reklama

Čína před startem olympiády tvrdě porušuje lidská práva

Bezpečnostní opatření se před startem olympiády ještě zvýšila Bezpečnostní opatření se před startem olympiády ještě zvýšila autor: Reuters
Peking kritiku od Amnesty International odmítá

Hong Kong - Již jen deset dní zbývá do okamžiku, kdy v Pekingu začnou olympijské hry. Organizace Amnesty International sledující dodržování lidských práv při té příležitosti zveřejnila zprávu, v níž tvrdě kritizuje současnou situaci v Číně.

Podle ní Čína nedodržela své sliby, že zlepší ochranu lidských práv, které dala v době, kdy se o uspořádání olympijských her ucházela.

Amnesty International tvrdí, že v uplynulých sedmi letech od okamžiku, kdy Peking pořadatelství získal, se situace okolo lidských práv v Číně zhoršila.

"Nezaznamenali jsme jakékoli zlepšení, dané sliby nebyly naplněny, stav se zhoršuje," napsala Amnesty International v hodnocení čínských poměrů. 

Peking: Není to pravda

Čínské oficiální kruhy kritiku podle očekávání odmítly.

"Přál bych si, aby (lidé z Amnesty International) dokázali sejmout ty zamlžené brýle, které celé roky nosí, a dívali se na Čínu spravedlivě a objektivně a aby dělali něco více konstruktivního," prohlásil mluvčí čínského ministerstva zahraničí Li Ťien-čchao, podle něhož je vměšování se do čínských záležitostí nepřípustné.

Ještě předtím odmítla kritiku Amnesty International Čínská společnost pro studium lidských práv, která je navázána na pekingskou vládu. Podle ní se ochrana lidských práv v zemi setrvale zlepšuje.

Podle Amnesty International čínské úřady využily olympijských her jako záminky pro policejní represálie. "Porušování lidských práv je vážné a široce rozšířené," tvrdí Amnesty.

Jmenuje přitom disidenty, kteří byli v době předcházející olympijským hrám násilně umlčeni a zastrašování se dočkaly také jejich rodiny.

"Pokud chce Čína naplnit některé ze svých slibů, musí zadržované ochránce lidských práv propustit," řekl agentuře Reuters jeden z autorů zprávy Mark Allison.

Výzva státníkům: Tlačte na Peking

Čínská vláda v rámci kampaně za získání práva pořádat olympijské hry slíbila, že zlepší ochranu lidských práv, bude dodržovat nezávislost médií a zreformuje školský a zdravotnický systém.

"Situace se naopak v souvislosti s olympiádou zhoršila," citovala BBC Roseann Rifeovou z Amnesty International. "Čínské úřady se například pokusily vyklidit Peking a okolí pomocí programu převýchovy lidí skrze nucené práce," upřesnila.

Organizace vyzývá zahraniční státníky, kteří se olympijských her zúčastní, aby Čínu vyzvali k dodržování lidských práv.

Sláva v Pekingu: Otevření vesnice pod dohledem obra Sláva v Pekingu: Otevření vesnice pod dohledem obra Prohlédněte zde

Amnesty International ze své kritiky nevynechává ani Mezinárodní olympijský výbor, který na čínskou vládu nevyvinul dostatečný tlak a snadno se smiřuje s představou, že olympijské hry mohou být uspořádány v zemi pronásledující lidi pro jejich politické přesvědčení.

Organizace upozorňuje, že Čína v poslední době zpřísnila také cenzuru na internetu. Novináři pracující v olympijském centru například nemají přístup na některé webové stránky, včetně té, na níž Amnesty International zveřejnila svou zprávu.

Mezinárodní olympijský výbor už dal najevo, že tento případ cenzury vyšetří. Mluvčí MOV Kevan Gosper agentuře Reuters řekl, že se výbor zasadí o to, aby média mohla informovat o hrách stejně, jak byla zvyklá z předchozích olympiád.

Jednou z mála věcí, které vyzdvihuje jako změnu k lepšímu, je úprava rozsudků trestu smrti.

Blog, Hana Brixi Foto: Aktuálně.cz
Blog Hany Brixi ze Světové banky:
V čem Čína zklamala?
reklama