reklama

Platini uvádí: Bayern, Chelsea, dražší erotika. Superpohár!

Bayern Mnichov prahne po odvetě na Chelsea. A Pražané budou u toho Bayern Mnichov prahne po odvetě na Chelsea. A Pražané budou u toho Foto: CPA Eduard Erben
V pátek se na stadionu v pražském Edenu sehraje možná nejvýznamnější duel české fotbalové historie. Superpohár mezi Chelsea a Bayernem

Praha - 20 100 fanoušků na stadionu, desítky tisíc v centru Prahy a k tomu další miliony televizních diváků ve 115 zemích po celém světě. Ti všichni si nenechají ujít nejspíš vůbec nejdůležitější událost české porevoluční fotbalové historie.

Ne, tenhle humbuk není ani kvůli postupu Plzně do základní skupiny Ligy mistrů, ani kvůli transferu Vladimíra Daridy do bundesligového Freiburgu, i když možná kvůli těmto událostem nedostal v médiích v poslední době tolik prostoru.

Fotbalový svět se v pátek od 20:45 bude točit kolem fotbalového Edenu kvůli duelu fotbalových gigantů, Bayernu Mnichov a Chelsea, jež se utkají o Evropský superpohár.

Připravuje se policie, hotely i prostitutky

Po dlouhých patnácti letech to přitom bude poprvé, kdy se bude tenhle fotbalový svátek slavit jinde než v monackém knížectví. A tak se tak trochu čeká, co se bude dít.

O tom, že bude vyprodáno, není pochyb - zájem o lístky mnohonásobně překročil kapacitu vršovického stadionu a také kvóta 1500 vstupenek pro české fanoušky byla rychle rozebrána.

Jenže krom těch dvaceti tisíc, které míří na stadion, se v Praze potloukají další tisíce (podle některých odhadů přes deset tisíc) těch, kteří přijeli bez lístku.

A právě na ty se Praha obzvlášť chystá.

Ve městě kvůli nim na pořádek dohlíží stovky policistů a strážníků, široké úsměvy a až dvojnásobné ceny si nachystali hoteliéři a také erotické kluby, alespoň podle zprávy ČTK, se těší, že si přijdou na své.

Trochu paradoxní je přitom fakt, že možná jediný, kdo na celé akci nevydělá, jsou provozovatelé stadionu, tedy alespoň finančně (více zde). Na druhou stranu zisk se dá vážit i jinými hodnotami než penězi, a pokud vše dopadne, jak má, nahradí si Eden náklady získanou prestiží.

Přenosy nebudou. Kvůli bezpečnosti

O přespání a případné noční radovánky tedy Němci a Angličané, kteří jsou ostatně svojí slabostí pro to druhé vyhlášení, mít nouzi nebudou. Horší už to bude s fotbalem.

Okolo Edenu se totiž z bezpečnostních důvodů zápas na velkoplošných obrazovkách vysílat nebude a původně plánovaná velká akce v Riegrových sadech také byla zrušena.

Před stadionem si tak ti nešťastníci, kteří nemají svůj lístek (či dost eur pro překupníky) budou maximálně moci koupit šálu svého klubu a na fotbal budou muset vyrazit do vršovických ulic a hospod, kde tedy dnes večer asi bude pořádně živo.

Létající Platini a Beckenbauer

Krom fanoušků ovšem do Prahy také dorazí fotbalová generalita, byť tedy v poněkud užším složení, než je obvyklé. Včerejší los Ligy mistrů se totiž tradičně konal v Monaku, kde se navíc dnes po obědě ještě roztočí osudí Evropské ligy.

Náročný přesun do Prahy tak absolvuje jen předseda UEFA Michel Platini a jeho sekretář Giovanni Infantino, zatímco zbytek papalášů se rozdělil na dvě poloviny. Ta první včera zamířila do monackého knížectví a druhá bude dnes v Praze.

Seznam těch, kteří zasednou v Edenu do čestných lóží, je zatím zahalen tajemstvím, nicméně téměř jistě by měli dorazit třeba Uli Hoeness, Franz Beckenbauer či Marcel Desailly a horlivě se spekuluje i o příletu majitele Chelsea Romana Abramoviče.

A fotbal? Jde o pomstu

Třešničkou na dortu jménem Evropský superpohár 2013 každopádně je, že na rozdíl od minulých let je dnešní fotbalový duel o několik úrovní výš, než tomu obvykle u tohoto zápasu bývá. A to z několika důvodů.

Za prvé: Ušlápnutou Evropskou ligu vyhrála Chelsea, která v roce 2012 senzačně vyfoukla Bayernu Mnichov Ligu mistrů. A i když Champions League Bayern už na jaře vyhrát dokázal, stále touží po satisfakci.

Za druhé: Utkávají se dva možná největší favorité letošní sezony evropských pohárů. Chelsea mocně posílila, Bayern kádr ještě vylepšil a k tomu oba týmy ještě vyměnily trenéry. Kdo by se nechtěl podívat na první střet Pepa Guardioly a José Mourinha v této sezoně?

Za třetí, Bayern superpohár ještě nikdy nevyhrál, i když o něj hrál už třikrát. Za čtvrté, Pep Guardiola může jako první kouč získat superpohár počtvrté. Za páté, ...

Důvodů, proč sledovat tenhle zápas, je zkrátka víc než dost. A kde? Pokud nechcete nebo nemůžete sledovat přenos na ČT4, který bude natáčen na rekordních 28 kamer, pak nabízíme online přenos na stránkách Aktuálně.cz. Začínáme po osmé hodině zde.

Anebo se jeďte podívat do Vršovic.

reklama