reklama

Nezničitelný Del Potro. Z pekla domácích depresí až k titulu, který ho může nasměrovat k Hollywoodu

Juan Martin del Potro. Juan Martin del Potro. autor: Reuters
Devětadvacetiletý argentinský tenista se po titulu z Indian Wells dostává do boje o nejvyšší světové příčky.

Praha - Když Juan Martin del Potro, tehdy dvacetiletý mladík, v roce 2009 pozvedl na US Open nad hlavu vítěznou trofej, byl okamžitě pasován do role budoucího tenisového fenoménu, který překoná celou řadu velkých milníků.

Vytáhlý argentinský ranař tehdy v semifinále přehrál Rafaela Nadala, ve finále pak po velkolepé pětisetové bitvě přemohl i Rogera Federera. Stal se prvním tenistou, který obě legendy zdolal na jediném grandslamu.

Del Potro to tehdy nemohl mít narýsované lépe. Ovšem záhy zjistil, jak krutý umí být sport a jak krutý umí být život.

Vyznáním římský katolík se velmi brzy začal potýkat s chatrným zdravím, a tak trvalo dlouhých devět let, než se dočkal dalšího velkého titulu. Tentokrát to sice nebyl grandslam, ale neméně slavné Indian Wells. 

"Je to úžasné. Nemůžu uvěřit tomu, že jsem tento turnaj vyhrál a porazil ve finále zrovna Rogera," rozplýval se rodák z Tandilu po spektakulárním finálovém klání, ve kterém odvrátil tři mečboly světové jedničky a vyhrál 6:4, 6:7, 7:6.

Del Potro se stal prvním hráčem, jenž letos Federera porazil. Ukončil jeho sedmnáct zápasů trvající sérii neporazitelnosti a sám prodloužil tu svou na jedenáct utkání v řadě.

Dojatý šampion po zápase neopomněl připomenout strasti minulých let. 

"Byl jsem opravdu blízko tomu, abych s tenisem skončil. Měl jsem tři operace zápěstí a ten problém se prostě nedařilo napravit," řekl v Kalifornii. "Bylo to těžké, dlouhou dobu jsem byl doma a trpěl depresemi. Dlouho nepřicházel žádný pokrok, co se zápěstí týče. Nemohl jsem to snést," vrátil se ve vzpomínkách k těžkým momentům kariéry.

Nakonec vydržel. Nevzdal se. "Díky bohu. Jsem tady a jsem zdravý, zase hraju tenis. Dělám to z čisté lásky," dodal Del Potro.

Roger Federer gratuluje Del Potrovi:

Jeho dosavadním maximem bylo čtvrté místo na žebříčku z roku 2010. Nyní už se svému maximu blíží. Je šestý a má našlápnuto stoupat ještě výš. Někteří odborníci mají jasno už teď: Del Potro má fyzické i mentální zbraně na to, aby mohl v budoucnu stanout na absolutním vrcholu, což by bylo takřka hollywoodské završení jeho nevšedního příběhu.

"Juan se dostal definitivně do takového stavu, kdy může pomýšlet na boj o post světové jedničky," napsala ve svém sloupku pro Sky Sports renomovaná expertka Annabel Croftová.

"Poslední léta se o tom tolik nemluvilo, ale Del Potro je jeden z velmi malého množství tenistů, kteří mají mentálně na to, aby poráželi ty úplně nejlepší na světě," dodala Croftová.

Del Potra navíc zocelily velké komplikace slibně rozjeté kariéry. Musel se složitě probíjet žebříčkem zpět na výsluní. Těžký úkol splnil a v současné chvíli je jeho pozice více než slibná.

"Tu kvalitu jsme všichni viděli, když byl ještě mladý teenager. Známe tu explozivní, vzrušující hru, kterou produkuje. Teď je tu znovu a snad ještě lepší než kdykoli předtím," uvedla Croftová.

S velkou chválou a nemalým očekáváním věcí příštích přispěchal také americký tenisový žurnalista Leif Shiras.

"Má obrovskou úderovou zónu. Dokáže trefit míč, když je nízko, i když je vysoko. Má také skvělé voleje. Jeho výkon stoupá pořád výš a výš. Bude brzy v první pětce, dost možná má ještě na víc," velebil argentinského tenistu.

Jeho tvrzení je opodstatněné. Už jen vzhledem k tomu, jak si letos vedl proti tenistům, kteří se netají podobně vysokými ambicemi. Ve dvou setech přehrál Rakušana Dominica Thiema i Jihoafričana Kevina Andersona, Němci Alexandru Zverevovi povolil jen šest her, Milosi Raonicovi z Kanady ještě o jednu méně.

Letos Del Potro prohrál jen třikrát a z toho pouze jednou bez zisku sady. Ve třetím kole Australian Open ho z kurtu fenomenálně vyprovodil Tomáš Berdych. Jinak ale Argentinec potvrzuje, že se s ním musí počítat. A boj o vrchol žebříčku ATP je zase o něco zajímavější.

Plíšková vyzkoušela noční život, Siniaková se vyhřívala v poušti. Tak tenistky tráví čas v Americe Plíšková vyzkoušela noční život, Siniaková se vyhřívala v poušti. Tak tenistky tráví čas v Americe Prohlédněte zde
reklama