reklama

Sarkozy v Pekingu: Čtvrtina lidstva se nebojkotuje

Sarkozy v olympijské vesničce. Sarkozy v olympijské vesničce. autor: Reuters
Bush Čínu před svým příjezdem v Thajsku kritizoval

Peking - Ještě před dvěma měsíci se na něj dívali Číňané skrz prsty. Lidé v jeho zemi totiž masově protestovali proti pouti olympijské pochodně a volali po dodržování lidských práv.

Teď je ale vše jinak. Francouzský prezident Nicolas Sarkozy do Pekingu na slavnostní zahájení olympiády nejen přijel, ale ještě stačil pokárat ty, kteří vyzývají k bojkotu her.

Čtěte také: Sarko i pan Lu jedou do Číny. Dali přednost byznysu

"Čtvrtina lidstva se nebojkotuje," řekl Sarkozy v olympijské vesničce, kde navštívil sportovce ze země galského kohouta. "Hry jsou příležitostí, jak provázet Čínu na cestě k otevřenosti, toleranci, pokroku a respektování hodnot, které uznáváme my," dodal francouzský prezident.

Ještě předtím se ale stačil vyfotografovat s čínským prezidentem Chu Ťin-tchaem.

Na slavnostní zahájení her se chystá také George Bush. Ti jsou ostatně v Pekingu hned dva - nejen současný prezident, ale i jeho otec. Bush starší byl totiž v Číně velvyslancem a dnes společně s "juniorem" přestřihl pásku nové americké ambasády v Pekingu. Ta je mezi zastupitelskými úřady USA ve světě svou rozlohou druhou největší, hned po americkém velvyslanectví v Iráku.

"Amerika bude Čínu podporovat na cestě k svobodné ekonomice," řekl při té příležitosti prezident USA.

Světoví politici se sjeli do Pekingu na olympiádu Světoví politici se sjeli do Pekingu na olympiádu Prohlédněte zde

Kritika z jeho slov sice zazněla, ale o den dříve v thajském Bangkoku. "Amerika se staví ostře proti zadržování politických disidentů, advokátů obhajujících lidská práva a náboženských aktivistů," varoval.

Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Čchin Kang jeho slova odmítl komentovat. "Číňané požívají svobody náboženského vyznání v souladu se zákonem," řekl pouze.

Slavnostního oběda, který na počest státníků pořádal Chu, se kromě Bushe, Sarkozyho nebo Vladimira Putina zúčastnil také australský premiér Kevin Rudd, vystudovaný sinolog.

reklama