: Muž, kterému změnil život jediný skok. Ze Zacha je vozíčkář, ale na život nezanevřel Prohlédněte zde

"Konečná tabulka tomu sice neodpovídá, ale my jsme spokojeni. Nejen já a hráči, ale i nezávislí rozhodčí si všimli, jaký posun se nám od minulého roku povedl," pochvaluje si trenérka.

"Naší hru, přestože jsme skončili poslední, hodnotím pozitivně. Přijely kvalitnější týmy než loni, logicky se tak zvedla i herní kvalita celého turnaje. A my jsme dokázali se silnými soupeři hrát vyrovnané partie. Od loňska jsme herně určitě pokročili," doplnil obrázek o předvedeném výkonu Roman Bernat.

reklama