reklama

Český tenisový zázrak míří vysoko. Už brzy snad potkám Federera s Nadalem, věří

Nikola Bartůňková. Nikola Bartůňková. autor: ČTK
Je jí teprve čtrnáct let a už se o ní naplno mluví jako o zářivé budoucnosti českého tenisu. Ostatně Nikola Bartůňková se těmi největšími možnými sny ani trochu netají.

15. června, pražská Štvanice. V rámci týmové akce Tipsport Elite Trophy proti sobě nastupují obrovské talenty českého tenisu. Patnáctiletá Linda Fruhvirtová a ještě o rok mladší Nikola Bartůňková.

Navrátilová řešila vraždy, slovenská hvězda noční klub. A kdo donášel na nacisty? Navrátilová řešila vraždy, slovenská hvězda noční klub. A kdo donášel na nacisty? Prohlédněte zde

Druhá jmenovaná v úvodu produkuje pestrou hru a zejména nevídaně zahranými kraťasy udivuje i slavné týmové kolegyně v čele s Karolínou Plíškovou. Poté ale otěže duelu bere pevně do rukou silovější a fyzicky vyspělejší soupeřka. Utkání končí drtivou výhrou Fruhvirtové 6:2, 6:1.

"Je mezi nimi obrovský rozdíl. Linda už je skoro ženská, mnohem sebevědomější a silnější. Nikola musí dospět, nabrat svalovou hmotu. Navíc z toho byla trochu vyvalená, nervózní, bylo to znát," říká pár dní po zápase v rozhovoru pro Aktuálně.cz Vladislav Šavrda, muž, který si ve štvanickém klubu I. ČLTK Praha Bartůňkovou hýčká.

30. června, Prostějov. Obě hráčky se potkávají znovu a všechno je jinak.

Bartůňková ukazuje působivou schopnost poučit se, změnit styl hry, takticky soupeřku překvapit. Ukazuje, že i v útlém věku dokáže silový deficit nahradit chytrostí a nadstandardní kreativitou.

V prvním setu o rok starší Fruhvirtovou demoluje výsledkem 6:1. Ve druhém sice prohrává 1:5, ale dokáže se obdivuhodně zvednout, odvrací celkem sedm setbolů. V tie-breaku ovšem neproměňuje mečboly a nakonec v rozhodujícím super tie-breaku, který se hraje místo třetího dějství, duel ztrácí.

Plíškovou v Prostějově pokořila nadaná podavačka míčů, Bouchardové chybí mužská ruka Plíškovou v Prostějově pokořila nadaná podavačka míčů, Bouchardové chybí mužská ruka Čtěte zde

Tenisovým areálem zní zasloužený aplaus pro obě protagonistky, osobnosti českého tenisu na tribunách uznale pokyvují hlavami. Všichni na vlastní oči zjišťují, že v případě těchto dvou dívek nejde o žádný uměle vytvořený hype. 

O Lindě Fruhvirtové, i její mladší sestře Brendě, se v minulých letech v tenisových kuloárech mluvilo víc. Bartůňková byla v pozadí, třeba i po loňském slavném triumfu na MS do 14 let, které zajistila právě tato trojice mladičkých hráček.

"Byla neoprávněně trochu stranou pozornosti médií. Myslím si, že jí samotné i jejím rodičům to bylo trochu líto," vzpomíná Šavrda.

Teď už je pražská rodačka ze stínu zaslouženě venku. Ačkoli v rozhovorech zatím působí stydlivě, což je ve čtrnácti naprosto normální, baví svou přirozeností.

"Zhlédla jsem záznam prvního zápasu proti Lindě, poučila jsem se z chyb, hrála jsem aktivněji. Myslím, že se mi to podařilo, kromě těch mečbolů," usmívá se před klubkem novinářů. "Vzájemně se táhneme, sledujeme se navzájem, zlepšujeme se a vždycky jsem ráda, když proti ní můžu hrát," dodává sympaticky.

Z jejího řevu pořád mrazí. Šampionku týral otec, pak myla vlasy starým lidem v Africe Z jejího řevu pořád mrazí. Šampionku týral otec, pak myla vlasy starým lidem v Africe Čtěte zde

Na oficiálních stránkách Tennis Europe mezitím vychází rozhovor s titulkem: Getting to Know… Nikola Bartůňková. Ano, je načase učit se jméno velké tenisové naděje.

Češka v něm avizuje, že míří vysoko. "Mé největší cíle? Být světovou jedničkou a vyhrát nejvíc grandslamů," nedrží se zpátky nejlepší tenistka Evropy ve své věkové kategorii.

Jejím nejoblíbenějším turnajem je Wimbledon, reprezentovat svou zem považuje za poctu, na sociálních sítích sleduje všechny velké hvězdy a za nejzábavnějšího hráče během koronavirové pauzy označuje Stana Wawrinku. Tašku s věcmi si připravuje už večer, než jde spát. Chvíle těsně před zápasem tráví s knihou v ruce.

Nejvíce obdivuje tři osobnosti: Rogera Federera, Rafaela Nadala a Petru Kvitovou. Tu jedinou už měla čest potkat. "A ty další dva snad potkám brzy," uzavírá rozhovor.

Nejbližším cílem Bartůňkové je účast na juniorských grandslamech. A tam už by šance na vysněné setkání rozhodně byla.

Plachá, výjimečná "anomálie". Česko má budoucí hvězdu, ve stínu byla neprávem Plachá, výjimečná "anomálie". Česko má budoucí hvězdu, ve stínu byla neprávem Čtěte zde
reklama