reklama

Sudová: Jsem ráda, že jsem to zkusila a bojovala

Nikola Sudová. Nikola Sudová. autor: Aktuálně.cz
Sudová dojela v závodě šestnáctá

Vancouver - Lyžařští odborníci i lékaři považovali českou akrobatickou lyžařku Nikolu Sudovou za blázna a hazardéra, když se rozhodla startovat s přetrženým křížovým vazem v levém koleni na olympijských hrách ve Vancouveru.

Ona se však nevzdala, do Kanady odjela a dnes v boulích postoupila do finále, v němž obsadila šestnácté místo. Sice nedokázala bojovat o medaile, jak na začátku sezony plánovala, ale přesto byla ráda, že se k riskantnímu a neobvyklému kroku odhodlala.

"Byl to boj, čtrnáct dní dřiny. Ale jsem ráda, že jsem se pro to rozhodla a zvládla to. I když jsem tady udělala chybu. Celkově jsem pro to udělala vše," řekla Sudová novinářům po finálovém závodě v Cypress Mountain.

Čtěte také: Sudová osud nepřekonala. V mogulech skončila šestnáctá

Poslední měsíc byl náročný zejména psychicky. "Po sportovní stránce to nebyl nejtěžší měsíc v životě, po duševní možná jo. Nedá se to moc porovnávat například s maturitou, ale člověk musel mít dobrou disciplínu, protože se mi nechtělo denně tři hodiny cvičit. Nedala jsem si jediný den volna, pořád jsem musela něco dělat," uvedla Sudová.

Piruety v oblacích. Boulařky na Cypress mountain zářily, Sudovou zradilo koleno Piruety v oblacích. Boulařky na Cypress mountain zářily, Sudovou zradilo koleno Prohlédněte zde

Sedmadvacetiletá sportovkyně souhlasila s tím, že poslední měsíc byl dost zběsilý. "Určitě to tak bylo. To, co se dělo ze strany médií nebo v mojí hlavě, to se jindy nedělo za půl roku," řekla bronzová medailistka z loňského mistrovství světa, která má doma i stříbro z MS v roce 2005.

Teď Sudovou čeká operace, ale až zhruba za měsíc. Pokud totiž zákrok neabsolvuje okamžitě po zranění, doporučuje se až za dva měsíce.

"Asi to bude na konci února. Do té doby si chci oběhat školu, protože pak už nebudu moct nic dělat, tak abych aspoň doma mohla něco dělat. Pak mě čekají tři měsíce v klidu, což pro mě bude těžké. Tak dlouho jsem doma nebyla...," pousmála se Sudová.

Startem na olympiádě pro ni sezona skončila. Radost z toho nemá, těší ji ale, že 'kolotoč' končí. "Byla jsem nešťastná, protože když jsem viděla ten krásný měkký kopec, v takových jezdím ráda... S tím by se dalo tak krásně hrát, kdybych byla zdravá. Takže mě to první den strašně štvalo," přiznala.

Svěřenkyně trenéra Radka Herota zůstane ve Vancouveru do 20. února, pak odletí domů. "Kdybych mohla zůstat až do konce, bylo by to super, ale to mě asi nenechají. Bohužel už mě nečeká nic moc, operace a léčba," dodala Sudová, která věří, že se za čtyři roky představí na další olympiádě v Soči.

"To jsem pevně přesvědčená. Když tělo vydrží, hlava vydrží určitě," řekla šestá žena z Turína, která má za sebou už třetí olympijský start.

reklama