reklama

Vratislavskou vášeň pro kola poznává i stadion Eura

Městský stadion leží v severozápadní části Vratislavi, mimo zápasy okolo něj potkáte především cyklisty Městský stadion leží v severozápadní části Vratislavi, mimo zápasy okolo něj potkáte především cyklisty
Obyvatelé Vratislavi hojně využívají své vlastní bicykly i hustou síť samoobslužných půjčoven

Vratislav (od zvláštního zpravodaje z Eura) - Vratislavský stadion patří k nejmodernějším a nejhezčím v Evropě, a tak není divu, že si hned získal oblibu fanoušků. I díky tomu, že leží docela stranou od centra a okolo něj se žádná další atraktivní objekty nenacházejí, se však vyhledávanou turistickou atrakcí zřejmě nestane.

Spíš než fotbalové fanoušky tak v jeho blízkosti potkáte proudy cyklistů. Souběžně s chodníkem pro pěší totiž okolo arény vede i cyklistická stezka, po níž jezdí lidé všech věkových kategorií a prakticky po celý den.

Kola se ve Vratislavi vůbec těší velké oblibě. Podporuje ji i místní radnice, která po městě vybudovala propracovanou síť samoobslužných stojanů, kde si můžete bicykl zapůjčit a následně na jiném místě pak zase vrátit.

Prvních dvacet minut jízdy přitom nestojí ani groš a za hodinu používání zaplatíte pouhé dva zloté. Není pak divu, že stojany většinou zejí prázdnotou, všechna kola jsou totiž používána.

Za minulý rok bylo spočítáno zhruba 100 tisíc výpůjček. Letos to jistě bude až několikanásobně víc.

Nevlídné počasí zahání fanoušky zpívat do sprchy

A to i přesto, že červnové počasí zatím moc Euru nepřeje. Během posledního týdne snad byl jen jeden den, kdy nepršelo, a v ulicích města to je poznat.

Restaurace se zahrádkami už nebývají tak hustě navštěvovány, do fanzóny zavítá jen menšina fanoušků a propršené večery poznali na vlastní kůži i fotbalisté během svých úvodních duelů.

Možná i proto se Euro ve Vratislavi zatím v mimozápasové dny neproměnilo v ten očekávaný bujarý karneval, jak plánovali organizátoři. A tak si někteří fanoušci přenášejí svou nevybouřenou vášeň do prostor, kde jsou ubytováni.

Mým hostelem se o včerejší půlnoci z úst jednoho sprchujícího se příznivce neidentifikovatelné národnosti linuly známé fotbalové chorály prokládáné šlágry "Hey Jude" a jinými. Sice jsem si o něm myslel své, ale nikdo jej okřiknout nepřišel.

A tak jsem si po chvilce začal popěvky pobroukávat s ním. Vždyť je přece Euro!

reklama