reklama

Je mu tak patnáct a není to člověk. Vidíme nového Djokoviče, žasne svět tenisu

Jannik Sinner. Jannik Sinner. autor: Reuters
Nová tenisová superhvězda přichází z Jižního Tyrolska. Italský kouzelník Jannik Sinner představuje budoucnost tenisu, už ve svých devatenácti letech zdatně konkuruje absolutní světové špičce.

"Ty nejsi člověk. Panebože, je ti tak patnáct a hraješ takhle? Dobrá práce," pobavil při závěrečném setkání na síti během turnaje v Miami naturalizovaný Kazach Alexander Bublik tenisovou veřejnost i samotného Sinnera.

Tenisová krádež v Bogotě. Měla sis hlídat skóre, zpražila supervizorka hráčku Tenisová krádež v Bogotě. Měla sis hlídat skóre, zpražila supervizorka hráčku Čtěte zde

Přestože je Bublik známý showman a šprýmař, i z jeho úst se v tu chvíli linula slova plná fascinace a upřímného obdivu. 

Oba tenisté na Floridě sehráli jeden z esteticky nejkvalitnějších zápasů prozatímního průběhu sezony. Oba bavili publikum u televizních obrazovek podobnou měrou, vítězně ale z duelu vzešel italský supertalent. Svou jízdu prestižním turnajem dovedl až do finále, kde byl nad jeho síly Polák Hubert Hurkacz.

Z věhlasu, který se začíná rozprostírat nad hubeným zrzavým chlapcem, tahle porážka ale nic neubrala. Sinner už je 23. hráčem světa, aura budoucího mnohonásobného grandslamového šampiona už jej ale pevně obepnula.

"Jannik mi na kurtu strašně připomíná Novaka Djokoviče. Až na to, že rychlost jeho úderů reflektuje budoucnost tenisu," naznačil Sinnerův krajan Thomas Fabbiano, že v některých herních parametrech a s přihlédnutím k jeho další možné evoluci vypadá mladík z Innichenu ještě lépe, než současná světová jednička a vítěz osmnácti grandslamů.

Jistě, zadrhnout se toho může hodně. Sinnerovi ani obrovský talent nedává do budoucna žádné jistoty a získávat první úspěchy je vždy o poznání snazší, než na ně později navazovat, přesto jeho tenis momentálně sklízí zasloužené ovace.

V pořadí Race to Turin, tedy v neoficiálním letošním žebříčku, podle něhož se kvalifikují hráči na závěrečný Turnaj mistrů, už je Sinner mezi osmičkou vyvolených.

Podívejte se, jak Sinner válel v Miami:

Sinner highlights Miami www.youtube.com

"Nepochybuji o tom, že z něj bude tenista té nejvyšší úrovně. Nabízí velmi silový tenis nejvyšší možné kvality. Je lídrem své generace," stihl mu už vystřihnout poměrně výživnou poklonu sám Djokovič.

Z prominentních tenisových osobností rozhodně není sám, kdo je o budoucí nehynoucí slávě italského tenisty přesvědčen.

"Sinner, to je budoucnost. Zcela jistě hráč top 5, možná i světová jednička. Roste úžasně rychle," přidal se Djokovičův kouč Goran Ivaniševič.

Bývalý britský šampion a nynější expert Eurosportu Tim Henman už během loňského French Open předpověděl, že Sinner bude v závěru této sezony členem elitní světové desítky. "Ještě zesílí, zrychlí, už teď je úžasný a přitom má spoustu věcí, které může zlepšit," podotkl.

U vytržení je ze Sinnera také legendární Chris Evertová: "Jeho orientace na kurtu je neuvěřitelná, má navíc obrovské tenisové IQ."

Jestli to někdo dokáže, tak ty, vzkázala jí Kvitová. Tenistka teď porazila rakovinu Jestli to někdo dokáže, tak ty, vzkázala jí Kvitová. Tenistka teď porazila rakovinu Čtěte zde

Ivan Ljubičič, trenér Rogera Federera, označil italského mladíka za "čistý talent" a to ve smyslu technickém, mentálním i fyzickém.

"Tyhle tři věci jsou velmi užitečné, když chcete být Albertem Tombou tenisu," použil chorvatský kouč originální přirovnání.

Sám Sinner svým vystupováním na kurtu i mimo něj neustále dokazuje cílevědomost a ochotu tvrdě pracovat, tedy další atributy nezbytné pro sběr těch nejlákavějších tenisových poct.

"Byl to dobrý turnaj," prohlásil po porážce s Hurkaczem v miamském finále. Vzápětí ale dodal: "Ale pochopitelně tady nejsem proto, abych se spokojil s finále. Jsem tady, abych vyhrával turnaje. Nebyl to můj den, což beru. A tak se vracím do práce a uvidíme, jak se s tím poperu příště."

Zábavnou konverzaci o tom, že Sinner není člověk, zmíněnou v úvodu článku, Bublik už vážněji rozvedl v Miami na tiskové konferenci.

"Prostě to není člověk. To je fakt. Říkám to, protože nemůžu uvěřit tomu, že vidím kluka v jeho věku s takovou mentální tvrdostí, o které si většina z nás může jen zdát. Párkrát jsem během zápasu ho nazval robotem, ale myslel jsem to v tom nejlepším smyslu slova. Je to velký hráč."

Bublik a Sinner na turnaji v Miami:

reklama