Plzeň v závěru otočila proti oslabenému Slovácku. Jablonec přišel o výhru v nastavení

Aktualizováno 8. 8. 2021 21:03
Jablonec v utkání 3. kola Fortuna:Ligy remizoval 2:2 s Bohemians, smírně se rozešly i Pardubice s Mladou Boleslaví. Plzeň se Slováckem po poločase prohrávala, nakonec ale dvěma góly otočila výsledek a zůstává stoprocentní.
Jean David Beauguel.
Jean David Beauguel. | Foto: Reuters

Plzeňští doma porazili Slovácko po obratu 2:1 a stejným výsledkem zvítězili i ve třetím kole první ligy. Hosty poslal do vedení ve 23. minutě Václav Jurečka, jeho spoluhráč Stanislav Hofmann byl těsně před pauzou vyloučen. Z přesilovky Viktorie nejprve v 67. minutě srovnal střídající Jean-David Beauguel a v 83. minutě otočil skóre Jhon Mosquera. Tým z Uherského Hradiště v nové sezoně poprvé ztratil body a inkasoval.

Svěřenci trenéra Michala Bílka se tak dobře naladili na čtvrteční domácí odvetu 3. předkola Evropské konferenční ligy, ve které budou proti velšskému týmu The New Saints dohánět překvapivou úvodní ztrátu 2:4.

Bílek udělal v základní sestavě šest změn oproti čtvrtečnímu prohranému zápasu v Cardiffu. Po zranění se vrátil pravý bek Havel, záložník Mosquera nastoupil na levém kraji obrany, v útoku od začátku nastoupil Chorý.

Po úvodní opatrnější čtvrthodině jako první zahrozili domácí. Faltovu střelu z dobré pozice zblokovala obrana Slovácka, Buchovu ránu zase vyrazil brankář Nguyen.

Hosté ve 23. minutě z první větší šance otevřeli skóre. Bývalý plzeňský záložník Petržela snadno prošel okolo Falty a připravil ideální střeleckou pozici pro volného Jurečku, který zblízka nezaváhal. Petržela z úcty k bývalému týmu neslavil ani asistenci.

Plzeňští sevřeli soupeře a sahali po vyrovnání. Ba Loua však trefil tyčku a po dalším závaru jistý Nguyen znovu vychytal Buchu. Slovácko si v závěru první půle zkomplikovalo situaci. Hofmann trefil podrážkou kopačky Ba Louu do stehna a dostal žlutou kartu, kterou však sudí Julínek po zásahu videorozhodčího Hocka a kontrole u monitoru zrušil a ve 44. minutě udělil stoperovi hostů červenou. V nastavení ještě Bucha těsně minul.

V úvodu druhého dějství několik příležitostí nevyužil Chorý, kterého také dvakrát vychytal Nguyen. Jeho branku znovu minul aktivní Bucha.

V 67. minutě ale už dominantní Plzeň vyrovnala. Ba Loua nacentroval do šestnáctky na Buchu, ten našel Beauguela a francouzský útočník ve skluzu zaznamenal svůj jubilejní 50. gól v české nejvyšší soutěži.

Čtvrt hodiny před koncem mohl Beauguel otočit skóre, ale jeho hlavičku vytáhnul Nguyen. V 83. minutě po rohu Pernica posunul hlavou míč před branku a tam se nejlépe zorientoval Mosquera. Kolumbijská letní posila si připsala premiérovou soutěžní trefu v Plzni. V závěru ještě dvě velké domácí možnosti zahodil Šulc.

Viktoria na svém stadionu v lize neprohrála podesáté za sebou. Slovácko v nejvyšší soutěži venku přerušilo sérii tří výher bez inkasované branky a v Plzni zvítězilo v jediném z posledních 14 ligových duelů.

Dvě penalty v Jablonci

Jablonec remizoval s Bohemians 1905 2:2. Pražany poslal v 16. minutě do vedení David Puškáč, v 77. minutě srovnal z penalty Václav Pilař a za šest minut se postaral o obrat střídající Tomáš Čvančara. Ve čtvrté minutě nastavení ale z dalšího pokutového kopu srovnal Jan Kovařík.

Jablonečtí v lize podruhé za sebou nevyhráli a nedokázali se vítězně naladit na čtvrteční venkovní odvetu 3. předkola Evropské ligy proti Celticu Glasgow, v níž budou usilovat o smazání ztráty 2:4 z domácího duelu. "Klokani" podruhé v ligové sezoně remizovali, na tři body v nejvyšší soutěži čekají už šest utkání.

Bohemians překvapivě začali lépe. Ve 13. minutě ještě Vondru vychytal gólman Hanuš, ale ze další tři minuty už Pražané vedli. Na Kovaříkův centr z levé strany si naběhl Puškáč a umístil míč do horní části branky. Útočník "Klokanů" skóroval i ve třetím utkání ligové sezony.

Jablonečtí se dostali do hry až v druhé části první půle. V 31. minutě pálil nad Kubista, poté brankář Bačkovský vytáhl střelu Housky, který poprvé nastoupil za Severočechy v soutěžním duelu v základní sestavě.

Po přestávce chvíli domácí pokračovali v náporu, ale Pražané tlak brzy otupili a dlouho nepouštěli soupeře do šancí. Naopak v 71. minutě mohl zvýšit střídající Keita, který těsně přestřelil.

Za dalších šest minut Jablonec zničehonic srovnal. Bačkovský při snaze odehrát míč zasáhl ve vápně domácího Pilaře a sudí Klíma po zásahu videorozhodčího Berky a přezkoumání situace ze záznamu nařídil penaltu. Přestože gólman Pražanů vystihl směr střely, Pilař pokutový kop proměnil a připsal si už třetí soutěžní branku v sezoně. Trefil se i v úvodním kole proti Ostravě a ve čtvrtek proti Celticu.

Za dalších šest minut domácí otočili stav. Ve vlastním vápně udělal velkou chybu Kovařík a střídající Čvančara pohotově střelou na přední tyč překonal Bačkovského. Dvacetiletý útočník dal svůj druhý gól v ligové kariéře.

Zdálo se, že Bohemians stejně jako před týdnem doma s Plzní ztratí zápas poté, co vedli 1:0. Už v nastavení ale znovu vstoupil do hry videorozhodčí a sudí Klíma po přezkoumání záznamu nařídil pokutový kop po zákroku střídajícího Hübschmana na Bederku. Kovařík napravil svou předchozí chybu a srovnal, byť Hanuš stejně jako předtím na druhé straně Bačkovský vystihl směr.

Jablonečtí v posledních třech soutěžních zápasech inkasovali devět branek. S Bohemians aspoň doma v lize neprohráli poosmé za sebou.

Pardubice nevyhrály ani napotřetí

Pardubice remizovaly s Mladou Boleslaví 1:1. Domácí dostal do vedení v 38. minutě Dominik Kostka, bod Středočechům zachránil čtvrthodiny před koncem střídající Jiří Skalák. Východočeši nezdolali Boleslav v nejvyšší soutěži ani potřetí a v ligové sezoně ještě nevyhráli. Na kontě mají dva body za dvě remízy. Svěřenci trenéra Karla Jarolíma jsou na tom o dva body lépe.

Pardubice, které hrají i v této sezoně domácí ligové zápasy ve vršovickém Ďolíčku, nastoupily poprvé v nejvyšší soutěži s dvacetiletým gólmanem Markovičem. Ten nahradil dosavadní jedničku Letáčka, jenž v úvodních dvou kolech inkasoval pět gólů.

Východočeši sice přečkali oproti minulým utkáním úvodní desetiminutovku bez inkasované branky, byl to však jejich soupeř, který byl zpočátku aktivnější. Po čtvrthodině si naběhl do nadějné příležitosti osmnáctiletý útočník Fila, Markovič však proti jeho střele pohotově zasáhl. O chvíli později se dostal po dravém průniku do pokutového území i Preisler, ale přestřelil.

Pardubice začaly být nebezpečné směrem dopředu až po půlhodině hry a sedm minut před přestávkou se dočkaly vedoucí branky. Beran našel za obranou naběhnutého Kostku, jenž prostřelil brankáře Šedu. Kostka zaznamenal druhý gól v nejvyšší soutěži. Východočeši se dostali do vedení poprvé v této sezoně.

Boleslav se ve druhé půli vrhla za vyrovnáním a blízko branky byl v 59. minutě po Dancákově hlavičkovém přiťuknutí Škoda, jeho střela se však odrazila jen od tyče.

Domácí se snažili hrozit z rychlých protiútoků a hned dvakrát mohl jejich vedení zvýšit znovu Kostka, nicméně ani v jednom případě nezakončil přesně. Středočeši se 15 minut před koncem dočkali vyrovnání. Po centru z pravé strany vrátil míč před branku hlavičkující Lukáš Mašek a Skalák se po 12 minutách na hřišti z bezprostřední blízkosti nemýlil.

Boleslav navíc vycítila příležitost odvést si z Ďolíčku tři body a pokračovala v závěru v tlaku. Škoda však při další střelecké příležitosti nezamířil přesně a Markovičovu branku následně netrefil ani tvrdě pálící Preisler. Pardubice nezvítězily v lize počtvrté za sebou.

3. kolo první fotbalové ligy:

Viktoria Plzeň - 1. FC Slovácko 2:1 (0:1)

Branky: 67. Beauguel, 83. Mosquera - 23. Jurečka. Rozhodčí: Julínek - Caletka, Podaný - Hocek (video). ŽK: Chorý, Šulc - Jurečka, Nguyen, Reinberk, Divíšek. ČK: 44. Hofmann (Slovácko). Diváci: 6118.

Plzeň: Hruška - Havel (76. Řezník), Pernica, Brabec, Mosquera - Ndiaye (76. Janošek) - Ba Loua (83. Kayamba), Bucha, Šulc, Falta (58. Beauguel) - Chorý. Trenér: Bílek.

Slovácko: Nguyen - Tomič (61. Mareček), Hofmann, Kadlec, Kalabiška - Daníček, Havlík - Petržela (61. Divíšek), Sadílek, Kohút (46. Reinberk) - Jurečka. Trenér: Svědík.

FK Jablonec - Bohemians Praha 1905 2:2 (0:1)

Branky: 77. Pilař z pen., 83. Čvančara - 16. Puškáč, 90.+4 Kovařík z pen. Rozhodčí: Klíma - Hrabovský, Vodrážka - Berka (video). ŽK: Považanec, Rada (trenér) - Köstl, Ljovin, Vacek, Brabec (asistent trenéra). Diváci: 2693.

Jablonec: Hanuš - Holík, Kubista, Zelený, Krob - Považanec - Malínský (65. Pleštil), Houska (81. Hübschman), Kratochvíl (65. Čvančara), Pilař (90.+3 Surzyn) - Doležal (90.+3 Martinec). Trenér: Rada.

Bohemians: Bačkovský - Dostál (87. Koubek), Köstl, Bederka, Vondra - Ljovin, Květ (80. Vacek) - Fulnek (66. Bartek), Hronek, Kovařík - Puškáč (66. Keita). Trenér: Klusáček.

FK Pardubice - FK Mladá Boleslav 1:1 (1:0)

Branky: 38. Kostka - 75. Skalák. Rozhodčí: Ginzel - Mokrusch, Kubr - Zelinka (video). ŽK: Cadu, Toml, Tischler - Dancák, Suchý. Diváci: 922.

Pardubice: Markovič - Cadu, Čihák, Toml, Čelůstka - Solil, Červ (72. Sláma) - Kostka (86. Halász), Beran (86. Huf), Tischler - Černý (57. Chytil). Trenér: Novotný.

M. Boleslav: Šeda - Douděra, Suchý, Karafiát, Preisler - Ladra (75. Stránský), Matějovský (75. Smrž), Dancák, Ewerton (62. Skalák) - Škoda, Fila (62. L. Mašek). Trenér: Jarolím.