reklama

Čínská strana i vláda Lioua chápe. Musí se ale vrátit

Liou Siang nebyl ve své kůži, bylo jasné, že se něco děje, přesto zaklekl do bloků. Liou Siang nebyl ve své kůži, bylo jasné, že se něco děje, přesto zaklekl do bloků. autor: Reuters
K atletovu zranění vydala strana vyjádření

Peking - Čína dál velebí svého hrdinu, překážkáře Liou Sianga, navzdory jeho odstoupení ze závodu kvůli zranění.

Liou se stal v zemi hrdinou po zlaté medaili v Aténách 2004. Pro Čínu se jednalo o první zlato v mužském atletickém závodě pod pěti kruhy.

Celá země věřila, že atlet svůj triumf zopakuje. Nemělo jít jen o jedno z mnoha čínských olympijských vítězství, ale i o důležité poselství největším rivalům z USA:

"Dobýváme další a další sportoviště, včetně atletického oválu, kde Američané doposud dominovali. Už nám nepatří jen stoly pro stolní tenis."

V totalitním komunistickém režimu je osud předpokládaného olympijského hrdiny záležitostí státní a stranickou.

Čtěte také: Čína a její atletický smutek: Liou Siang odkulhal

Zkáza favoritů nad překážkami. Odkulhal čínský hrdina Zkáza favoritů nad překážkami. Odkulhal čínský hrdina Prohlédněte zde

Své prohlášení k jeho odstoupení tedy vydal čínský viceprezident a vrcholný představitel čínské komunistické strany Si Jinping.

"Každý pochopí, že Liou Siang musel vzdát soutěž kvůli zranění," píše se v prohlášení pro státní média.

Druhý muž Číny nicméně závodníka vyzývá, aby zranění překonal a vrátil se, aby "získal ještě větší slávu pro rodnou zemi".

V oficiální zprávě se také píše, že vedení strany je "velmi znepokojeno zraněním Liou Sianga a věří, že se mu dostane rychlé léčby a brzkého uzdravení."

Čínské vedení zřejmě vyjadřuje mohutnou podporu překážkářovi záměrně. Nechce totiž, aby mezi lidem zkysla tolik pěstovaná a podporovaná pozitivní olympijská nálada.

Zraněný Liou Siang Svalové zranění? Foto: Reuters

Liou už slíbil návrat. Sklíčený sportovec se nechal slyšet, že kvůli nepřekonatelné bolesti a vyhlídce dlouhodobého vážného zranění neměl jinou šanci, než závod vzdát.

"Cítím nesmírnou lítost. Bylo tu tolik lidí, co mě podporovalo. Říkal jsem si, že musím běžet, ale prostě to nešlo," vyjádřil se v úterý pro China Sports Daily nešťastný Liou.

Čínský klid po šokujícím odstoupení superhrdiny lze vysvětlit i jejich dosud jasným prvenstvím v pořadí národů.

Domácí sportovci zatím vybojovali 43 zlatých, což už nyní je o sedm více než v Aténách 2004. Největší soupeři, Spojené státy, zvládly doposud jen 26 nejcennějších kovů a v atletice se jim zatím nedaří tolik, jak by očekávaly.

reklama