reklama

Ujgurové hrozí Číně: Tajně zaútočíme na olympiádu

Budou olympijské hry symbolem míru? Budou olympijské hry symbolem míru? autor: Reuters
Menšina ze západní Číny stále odmítá olympiádu

Peking - Olympijské hry v Číně mají velký problém. Nazývá se Ujgurové. Tato islámská menšina žijící na západě země zveřejnila další hrozbu, podle níž zaútočí na Peking a jiná místa spojená s konáním této akce.

Informuje o tom agentura AFP s odvoláním na zprávu amerických expertů z IntelCenteru.

Separatistická skupina totiž zveřejnila na internetu novou nahrávku, z níž do světa hovoří její vůdce Sejfulláh.

"Naším cílem je zaměřit nejvíce kritická místa spojená s olympiádou. Pokusíme se zaútočit na hlavní čínské metropole s tím, že to provedeme taktikou, která dosud nebyla použita," tvrdí se v záznamu Islámské strany Východního Turkestánu.

Čtěte více: Čína se bojí olympijských teroristů. Vojáci připraveni

Tato skupina dlouhodobě brojí proti pořádání her v Pekingu. Mimo jiné několikrát protestovala proti běhu s pochodní.

Již dříve Sejfulláh hrozil použitím biologických zbraní. A nyní oznámil, že dobrovolníci se připravují na odvetné akce vůči Číně.

Proč to všechno? Olympiáda měla původně přinést zlepšení co se týče lidských práv. Jenže podle Ujgurů je všechno jinak. Islámská menšina je utiskována a naopak je více lidí utlačováno, zatýkáno a popravováno v souvislosti s domnělým terorismem.

Čína trénuje na olympiádu Čína trénuje na olympiádu Prohlédněte zde

Podle Číny žádné důkazy

Kromě jiného se Islámská strana Východního Turkestánu přihlásila k bombovému útoku z května letošního roku, kdy v šanghajském autobusu zemřeli tři lidé.

Dále měla tato skupina provést atentát na policii ve městě Wenzhou a na továrnu u Guangzhou.

"Nejsou žádné důkazy o tom, že výbuchy mají cokoliv společného s touto teroristickou skupinou nebo snad s olympiádou," tvrdí podle agentury Xinhua oficiální představitelé Číny, kteří podobné zvěsti okamžité popírají.

Čtěte také: Na olympiádě hrozily únosy sportovců. Čína zatkla gang

Naopak tamní policie do světa vyhlásila, že zmařila plánovaný útok na šanghajský stadion. Ten se údajně měl uskutečnit 7. srpna, ještě před oficiálním zahájením OH, kdy startuje fotbalový turnaj.

Zahraniční experti považují teroristické akce během olympijských her za málo pravděpodobné. Ačkoliv se očekává řada protestů, na pořádek by mělo v celé zemi dohlížet minimálně sto deset tisíc policistů, vojáků a dalších bezpečnostních složek.

reklama