reklama

Chorvatský fotbal řeší korupci. Podezřelí jsou hráči Záhřebu

Dinamo Záhřeb v Evropské lize. Dinamo Záhřeb v Evropské lize. autor: Sport
Nad nejúspěšnějším chorvatským fotbalovým klubem historie se stahují mračna. Z korupce je podezřelých několik hráčů i funkcionářů.

Záhřeb - Kvůli podezření z korupce a daňových úniků začala policie vyšetřovat významné činitele chorvatského fotbalu a zároveň čelné představitele fotbalového mistra země Dinama Záhřeb. Pracovníci protikorupční prokuratury dnes prohledali byty bratrů Zdravka a Zorana Mamiče, výkonného prezidenta a trenéra klubu, a také předsedy Chorvatského fotbalového svazu Damira Vrbanoviče, který dříve býval šéfem Dinama. Na svém webu o tom informoval deník Večernji list.

Trestní stíhání začalo na základě oznámení speciálního úřadu pro odhalování daňových podvodů ministerstva financí. Mamičové a Vrbanovič jsou obviněni z úplatkářství, daňových úniků a zneužití důvěry při podnikatelské činnosti.

Bratři Mamičové, kteří jsou právě s klubem na letním soustředění v sousedním Slovinsku, označili vznesená obvinění za bezpředmětá a vykonstruovaná. "Jsme si jisti, že jsme nepošpinili a ani nepošpiníme dobré jméno Dinama, ani sami sebe a naše rodiny," zdůraznili v prohlášení pro média.

Agentura AFP připomněla, že pětapadesátiletý Zdravko Mamič, známý svými výbuchy hněvu na veřejnosti, je považován za nejmocnější osobu chorvatského fotbalu. Byl už několikrát žalován kvůli urážkám a hrozbám vysloveným na veřejnosti, mimo jiné i na adresu novinářů.

Loni v říjnu mu soud nařídil zaplatit pokutu ve výši v přepočtu přes 460.000 korun za pomluvu a urážku advokáta bývalého chorvatského reprezentanta Eduarda Da Silvy. V prosinci 2013 byl zproštěn obvinění z "podněcování k rasové nenávisti" kvůli nevhodným slovům namířeným proti jednomu chorvatskému ministrovi srbského původu.

reklama