Phelps plní drzý plán. Druhé zlato ale viselo na vlásku

Red Spo
11. 8. 2008 5:59
Američané na 4x100 metrů volně překonali světový rekord
Američtí plavci Michael Phelps a Garrett Weber-Gale (vlevo) se radují ze zlaté olympijské medaile ze štafety na 4x100 metrů volným způsobem. | Foto: Reuters

Peking - Americký plavec Michael Phelps se na olympijských hrách dočkal druhé zlaté medaile.

Třiadvacetiletý rekordman chce v Pekingu přepsat historii a překonat sedm vítězství krajana Marka Spitze z mnichovské olympiády. V pondělí k tomu udělal další krok, když coby člen americké štafety vyhrál finále na 4x100 metrů volný způsob.

Americké družstvo navíc stanovilo časem 3:08,24 nový světový rekord.

Phelpsův troufalý pokus ale mohl skončit už druhý den. Jason Lazok totiž dohmátl po obrovském dramatu před Francouzem Bernardem jen o osm setin vteřiny.

Čtěte dále:
Phelps myslí na osm zlatých. Dostal by milion dolarů
Phelps začal výborně. Světovým rekordem a první zlatou

Nový rekord má i Kitadžima

Podobně si vedl i japonský plavec Kosuke Kitadžima, který získal v novém světovém rekordu olympijské zlato na trati sto metrů prsa.

Navíc se jako první v historii dostal na stometrové trati pod 59 vteřin. Druhý doplaval ve Vodní kostce Nor Alexander Dale Oen, třetí skončil Francouz Hugues Duboscq.

Mezi ženami v semifinále vylepšila světový rekord na sto metrů znak Kirsty Coventryová ze Zimbabwe. Nedávný rekord ze soboty tak Australance Riceové dlouho nevydržel.

V závodě na sto metrů motýlek se radovala ze zlaté medaile Australanka Trickettová.

V ženské čtyřstovce volným způsobem potom kralovala Britka Rebecca Adlingtonová.