reklama

Bumbrlíček Sparta spolyká za sezonu 3x víc peněz než Plzeň

Kapitáni obou týmů: sparťan Marek Matějovský a plzeňský Pavel Horváth Kapitáni obou týmů: sparťan Marek Matějovský a plzeňský Pavel Horváth autor: Aktuálně.cz
Fotbalová Sparta potřebuje na sezonu 375 milionů korun, Viktorii Plzeň stačí na provoz 120 milionů.

Praha - Mistrovské tituly za poslední tři roky? Dva nula. Fotbalová Plzeň slavila dvakrát, Sparta ani jednou.

A to navzdory tomu, že provoz plzeňského klubu na jednu sezonu vyjde orientačně až třikrát levněji než ten sparťanský.Vychází to tak alespoň z porovnání bilance výdajů obou klubů.

Tu sparťanskou jsme čerpali z výroční zprávy klubu, která se týkala sezony 2011/12. Aktuálnější čísla Sparta odmítla uvolnit. Podle své výroční zprávy potřebovala ve "vasluiské" sezoně na provoz 375 milionů korun. (Připomeňme, že Vaslui vyřadila Chovancovu Spartu už v předkole Evropské ligy, tým tak byl v dané sezoně prakticky bez evropských pohárů.)

Plzeňská výdajová čísla za uplynulou sezonu 2012/13 poskytl deníku Aktuálně.cz majitel Viktorie Tomáš Paclík. Pokud z jeho ekonomického přehledu škrtneme bilanci evropských pohárů, dostaneme se k numeru 120 milionů korun.

To je tedy třikrát méně, než za sezonu spolyká Sparta.

Křetínský: Na model Plzně nelze sázet

Šéf Sparty Daniel Křetínský se k možnostem hospodaření regionálního klubu typu Viktorie Plzeň vyjádřil v knize Kmotr Fotbal. Tu můžete koupit u knihkupců, nebo v e-shopu deníku Insider.)

"Pro sport je z hlediska struktury zastoupení různých firem v Plzni příhodná situace, ale samo o sobě to nestačí," míní šéf Sparty. "Viktoria má kvalitní sportovní vedení, a to jí umožňuje žít z toho, co si vydělala fotbalem, z příjmů z evropských pohárů," upozorňuje Křetínský.

"To je ideál, to by si přál každý klub včetně Sparty. Jenže na druhou stranu je to model, na který nelze sázet. Protože abyste klub udrželi na stabilní úrovni, museli byste hrát Ligu mistrů prakticky pravidelně. Na tomto principu v podstatě zkrachovala Slavia," upozorňuje Křetínský.

Připomíná tím kvalifikační výpadek červenobílého klubu s moldavským Tiraspolem, po němž se úplně zhroutil roční rozpočet Slavie, který s bonusy za účast v Lize mistrů počítal.

Mezi Tomášem Paclíkem, šéfem Viktorie, a Danielem Křetínským panuje sice tak napjatý vztah, že by si nejraději vyškrábali oči, v tomto ekonomickém pohledu na věc jsou ale v podstatě za jedno.

Paclík: Rozpočet stavíme bez pohárů

"Křetínský má asi pravdu v tom, že naše základna není tak silná, abychom si mohli dovolit konkurovat velkým klubům," připouští Paclík, taktéž v knize Kmotr Fotbal. Ta přináší obsáhlé rozhovory s oběma šéfy nejsilnějších českých klubů.

Paclík ale zdůrazňuje, že rozpočet Viktorie staví tak, že v něm s příjmy z evropských pohárů nepočítá. "V Lize mistrů jsme zatím byli jen jednou... Spíš se snažíme, aby ten rozpočet nebyl primárně postaven na účasti v evropských pohárech, aby byl nižší. A když se do Evropy dostaneme, tak potom ty příjmy navíc nějakým způsobem zohledňujeme," říká Paclík - s tím, že na své si pak přijdou zejména hráči. "A když se daří, chceme z vydělaných peněz i investovat."

To už je ale spíše řeč o příjmové složce rozpočtu. V Evropské lize se dá za sezonu vydělat zhruba 70-90 milionů korun, v Lize mistrů lze dosáhnout až na 300 milionů korun. A šanci hrát alespoň její kvalifikaci má poslední dobou jen český mistr.

I proto Spartu hlavní část Champions League už od sezony 2005/06 míjí. Plzeň si ji v minulé sezoně zahrála - a zhruba 300 milionů v ní zinkasovala. V uplynulém ročníku Sparta i Plzeň excelovaly v Evropské lize a vylepšovaly český koeficient natolik, že za dva roky by si kvalifikaci Champions League mohly po letech zase vyzkoušet český mistr i vicemistr.

Křetínský živí nenasytnějšího otesánka

Plzeň každopádně s naplňováním svého rozpočtu potíže nemá, třeba i díky tomu, že Petra Jiráčka prodala do Wolfsburgu zhruba za 150 milionů korunů. To když se Spartě nepodaří podobný stomilionový obchod (naposledy s Wilfriedem, Kuckou či menší s Vackem), musí rozpočet dotovat majitel. Od vstupu Křetínského a skupiny J&T do Sparty už na tomto dorovnávání rozpočtu zaplatili vlastníci klubu přes 800 milionů korun.

A co vlastně "živí"? Srovnání konkrétních výdajových položek Sparty a Plzně je velmi zajímavé.

Připomeňme, že srovnáváme čísla ze sparťanské sezony 2011/12 a z uplynulé sezony plzeňské, obě prostá vlivu evropských pohárů.

Odměny všech hráčů a realizačního týmu

Sparta: 137 milionů Kč

Plzeň: 72 milionů

---

Provoz klubu (doprava, služby, zaměstnanci)

Sparta: 153 milionů

Plzeň: 38 milionů

---

Stadion + tréninkové centrum

Sparta: 85 milionů

Mládež

Plzeň: 10 milionů

---

Součet výdajů

Sparta: 375 milionů

Plzeň: 120 milionů

Výhodou Viktorie Plzeň samozřejmě je, že náklady na její stadion hradí město, Sparta financuje provoz na Letné i na Strahově, kde vedle A-týmu trénují i mládežnické celky.

Pozoruhodný je zejména rozdíl v provozních nákladech, které tvoří zejména platy zaměstnanců klubu (manažerů, sekretářek...). Tady je Sparta "schopná" utratit o 115 milionů korun víc než její konkurent.

Kolik si Horváth a spol. vydělali v Evropě

"Nevěřím tomu, že by v Plzni byli schopni pracovat se stomilionovým rozpočtem, ve fotbale se neutají, kolik jejich hráči zhruba berou a je to přinejmenším srovnatelné se Spartou," řekl deníku Aktuálně.cz před loňským jarem Jozef Chovanec, bývalý generální sportovní manažer Sparty.

Tomáš Paclík si ale trvá na tom, že víc peněz, než udává, tedy 72 milionů na hráče a realizační tým, nevyplácí. Tedy pokud se nebavíme o evropských pohárech.

"Tam si v uplynulém ročníku hráči a trenéři přišli na dalších 34,6 milionu korun," vyčíslil Paclík.

Ekonomickou bilanci evropských pohárů totiž drží zvlášť, mimo rozpočet.

Náklady na výjezdy k utkáním, včetně položek jako hotely, strava, letadla, vyčíslil v minulé sezoně na 28,4 milionu korun.

Celkové náklady Viktorie Plzeň na působení v Evropské lize v uplynulé  sezoně tedy činí 63 milionů. Na bonusech od UEFA vydělala zhruba 88 milionů korun. Rozdíl těchto dvou částek tedy činí čistý zisk.

Sparta údaje o svých aktuálních či pohárových výdajích odmítla poskytnout.

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

reklama