Češi oslavili postup porážkou Slovenska

Václav Rojík
17. 11. 2007 22:50
Kvalifikace ME: Česko - Slovensko 3:1 (1:0)
Čeští i slovenští fanoušci nosí vlastně stejné barvy. Na Letné se včera radovali ti domácí. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Čeští fotbalisté splnili v derby se Slovenskem roli favorita a v sobotu oslavili s fanoušky postup na Euro 2008 výhrou na Letné 3:1.

V předposledním kvalifikačním utkání o postup na ME vedli svěřenci trenéra Karla Brücknera od třinácté minuty gólem Zdeňka Grygery. V rušném závěru zápasu se za Čechy trefil ještě Marek Kulič a Tomáš Rosický.

Zápas jsme sledovali živě ZDE

Slováci vstřelili branku v závěrečné čtvrthodině s vydatnou pomocí obránce Michala Kadlece, jehož vlastní gól byl připsán Stanislavu Šestákovi.

Češi po zasloužené výhře dál drží šanci na konečné první místo ve skupině D.

V sobotu to i kvůli promáčenému terénu letenského stadionu sice nebyla jízda jako v nedávném utkání v Německu nebo před rokem na Slovensku, ale Češi celých devadesát minut měli zápas ve svých rukou a potvrdili výkonnostní vzestup v závěru sezony.

Slováky načal Grygera

V úvodu zápasu způsobil závar před Blažkovou brankou Hamšík, jenže nakonec nikdo ze Slováků nevystřelil.

Deset minut na to zahrozili Češi. Nejprve zakombinoval Baroš s Rosickým, který vracel nabíhajícímu útočníkovi do vápna, ale přihrávku stačili slovenští zadáci zachytit.

Skotsko nezvládlo postupový duel. Izrael překvapil Rusy - čtěte ZDE

Jenže nebezpečí odvrátili jen na několik sekund. Levý obránce Zdeněk Grygera překvapil defenzivu hostů výpadem z pravé strany. Dostal perfektně načasovaný pas a přízemní střelou ke vzdálenější tyči nedal brankáři Čontofalskému šanci.

Slováci mohli po pěti minutách srovnat. Aktivní Hamšík našel na vápně Mintála, jenž pálil zblízka těsně vedle.

7. San Marino 11  2:52 0

Rušnou dvacetiminovku málem završil gólem z protiútoku Koller. Rosický nastartoval monackého dlouhána do rozhozené slovenské obrany.

Koller si zkušeně položil brankáře Čontofalského, pak ale z mírného záklonu nepochopitelně minul zcela odkrytou bránu..

Následně i díky rozmáčenému terénu tempo i kvalita hry uvadala. Čeští fotbalisté se nikam nehrnuli. Spíše vyčkávali na rychlé kontry. Po jednom z nich se do solidní šance dostal Plašil.

Německo nezaváhalo, Kypru nastřílelo čtyři góly

Z pravé strany centroval na záložníka Pamplony výborně hrající Pospěch. Plašil napálil míč směrem pod břevno, jenže jeden ze slovenských obránců stačil střelu lehce nadzvednout.

Střídající Matějovský postupuje přes obránce Jana Kozáka ke slovenské brance.
Střídající Matějovský postupuje přes obránce Jana Kozáka ke slovenské brance. | Foto: Ondřej Besperát

Koller zabránil vyrovnání

Hned po změně stran mohli Češi zvýšit náskok. Polák parádně přihrál Kollerovi, který posunul na rozběhnutého Pospěcha.

Obránce Sparty kroutil z deseti metrů míč do šibenice, ale místo gólu zazvonila spojnice břevna a tyče.

To už ale nebyl na hřišti obránce Zdeněk Grygera, jehož kvůli svalovému zranění o poločase střídal do svého premiérového reprezentačního startu Michal Kadlec.

Ve druhém poločase český tým dlouho Slováky prakticky nepouštěl do hry. Šestnáctku hostů často obléhal téměř házenkářským způsobem.

Čtvrthodiny před koncem se přeci jen začali Slováci tlačit do ofenzivy. Vyrovnání měl na noze Kisel. Koller stojící na brankové čáře však jeho pokus vykopl.

Z protiútoku pak zvýšil kuriózním způsobem střídající útočník Marek Kulič.

Sparťanský forvard běžel sám proti Kamilu Čontofalskému. Slovenský brankář sice trefil balon, ale pak se srazil se svým obráncem a míč mu upadl.  Kulič se k němu dostal a pohodlně jej poslal do prázdné branky.

Ohňostrojem nad stadionem oslavil fotbalový svaz na konci utkání postup na EURO 2008. | Foto: Ondřej Besperát

Kadlec se uvedl vlastencem

Vzápětí to bylo znovu o gól. Slovákům pomohl snížit Michal Kadlec. Střídající zadák  se snažil odkopnout nadějnou přihrávku Slováků v brejku, ale míč nešťastně poslal za Blažkova záda.

Slováci po snížení ožili, ale hned za dvě minuty je znovu vrátil na zem kapitán Tomáš Rosický.

Nejdřív Polák perfektně nacentroval míč před bránu. Hosté sice odvrátili, ale k balonu se dostal Rosický, který jej z voleje procpal do slovenské branky.

Pak už čeští fotbalisté dohrávali v exhibičním tempu a Plašil s Pospěchem mohli ještě vedení zvýraznit. Po závěrečném hvizdu Letnou rozzářil ohňostroj. Na ploše pak dostával kouč Brückner od hráčů hobla.