reklama

Maky, Muška, Maruška. Máte skvělou tradici výchovy talentů, chválí Češky McEnroe

Marie Bouzková. Marie Bouzková. autor: Reuters
Je jim jen něco málo přes dvacet a svět se musí učit vyslovovat jejich náročná jména. Mladé české tenistky se v posledních týdnech a měsících derou vzhůru žebříčkem. Markéta Vondroušová, Karolína Muchová a Marie Bouzková představují novou krev českého tenisu, kterou obdivuje i americká legenda John McEnroe.

Všechny tři letos zažily průlomovou sezonu a každá má s New Yorkem, dějištěm posledního grandslamu sezony, spojený vlastní velký příběh. Zraněná Markéta Vondroušová nakonec na turnaji velké čtyřky nestartuje, ale i tak vyvolává mladá česká generace respekt.

"Musím říct, že v České republice máte skvělou tradici výchovy mladých talentů. Spadáte mezi země, které nemají moc obyvatel, ale hráči odtud mají úspěch. A myslím, že to je pro světový tenis jen dobře," uvedl pro Aktuálně.cz bývalý americký tenista John McEnroe. 

Sám si ze své generace moc dobře pamatuje jiné československé legendy jako Ivana Lendla nebo Martinu Navrátilovou.

"V 70. letech byl tenis pro mladé hráče šancí dostat se ven za hranice, odtud to někde pramení, teď se tu tenis stal jedním z nejoblíbenějších sportů a v Česku zjevně hlavně pro dívky, které se snáz dostávají nahoru," dodal expert Eurosportu.

Zatím nejčerstvějším českým úkazem na tenisovém nebi je Marie Bouzková, která svou precizní hrou od základní čáry překvapila i hvězdy typu Simony Halepové nebo Sloane Stephensové. V Torontu se z kvalifikace protáhla až do semifinále. Díky tomuto balíku bodů najednou klepe na brány první padesátky.

"Přiznám se, že donedávna jsem ji neznal, registrovat jsem ji začal až teď. Vím, že je to velká bojovnice, že se jí teď daří a získává si velkými výhrami na okruhu respekt," pochválil McEnroe jednadvacetiletou Češku.

"Pište to na Bouchardovou." Muž se vydával za bratra hvězdy, projedl a propil milion "Pište to na Bouchardovou." Muž se vydával za bratra hvězdy, projedl a propil milion Čtěte zde

Ta má k US Open velmi vřelý vztah. Vždyť tu v roce 2014 vyhrála juniorku. Navíc většinu sezony žije právě v Americe. A tak je asi příznačné, že si tu poprvé v kariéře zahraje grandslam bez nutnosti kvalifikace. 

O dva roky starší Muchová má k New Yorku také velmi vřelý vztah. Loni tu pobláznila fanoušky i odborníky, když coby kvalifikantka ve druhém kole vyřadila bývalou světovou jedničku Garbiňe Muguruzaovou. 

Od té doby se "Muška" stále zlepšuje a už to dotáhla do první padesátky žebříčku. Na generálce v Bronxu se naladila čtvrtfinálovou účastí a na posledním grandslamu sezony už bude vystupovat v roli tenistky, se kterou se musí počítat.

Také dvacetiletá Markéta Vondroušová předvedla minulý rok na US Open pěknou jízdu, když se propracovala až do osmifinále. Smetla tehdy tři zkušená "béčka" - Barthelovou, Bouchardovou a Bertensovou. Stopku jí vystavila až Ukrajinka Lesja Curenková.

V červnu si pak zahrála senzačně finále French Open, ale ve druhé polovině sezony ji potkala smůla. Na Wimbledonu si poranila zápěstí a doteď s ním má problémy. V New Yorku musela turnaj zabalit ještě před jeho startem.

Z trojice nadějných Češek tak začíná v pondělí newyorskou pouť Muchová (zápas přinese web Aktuálně.cz v online reportáži cca od 19 hodin) proti Kazašce Jeleně Rybakinové. Bouzkovou čeká vstup do grandslamu v úterý proti Australance Alje Tomljanovicové. 

Trofeje hýčkají Nadal a Andreescuová. Projděte si program a výsledky US Open Trofeje hýčkají Nadal a Andreescuová. Projděte si program a výsledky US Open Prohlédněte zde
reklama