reklama

Vištalové se vyvedly závody v Rakousku. Vybojovala si účast na MS v paradrezuře

Na tréninku před odletem na paralympijské hry. Na tréninku před odletem na paralympijské hry. autor: Josef Malinovský
Rakouská Stadl Paura hostila závody v paradrezuře. Anastasja Vištalová se blýskla hlavně třetí den. Limity pro mistrovství světa už má splněny.

Stadl Paura - Rakouské městečko Stadl Paura hostilo závody v paradrezuře. Anastasja Vištalová se blýskla hlavně třetí den. Limity pro mistrovství světa už má splněny.

Výsledky z mezinárodního závodu CPEDI3* v se počítají do kvalifikace na světové hry. Ty se letos uskuteční v září v americkém městě Tryon.

Česká paralympijská reprezentantka už má limity splněny. Závody, jako byl ten v Rakousku, se však hodnotí procentuálně. Pro vstupenku do Tryonu musí závodnice zajet dvě drezurní úlohy nad 62 %.

A Vištalová v poslední soutěži potvrdila, že bude v září startovat oprávněně. Na své holandské kobyle Dominique poměřila síly se světovou špičkou. Sama je aktuálně ve světovém žebříčku kategorie Grade 1 na 15. místě.

Devět závodnic, dva dny, dvě pátá místa pro Vištalovou. V tom prvním si zajela pro 67,8 %. Zvítězila Laurentina Tanová ze Singapuru. Stejná závodnice triumfovala i ve druhém dni s hodnocením 73,5 %, Češka získala 68 procent rovných.

Anastasja Vištalová Anastasja Vištalová Foto: Facebook - Anastasja Vištalová - Paradrezura

Nejlepší výkon si Vištalová schovala na třetí den. Ve Freestyle finále pro nejlepší sedmičku závodnic si se svou Dominique řekla o 70,8 %, což je vyneslo na druhou příčku. Překonala je tak jen dominující Singapuřanka Tan, která ještě v době závodu byla světovou čtyřkou. Nyní však je druhá. "V porovnání s předchozími kvalifikacemi se Anastasja ještě zlepšila a mezi konkurencí se neztratila," těší trenérku Renatu Habáskovou.

Vždyť třetí den za sebou její svěřenkyně nechala Rakušanku Julii Sciancaleporeovou, která je momentálně v tabulce jezdkyň o místo před ní -  čtrnáctá. Dobrý výkon jí získal "prize money" ve výši 270 eur. Ty se připočetly k 55 eurům z předchozího dne.

Vištalová se letos už zúčastnila mezinárodních závodů v německém Mannheimu i před domácím publikem v Kralovicích. To bylo vůbec první takové klání v Česku.

Anastasija Vištalová Anastasija Vištalová je první českou zástupkyní na paralympijských hrách v paradrezuře. Foto: Josef Malinovský

Nyní se závodnice musí připravit na mistrovství světa. Trénuje dvakrát týdně, avšak její partnerka Dominique zabírá každý den. "Kůň pracuje jako každý jiný. Závodí i v klasických drezurách s nehandicapovanou jezdkyní. Ta koně trénuje a zároveň dělá předjezdce Anastasji," říká Habásková. A pokračuje s vyprávěním, co všechno její dcera Michaela v této roli dělá. "Před závodem klisnu vycválá a připraví a pak už se do sedla posadí Nasťa." Taková je praxe v kategorii Grade 1, kam se řadí jezdci paradrezury s největším handicapem.

Dominique už byla s Vištalovou loni na mistrovství Evropy, letos s ní poletí na mistrovství světa, a počítá se s ní také na další Evropu za rok i případnou paralympiádu za dva. S nejlepší českou závodnicí trénují v Podolance vedle Prahy. Paradrezuře se v tuzemsku závodně věnuje přibližně deset závodníků.

reklama