reklama

Blamáž Francie hojí irské rány. Adieu, Les Misérables

Henryho ruka, která poslala Francii na MS a Iry domů. Henryho ruka, která poslala Francii na MS a Iry domů. autor: Reuters
Irsko o účast na MS přišlo kvůli nefér hře Francie

Dublin - Říká se, že ve fotbale neexistuje spravedlnost, a i když je to většinou pravda, alespoň částečného zadostiučinění za minulou křivdu se dostalo v úterý fotbalistům a příznivcům Irska.

Zatímco zbytek světa jen kroutil hlavou nad tím, jak Francie po prohře s Jihoafrickou republikou opouští šampionát, na němž měla obhajovat finálovou účast, v Irsku zavládla nepokrytá radost.

Právě Irové totiž s týmem Raymonda Domenecha vypadli v podzimní baráži o mistrovství světa, když o postupujícím rozhodl gól, jenž Francie vstřelila po ruce Thierryho Henryho.

Čtěte také:

Irové zuří: Sporný gól Francie padl po ruce a z ofsajdu
Irové zuří, ale nejsou sami. Zvolte největší ´zářez´
Nová hesla francouzské revoluce: rebélie, bída, ostuda
Francie povstane, neumírá, hlesl Domenech. On odchází

Příležitost k uštěpačným poznámkám na adresu Francie si ve středu nenechaly ujít ani hlavní irské deníky, které s gustem kvitovaly fiasko Henryho a spol.

Například list Examiner píše, že se Irové konečně dočkali "sladké spravedlnosti", a prohru Francie s Jihoafrickou republikou považuje za "poslední dějství Les Miserábles (Bídníků)". Timesy zase označují Domenechův výběr za "potupený" a celé vystoupení Francie na mundialu za "noční můru".

Raymond Domenech (MS 2010) Foto: Reuters

"Au revoir! Omluvte nám naší škodolibou radost, ale alou domů," uvádí zcela bez rozpaků ve svém komentáři k úternímu zápasu irský Independent. "Možná je to karma, ale tým, který podváděl, se dnes vrátí z Jižní Afriky domů zcela pokořen."

"Samozřejmě že bychom si mohli hrát na dospělé a v jejich nejtěžší hodině s nimi soucítit, ale irští fandové včera neskrývali svoji radost," dodává Independent.

Podobně reagovaly serioznější deníky, například dublinské Timesy: "Labutí píseň končící naprostou rozháraností ba přímo anarchii francouzského týmu zpečetil včera v Bloemfonteinu výběr Jihoafrické republiky."

Radost z francouzského selhání ovšem rychle střídalo uvědomění, že ať už Francie na turnaji dopadla jakkoliv, Irsko nedostalo ani šanci si na něm zahrát.

Foto: Poslední bitvy ve skupinách A a B Foto: Poslední bitvy ve skupinách A a B Prohlédněte zde

"Všude jako by se vznášel duch Trappatoniho Irska a ze hřiště čišel pocit, že Irové byli obráni o své zasloužené místo na tomto turnaji," uznávají Timesy.

"Při sledování francouzské blamáže na hřišti i mimo něj by si měli Irové uvědomit, že nejvíce by měli litovat především toho, že takový rozhádaný celek nedokázali loni v listopadu na Stade de France porazit," přiznává Examiner.

reklama