Brno vyhrálo v Boleslavi. Bohemians a Kladno na dně

30. 3. 2008 18:55
Budějovice - Bohemians 1905 2:0, Jablonec - Most 1:0
Tým Zbyňka Busty ztratil další důležité body
Tým Zbyňka Busty ztratil další důležité body | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Fotbalisté Českých Budějovic si v nedělním 23. kole fotbalové Gambrinus ligy připsali první jarní výhru, když na svém hřišti porazili Bohemians 1905 2:0.

Zatímco se Jihočeši touto výhrou opět trochu vzdálili sestupové zóně, svěřenci Zbyňka Busty zůstávají stále na posledním místě.

V dalším odpoledním utkání se vedlo také Jablonci, jenž v severočeském souboji zdolal brankou Tomáše Michálka Most 1:0. Domácí prostředí naopak nevyužili hráči Kladna a Mladé Boleslavi, kteří podlehli Liberci, respektive Brnu shodně 1:3.

Čtěte více: Žižkov proti Plzni, souboj Viktorií skončil dělbou bodů

České Budějovice vykročily v duelu s Bohemkou za prvními třemi jarními body velmi svižně. Přestože průběh hry od úvodních chvil kontrolovali, do první výrazné šance se dostali po pětadvaceti minutách hry. A tu dokázali hned stoprocentně zužitkovat.

Zaváhání v obraně hostů využil útočník Jan Svátek. I když mohl nahrávat ještě lépe postaveným spoluhráčům, rozhodl se zakončit nakonec sám a tvrdou střelou rozradostnil svého trenéra Františka Straku první brankou.

Klokani v první půli domácího gólmana Křížka moc neohrozili. Do první opravdu vážné příležitosti se dostal krátce po přestávce Jan Rezek, ale ten po rychlém brejku budějovickou branku těsně minul.

Po hodině hry navíc zmrazil fanoušky Bohemians Martin Vozábal, který využil Mrkvičkovo sklepnutí a poslal Dynamo do dvoubrankového vedení. Pražané se poté už nezmohli na odpor a od třetího inkasovaného gólu je ještě uchránil v nastaveném čase Zich, jenž ještě vytáhl Mezlíkův pokus.

Také druhé nedělní odpolední utkání vyznělo lépe pro hráče domácího týmu. Konkrétně Jablonci pomohla k vítězství nad Mostem branka Tomáše Michálka, který se pět minut před koncem poločasu nejlépe zorientoval před brankou mosteckého Milana Švengera a střelou z otočky rozhodl.

I ve druhém poločase lépe hrající Jablonec pak své vedení kontroloval a poté, co gólman Špit chytil dvě minuty před koncem pokus hostujícího Oboyi, se mohl radovat z důležité výhry.

Kladno podlehlo Liberci, Brno opět zaútočilo na poháry

Podvečerní zápasy naopak zvládly lépe hostující týmy. Kladno v souboji s Libercem prohrávalo už po osmi minutách, kdy Dočkalovu přihrávku zužitkoval nadvakrát Filip Dort.

Inkasovaná branka však Středočechy vyburcovala a brankář Zlámal musel prokazovat své kvality. Zejména nebezpečný byl David Brunclík, po jehož střele musel Liberec zachraňovat na brankové čáře Košťál. Ten krátce předtím vykopl z brány i Zachariášův pokus.

Na Kladně se fanoušci bodového zisku nedočkali
Na Kladně se fanoušci bodového zisku nedočkali | Foto: Ludvík Hradilek

Odměny za vynaloženou aktivitu se Kladenští dočkali dvě minuty před pauzou. Bartoš si naskočil na Szabův trestný kop a vyrovnal. Svěřenci Jaroslava Šilhavého pak pokračovali v dobrém výkonu i nadále, ale na kolena je srazila branka ze 63. minuty.

Janů našel svým centrem vystřídavšího Holeňáka, a ten strhl vedení opět na stranu Liberce. To pak navýšil ještě v nastaveném čase Bořek Dočkal, který na podzim hostoval právě v Kladně.

Také souboj domácí Boleslavi s Brnem měl bouřlivý začátek. Diváci se dokonce dočkali úvodního gólu už v první minutě, kdy se prosadil Střeštík.

Boleslav pak sice na začátku druhého poločasu po Kopicově hlavičce vyrovnala, ale nerozhodný stav dlouho nevydržel. V 57. minutě nejprve vybídl Polách ke skórování Bestu a brněnský špílmachr pak v závěru pečetil konečné vítězství hostů v poměru 3:1.

SK Dynamo České Budějovice - FC Bohemians 1905 2:0 (1:0)
27. Svátek, 60. Vozábal
Č.Budějovice: Křížek - Leština, Horejš (79. Homolic), Hunal, Žižka - Šíma, Hílek, Vozábal (84. Mašát), Dolejš Mrkvička (67. Mezlík), Svátek
Bohemians 1905: Zich - Knakal, Nikl, Lukáš, Šmarda - Rezek, Vágner, Slezák (69. Hašek), Hašek (46. Bartek) - Škoda, Ordoš (46. Kotyza)