reklama

Rád si rýpnul a jezdil strašně rychle. Lendl by dnes podle Pály vyhrával Wimbledony

Tennis - 1983 Wimbledon Championships - Men's Singles Reuters |  00:51
Mnozí si ťukali na čelo, když už v osmnácti sebejistě prohlašoval, že se stane světovou jedničku. Ivan Lendl ale svou abnormální ctižádost dotáhl k dokonalosti a dnes je po právu považován za jednoho z nejlepších tenistů všech dob. V sobotu oslaví šedesátiny.

Při vzpomínání na osmdesátá léta po boku Ivana Lendla se František Pála konstatně usmívá. Často se neubrání upřímnému smíchu. Ačkoli byl Lendl tuzemskou i zámořskou veřejností během kariéry považován za odtažitého a nudného patrona, historky jeho někdejšího daviscupového kolegy vypovídají o opaku.

Třeba ta z roku 1984, kdy československý tým vyjel do švédského Bastadu k semifinále slavné týmové soutěže.

Manipulace a intriky. Slovenský kouč popsal rozchod s českou hvězdou Muchovou Manipulace a intriky. Slovenský kouč popsal rozchod s českou hvězdou Muchovou Čtěte zde

"Hrálo se tam na konci září, byly krátké dny a tak byl začátek zápasů naplánován na jedenáctou dopoledne. My jsme tam samozřejmě přijeli o několik dní dřív a Ivan okamžitě vytáhl papír," vzpomíná Pála, otec Petra, současného kapitána fedcupové reprezentace.

"Tady to máš," podal jej tehdejšímu ústřednímu trenérovi československého tenisového svazu. "Musíme se přizpůsobit času. Takže vstáváme v šest ráno, dáme rozcvičku na pokoji, snídani vynecháme a jedeme běhat," cituje Pála Lendla.

Druhý den svá slova proměnil v činy. Lendl, který miloval rychlou jízdu a golf, zavezl Pálu sporťákem na golfové hřiště. "Jezdil opravdu strašně rychle," potvrzuje Pála zvěsti. Muž, který v předchozím průběhu téže sezony v Paříži dosáhl na svůj premiérový grandslamový titul, znovu vytáhl papír a četl: "Desetkrát sprint na dvacet metrů do kopce."

Pála se chystal Lendlovi výběhy odstartovat, ten ale vyštěkl: "Samozřejmě běžíme oba!"

Tehdy čtyřicetiletý kouč tak musel potit krev s Lendlem. "Děsně se mi potom smál, že jsem s ním prohrál," vypráví Pála.

US Open: Ivan Lendl (1987) Ivan Lendl v roce 1987. Foto: ČTK

Legraci prý legendární "Ivan Hrozný" miloval. Vynikal suchým humorem anglického stylu. "Rád si rýpnul, to dovedl. Naopak moc dobře nesnášel, když si dělal někdo srandu z něho," směje se Pála.

Lendl byl podle něj prvním stoprocentním profesionálem tenisové historie. Vymykal se tím, jak byl sám na sebe tvrdý a jak se dokázal neustále rozvíjet.

"Podobně jako Martina Navrátilová mezi ženami. Měl kondičního trenéra, začal pracovat na správné výživě, všude s sebou nosil napsaný zdravý jídelníček. Patřilo to k němu a v té době byl podobný přístup velmi vzácný," vypráví Pála o tom, jak Lendl stravovací potíže eliminoval s pomocí dietologa a svou stravu postavil na těstovinách, rybách a kuřecím mase.

S mužem, který během 80. let strávil v roli světové jedničky 270 týdnů, čímž pokořil tehdejší rekord Američana Jimmyho Connorse, toho Pála prožil hodně. I díky tomu, že s ním Lendl velmi rád hrával. 

"Jeho ctižádost neměla hranice," popisuje jednu z nejvýraznějších osobností historie českého sportu.

Trápící se Zverev si stěžuje na Lendla: Golf a pes ho zajímají víc než můj tenis Trápící se Zverev si stěžuje na Lendla: Golf a pes ho zajímají víc než můj tenis Čtěte zde

Coby státní trenér byl s Lendlem v Paříži při již zmiňovaném prvním triumfu na Roland Garros. Tehdejší finále proti Johnu McEnroeovi Pála nikdy nevymaže z paměti. Byl přímým svědkem jednoho z nejúžasnějších obratů tenisových dějin.

"Byl to prohraný zápas, ale Ivan tam předvedl něco neskutečného," vzpomíná.

Lendl s jasným favoritem prohrával 0:2 na sety, přesto se zvedl a za frenetického povzbuzování pařížského publika nakonec dokonal dechberoucí obrat. Tehdy na dvorci Phillippa Chatriera prožil něco, co pro něj nebylo běžné: stal se miláčkem tribun.

"On nikdy nebyl úplně oblíbený, nebyl to typ showmana. Když byl na kurtu, byl tak soustředěný, že působil odtažitě a přísně," říká Pála.

K emigraci do Spojených států se Lendl odhodlal v roce 1986 po aféře s účastí na exhibici v Jihoafrické republice, která se tehdejšímu režimu nelíbila kvůli kritizované politice apartheidu. Když chtěl tenista účast po nátlaku zrušit, bylo pozdě, pořadatelé akce mu hrozili vymáháním škod v řádech milionů dolarů. Na exhibici odjel, na což vláda reagovala vyloučením z daviscupového týmu, pokutou a dehonestováním jeho jména.

Útěk z vlasti podle Pály neznamenal zásadní zhoršení veřejného názoru na rodáka z Ostravy. "Myslím si, že ho lidé pořád uznávali jako velkou osobnost, která si jde za svým cílem."

"Snad si zpřetrháš achilovky." Martincová navzdory výhrám dostává nechutné zprávy "Snad si zpřetrháš achilovky." Martincová navzdory výhrám dostává nechutné zprávy Čtěte zde

Jeho celodvorcový tenis, založený na fyzické kondici a nátlakové hře od základní čáry, byl nadčasový. Přezdívka "Terminátor" nebyla od věci.

Nepřekvapí proto, že Pála ani na chvíli neváhá v odpovědi na otázku, zda by Lendl hypoteticky mohl konkurovat současné nejsilnější generaci historie - velikánům Rogeru Federerovi, Rafaelu Nadalovi a Novaku Djokovičovi.

"Stoprocentně," říká bývalý daviscupový kapitán. "Myslím, že měl smůlu na dobu, ve které hrál," dodává s narážkou na jediný grandslamový turnaj, který Lendl nikdy neovládl. Na slavném Wimbledonu byl ve finále v letech 1986 a 1987, titulu se ale nedočkal. 

"Tráva tam tehdy byla strašně rychlá, hrou zezadu se tam nedalo uspět. Člověk musel jít i po druhém servisu okamžitě k síti, což nebyla jeho hra. Dnes je to mnohem pomalejší, i proto tam mohl dvakrát vyhrát Nadal," vysvětluje. 

"Kdyby hrál na dnešní trávě, jsem přesvědčen, že by vyhrál Wimbledon několikrát," dodává Pála. Se svou perfektní přípravou, profesionalitou, fyzickým fondem, dělovým forhendem a výborným servisem by podle něj Lendl mohl měřit síly s velkou trojkou.

"Myslím si, že třeba s Djokovičem by se pěkně přetahovali," představuje si Pála. 

Ikonické momenty Šarapovové: Potupení Sereny, hnusný koberec i legendární reklama Ikonické momenty Šarapovové: Potupení Sereny, hnusný koberec i legendární reklama Prohlédněte zde
reklama