reklama

Tenisový svět se znovu roztočil ve Stromovce. Veselý selhal, Kvitová nezaváhala

Nezvyklý pozdrav, rukavice a hvězdy v akci. Tenisový restart chtěl vidět i Krpálek V pražské Stromovce v úterý odstartoval turnaj O pohár prezidenta ČTS. Podívejte se, jak vypadá tenis po koronavirové pandemii. Foto: Milan Kammermayer
Karolína Muchová se jako první z domácí elity radovala z vítězného tenisového utkání na českém území po koronavirové pauze. Šestadvacátá hráčka světa dnes na tvrdém povrchu na pražské Spartě zdolala ve čtvrtfinále turnaje O pohár prezidenta ČTS Kristýnu Plíškovou ve dvou setech 6:3 a 6:4. Dvojnásobná wimbledonská vítězka Petra Kvitová porazila Barborou Krejčíkovou 7:6 a 6:2.

Turnaj přišel o nejvýše nasazeného v turnaji mužů. Chybující Jiří Veselý ve čtvrtfinále prohrál s Michaelem Vrbenským 6:4, 3:6 a 4:10 v supertie-breaku.

Tenista se snažil očistit svůj milovaný sport. Na oplátku dostává výhrůžky smrtí Tenista se snažil očistit svůj milovaný sport. Na oplátku dostává výhrůžky smrtí Čtěte zde

Ve Stromovce se koná turnaj pro osm žen na tvrdém povrchu a osm mužů na antuce. Hraje se bez přítomnosti diváků před televizními kamerami, u kurtu jsou trenéři a manažeři, hlavní rozhodčí a tři lajnoví. Sběrači míčků mají roušky a rukavice. Po zápase si tenistky u sítě místo podání rukou jen ťukají rámy raket.

"Jsem ráda, že jsme zpátky na kurtu, i když to bylo bez diváků divné. Ale docela mi to tam padalo," řekla Muchová. V semifinále se utká s Barborou Strýcovou, která zvládla roli favoritky a porazila juniorku Lindu Fruhvirtovou 6:1 a 7:5.

"Zápasový mód to nebyl, ale jsem ráda, že tahle akce je. Po dvou měsících a půl tréninku si zase zahrát zápas bylo úžasné. Byla jsem překvapená, že jsem se dobře hýbala. Pozitivně mě to překvapilo," řekla Strýcová. Z pozice 31. hráčky světa byla proti patnáctileté soupeřce favoritkou. "Nervózní jsem popravdě nebyla. Těšila jsem se. Bylo fajn hrát proti Lindě a neměla jsem v hlavě, že bych musela vyhrát."

Kvitovou prověřila Krejčíková v prvním setu. Světová dvanáctka dvakrát neudržela brejk a sadu zlomila až pěti body v řadě v tie-breaku od stavu 2:3. Na úvod druhé sady ještě přišla o servis, ale poté vývoj ovládla. "Jsem ráda, že hrajeme alespoň domácí turnaje. Češky jsou ve světové špičce a má to kvalitní úroveň," řekla. V semifinále bude hrát s Kateřinou Siniakovou, která porazila Lucii Hradeckou 6:3 a 6:4.

V turnaji mužů zdolal v duelu daviscupových reprezentantů Vít Kopřiva zkušeného Lukáše Rosola za hodinu a půl 7:6 a 6:3. "Jsem rád, že jsme po tak dlouhé době hráli soutěžní zápas, byť to není o body do ATP. Je super, že jsem vyhrál, ale hlavní účel, že můžeme hrát zápas, to splnilo," řekl Kopřiva, 320. hráč ATP. Jeho soupeřem bude Zdeněk Kolář, který si poradil s Jonášem Forejtkem 6:3 a 7:5.

Veselý se ve druhém setu nechal rozhodit hlukem v okolí kurtu. Udělal tři dvojchyby, přišel o podání i koncentraci. "Bylo těžké se dostat do rytmu, chyběl mi náboj, ale je dobře, že jsem si zahrál zápas," řekl Veselý. Dvacetiletý Vrbenský bude hrát o finále s Jiřím Lehečkou, který porazil Tomáše Macháče 7:6, 1:6 a 10:6.

Každý účastník obdržel za start 50 tisíc korun, z kterých hráči přispěli na charitu dle vlastního uvážení. "Celková suma dosáhla tři sta tisíc korun a byla napůl rozdělena mezi Nadaci Pohyb bez pomoci a Arcidiecézní charitu Praha na boj proti šíření nemoci covid-19," řekl ředitel turnaje David Trunda.

Na turnaj se ve Stromovce přišli podívat olympijský vítěz v judu Lukáš Krpálek, bývalý tenista Radek Štěpánek či šéf Českého olympijského výboru Jiří Kejval. U kurtů se s dcerou Isabellou objevila také Andrea Sestini Hlaváčková.

Na zahajovací boje ve Stromovce navážou turnaje O trofej solidarity a naděje ČTS by Moneta vždy pro 16 hráčů a hráček. Hrát se bude i soutěž družstev. Mezinárodní sezona okruhů ATP, WTA i ITF je kvůli pandemii nového typu koronaviru od půlky března přerušena a začne nejdříve v srpnu. 

Radši grandslam zrušte než hrát bez diváků, říká Kvitová. Český tenis má smělé plány Radši grandslam zrušte než hrát bez diváků, říká Kvitová. Český tenis má smělé plány Čtěte zde

Tenisový turnaj O pohár prezidenta ČTS v Praze:

Muži (antuka):

Dvouhra - čtvrtfinále: Kopřiva - Rosol (2) 7:6 (7:2), 6:3, Kolář (3-4) - Forejtek 6:3, 7:5, Vrbenský - Veselý (1) 4:6, 6:3, 10:4, Lehečka - Macháč (3-4) 7:6 (9:7), 1:6, 10:6.

Ženy (tvrdý povrch):

Dvouhra - čtvrtfinále: Muchová (2) - Kristýna Plíšková 6:3, 6:4, Strýcová (3-4) - L. Fruhvirtová 6:1, 7:5, Kvitová (1) - Krejčíková 7:6 (7:3), 6:2, Siniaková (3-4) - Hradecká 6:3, 6:4.

reklama