Rusové po výprasku smutní: Kanaďané řádili jako gorily

Jakub Šafránek Jakub Šafránek
25. 2. 2010 10:45
Rusové inkasovali sedm branek
Povedené přečíslení dva na jednoho zakončoval trefou do růžku branky Rick Nash
Povedené přečíslení dva na jednoho zakončoval trefou do růžku branky Rick Nash | Foto: Reuters

Vancouver - Od dlouho očekávaného duelu dvou hokejových supervelmocí, Kanady a Ruska, se čekalo hodně: absolutní nasazení, parádní akce, souboj hokejových stylů i vyrovnaná taktická bitva vrcholící předáním zlaté olympijské medaile tomu lepšímu, či alespoň šťastnějšímu týmu.

První zádrhel plánovaného scénáře přišel už po základních skupinách hokejového turnaje. Oba hvězdami napěchované týmy ve skupinách klopýtly a nakonec na sebe narazily už ve čtvrtfinále.

A v něm ve čtvrtek jednoznačně dominovala Kanada, která rozstřílela Rusko 7:3, když po pouhých třinácti minutách hry vedla nad spolufavoritem turnaje 3:0.

Kanadě ´nepřišel´ soupeř. Rusko propadlo a končí
Moment, který přinesl krach. Helma, tvrdí Češi i Finové
Slováci zaskočili obhájce, v semifinále je čeká Kanada

"Vlétli na nás jako gorily puštěné z klece," nechal se slyšet ruský brankář Ilja Bryzgalov, který z lavičky sledoval dění na kluzišti až do čtyřiadvacáté minuty, kdy v brance Rusů vystřídal Jevgenije Nabokova.  "Katastrofa, konec světa," dodal.

"Bylo to, jako když proti sobě hrají malí a velcí kluci. Velcí kluci prostě dominovali," přisadil si Alexandr Ovečkin.

"Takový start byste nečekali, ale my jsme takhle začít chtěli, prostě na ledě létat," nechal se po zápase slyšet kanadský forvard Rick Nash.

Bykov: na Kanaďany neplatilo zhola nic

A příčiny historicky druhé nejhorší porážky "sborné" na olympijských hrách? Podle Bryzgalova rozhodlo především nasazení v osobních soubojích.

Santa Clausové nakonec nebyli zapotřebí, kopu gólů nadělili Rusům sami kanadští hokejisté | Foto: Reuters

"Hokej je jednoduchá hra. My jsme prostě prohrávali všechny osobní souboje, všechny bitvy u mantinelů a oni se dostávali do přečíslení," kroutil hlavou brankář ruského výběru.

Bryzgalov se na led dostal po pěti minutách druhé třetiny, kdy Nabokov inkasoval pátou branku a o výsledku bylo v podstatě rozhodnuto. Od stavu 7:3, který panoval po 32. minutě, se už skóre nezměnilo.

"Byli velmi silní, nemohli jsme se jejich tlaku přizpůsobit," prohlásil o prohře svého týmu Vjačeslav Bykov. "Zkoušeli jsme změnit svoji hru, ale bylo to málo platné."