reklama

Berdych mocně touží po finále. Odhodlání z Čecha čiší, Murrayho chce šokovat změnou taktiky

Tomáš Berdych. Tomáš Berdych. autor: Reuters
Finále Wimbledonu hrál Tomáš Berdych před šesti lety, teď chce největší úspěch kariéry zopakovat. Šance je větší než jindy, opakuje si česká jednička. V pátek nastoupí v All England Clubu proti domácí megahvězdě, Andymu Murraymu.

Londýn - Za pomoci dřívějších zbraní chce tenista Tomáš Berdych přichystat překvapení v semifinále Wimbledonu. V pátek vyzve na londýnské trávě domácí naději a favorita na titul Andyho Murrayho. S Britem sice prohrál poslední čtyři zápasy, ale tentokrát nemusí být bez šance.

Berdych si před šesti lety zahrál finále Wimbledonu. Murray se před třemi lety stal prvním Britem po 77 letech, který slavný turnaj ovládl, ale od té doby na grandslamu neuspěl. Oba tak nadmíru touží projít znovu do boje o triumf.

Program French Open: Plíšková byla zápas od postu jedničky, v Paříži nedosáhla na finále Program French Open: Plíšková byla zápas od postu jedničky, v Paříži nedosáhla na finále Prohlédněte zde

V cestě už nestojí suverén posledních měsíců a první hráč světa Srb Novak Djokovič. Šance uspět se tak zdá větší. "Určitě je," přikývl Berdych, ale dobře ví, že ho přesto dělí od splnění životního snu dva nesnadné kroky.

Berdych nechce nechat soupeře tvořit

"Čeká mě zase jiný těžký soupeř. Dneska je to skoro jedno, člověk to musí brát podle toho, kdo čeká dál. Prostě musíte hrát do posledního balónku, ať je tam kdokoliv," řekl.

Třicetiletý Berdych má s dvojnásobným grandslamovým šampionem Murraym, jenž vyhrál také US Open 2012, bilanci šesti výher a osmi porážek. Zpočátku byl český hráč úspěšnější, ale s prohrou v semifinále US Open před čtyřmi lety má bilanci 2:6.

Proto chce na světovou dvojku Murrayho přijít se změnou taktiky. "S tím, co dřív fungovalo poměrně dobře. Uvidíme, jestli to bude to správné," řekl Berdych. Je jasné, že nemůže s Murraym hrát dlouhé výměny od základní čáry. Brit se výborně pohybuje a skoro nekazí, proto je třeba, aby se desátý nasazený Berdych snažil míče ukončovat. "Musím co nejvíce tlačit, být agresivní a nenechat ho tvořit hru," přitakal.

"Co bylo předtím, nebylo úplně správné"

S hráči elitní čtyřky se Berdychovi v poslední době nedaří. Od vítězství nad Rafaelem Nadalem loni ve čtvrtfinále Australian Open s nimi nevyhrál ani jeden z 15 zápasů. "Takže je potřeba na tom něco změnit. Nemám křišťálovou kouli, abych věděl, jestli to bude stačit. Ale to, co bylo předtím, nebylo úplně správně," podotkl Berdych.

Nezapomenutelné, byl jako Houdini. Federer přivedl Wimbledon do extáze a vzal Navrátilové rekord Nezapomenutelné, byl jako Houdini. Federer přivedl Wimbledon do extáze a vzal Navrátilové rekord Čtěte zde

S Murraym se dosud na trávě nestřetli. "Musím se podívat na jeho zápasy, kde jsou jeho silné stránky a kde má trochu slabinu," plánoval Murray. "Při své výšce má výborný servis a rád diktuje výměny, což mu ideálně nesmím dovolit, protože pokud to připustím, tak si tam hodně zaběhám," uvažoval svěřenec Ivana Lendla.

Berdych řekl, že Murray postupem času svoji hru změnil. "Hrával defenzivněji a víc čekal, co udělá soupeř. Teď je kreativnější," řekl o svém příštím soupeři a tomu to polichotilo. "Je hezké, když o vás příští sok řekne, že hrajete agresivněji. Bude to ale těžký zápas a musím agresivitu spojit s variabilitou. To na něj (Berdycha - pozn. red.) v poslední době fungovalo, ale nic lehkého mě samozřejmě nečeká," řekl Murray.

Berdych: Jsem na jedné z nejlepších pozic

Berdych prošel do semifinále trochu nenápadně, nemusel hrát proti elitnímu hráči a může nyní překvapit. Zvláště, když je Murray pod tlakem a Britové ho po brzkém vyřazení anglických fotbalistů na Euru a hledání nového premiéra berou jako poslední naději.

Berdych po postupu neskáče metr vysoko. Semifinále už znám, chci dál, říká Berdych po postupu neskáče metr vysoko. Semifinále už znám, chci dál, říká Čtěte zde

"Není to tak špatné. Nebo je? Není. Nejsem poslední britskou nadějí, je jich rozhodně víc, než jsem já. Jen se snažím hrát co nejlépe a dělat lidem radost," řekl Murray.

Před důležitým zápasem se Berdych cítil fajn. "Tělo poslouchá. Zvládnul jsem těchto pár těžkých dnů a mám čas pro sebe připravit se na další zápas," řekl český daviscupový vítěz a dodal: "Jsem na jedné z nejlepších pozic, v jaké můžu být."

reklama