reklama

Wawrinka prožíval peklo, v šatně se třásl a plakal. Na kurtu se ale změnil v bestii

Stan Wawrinka během finále US Open. Stan Wawrinka během finále US Open. autor: Reuters
Tři grandslamová finále, tři vítězné trofeje. Stan Wawrinka poprvé v kariéře ovládl US Open, před finálovým duelem proti Novaku Djokovičovi ale prožíval těžké chvíle.

New York – Když nastupoval společně s Novakem Djokovičem před zaplněné tribuny největšího tenisového svatostánku na planetě, nikdo neměl nejmenší tušení, jaké peklo si prožil před několika minutami v šatně. Stan Wawrinka věděl, že na sobě nemůže nechat nic znát, uvnitř ale prožíval muka.

Švýcarský tenista prožil podle vlastních slov nejdrsnější grandslam kariéry a vše vyvrcholilo právě pár minut před finálovým kláním US Open. Z věhlasného bojovníka byl zničehonic uzlíček nervů.

Tichá Češka a divoká Američanka. Fenomén týmu Bucie se zrodil z rande naslepo Tichá Češka a divoká Američanka. Fenomén týmu Bucie se zrodil z rande naslepo Čtěte zde

Stan The Man při předzápasové poradě s koučem Magnusem Normanem trpěl. Dostavily se úzkost, stres, nervozita a deprese. Tedy společníci, které před jakýmkoli sportovním výkonem ve své blízkosti nechcete.

"Nebylo mi nejlépe, přiznávám. Začal jsem se třást, a potom dokonce i plakat," svěřil se po utkání Wawrinka. Třetí hráč světa zažíval kritické okamžiky, ale zvládl je s nevídanou grácií. I díky motivační práci trenéra.

Maskoval úzkost i křeče. Úspěšně

"Zdůrazňoval, abych nedal nic najevo. Novak nesměl nic vědět, stejně tak nesměli nic vědět i diváci," přiblížil nezáviděníhodnou situaci švýcarský tenista. Před světem dokázal umně maskovat také křeče, které ho během zápasu pravidelně sužovaly.

"Snažil jsem se být k sobě nekompromisní, nedat vůbec nic najevo, žádnou bolest. Přesně tak, jak jsme si s trenérem řekli,“ popsal Wawrinka způsob, jakým se z roztřesené a oslabené osůbky během pár desítek minut změnil v nadupanou tenisovou bestii.

Rychle nabranou ztrátu 0:3 a 2:5 v prvním setu zvládl dotáhnout a od stavu 5:5 vypadal velmi sebevědomě. Byť pak na závěr prvního dějství ztratil tie-break, v dalším průběhu už světovou jedničku přehrával aktivní útočnou hrou plnou skvělé variability.

"První sadu jsem sice prohrál, ale už od chvíle, co jsem vyrovnal na 5:5, jsem si začal věřit a více diktovat hru. Na kurtu jsem pak nechal úplně všechno," vyprávěl šampion, který i své třetí grandslamové finále kariéry proměnil v zisk trofeje. 

Zasněná Karolína i cirkusácké kousky Monfilse. To jsou nejlepší fotografie US Open Zasněná Karolína i cirkusácké kousky Monfilse. To jsou nejlepší fotografie US Open Prohlédněte zde

Nejbolestivější grandslam, jaký kdy zažil

Tahle byla vykoupena velkou bolestí. „Je to ten nejbolestivější grandslam, jaký jsem v životě zažil. Psychicky i fyzicky,“ vyprávěl jednatřicetiletý rodák z Lausanne. Považte, během turnaje strávil na kurtu sedmnáct hodin, o devět víc než Djokovič.

"Přiznávám, doslova jsem během turnaje trpěl. O to úžasnější pocity nyní prožívám. Rozhodně jsem nemyslel na titul, upřímně řečeno jsem si sám od sebe nesliboval vůbec nic," dodal švýcarský hráč. 

Nejstarší vítěz US Open od triumfu Kena Rosewalla v roce 1970 ničil svého soupeře zejména při brejkbolech. Odvrátil jich čtrnáct z celkových sedmnácti. A nasázel šestačtyřicet vítězných úderů. Potvrdil, že ty největší zápasy zvládá fantasticky. Dokonce i navzdory problémům, jež by jiné hráče uzemnily.

Navrátilová si spletla jméno Plíškové a věští jí zářnou budoucnost. Kerberové gratulují další hvězdy Navrátilová si spletla jméno Plíškové a věští jí zářnou budoucnost. Kerberové gratulují další hvězdy Čtěte zde

Jedenácté vítězné finále za sebou

Wawrinka ovládl jedenáctý finálový duel za sebou. A vysloužil si velkou poklonu od samotného Djokoviče. 

"Stan miluje velké zápasy, hraje v nich svůj nejlepší tenis. Hrál výborně po celém kurtu, skvěle servíroval, dobře se pohyboval. Je to hotový hráč. Když se cítí dobře, tak skoro nechybuje. Je těžké proti němu hrát," sklonil se fenomenální Srb před svým přemožitelem.

reklama