reklama

Simič má šanci, říká Jarolím. Návrat Rosického do reprezentace zatím téma není

Trénink fotbalové reprezentace před zápasem se San Marinem Trénink fotbalové reprezentace před zápasem se San Marinem autor: Tomáš Liška
Reprezentační kouč Karel Jarolím nominoval na dvojzápas v exotickém Kataru dvacet hráčů. Vzhledem k tomu, že Kadeřábek, Darida a Schick jsou zranění, a obránce Gebre Selassie se omluvili z rodinných důvodů, dostali šanci také hráči širšího kádru. Jediným novicem v nominaci je záložník Robert Hrubý, kterému do reprezentace pomohly velmi dobré výkony v dresu ostravského Baníku. Prostor podle Jarolíma dostanou hlavně mladí hráči, stoper Stefan Simič, který uvažuje o změně občanství, je podle českého kouče na hraně nominace.

Praha - Jednání ohledně přátelského dvojzápasu v Asii se podle manažera reprezentace Jaromíra Šeterleho nerodila jednoduše. Způsobila to situace v kvalifikační skupině C, po prohře v Severním Irsku měli Češi pouze několik týdnů na to, aby celý pobyt zorganizovali. "V září jsme měli ještě dvě varianty v úvahu, buď baráž, nebo přátelské zápasy. Když padla šance na postup na mistrovství světa, že chceme vyrazit do dobrých klimatických podmínek a utkat se s kvalitními soupeři, kteří prověří náš kádr. Domluva nebyla jednoduchá, v Kataru to nakonec klaplo, budeme hrát na stadionu pro MS 2022," dodal Šeterle.

Kadeřábek si poranil vazy v koleni, chybět bude až šest týdnů Kadeřábek si poranil vazy v koleni, chybět bude až šest týdnů Čtěte zde

Jarolím se v Kataru bude muset obejít i bez čtveřice Kadeřábek, Darida, Schick a Gebre Selassie. Zatímco první tři trápí zranění, krajní bek Brém se omluvil z rodinných důvodů. Poprvé tak sáhl kouč české reprezentace k povolání záložníka Baníku Ostrava Roberta Hrubého, který se Jarolímovi výrazně připomenul výbornými výkony v dresu slezského klubu. "Už jsme s tím pracovali dříve, otevřelo nám to možnost vyzkoušet hráče širšího kádru. Hrubý jede kvůli momentální formě, typologicky hraje na pozici, kde nám vypadl Darida a jeho způsob hry se mi líbí. Hodně dobře pracuje ve středu hřiště, a navíc se umí dostávat do zakončení," pochválil třiadvacetiletého hráče reprezentační trenér.  

Následující přátelské zápasy budou podle vedení českého fotbalu hlavně o konsolidace užšího kádru, který pak bude tvořit jádro týmu v boji o postup na mistrovství Evropy v roce 2020. Podle kouče Jarolíma to ale neznamená, že by cesta do reprezentace byla neprůchodná. Pokud si prý hráči nominaci vybojují, vedení reprezentace výkony vezme v potaz. Jako příklad nabízí Jarolím pravého beka Viktorie Plzeň Radima Řezníka, který se povolání dočkal po třech letech. "Není to uzavřená společnost. Například Řezník si o nominaci řekl zlepšenými výkony, tak proč by nejel," vysvětluje Jarolím.

Velký mediální ohlas vzbudilo dění kolem Stefana Simiče, který uvažuje o změně občanství kvůli malé vytíženosti v české seniorské reprezentaci. Jarolím a Šeterle Simičovo uvažování chápou, ale vyzývají ke klidu. Stoper italského Crotone se momentálně nachází v širší nominaci a reprezentační kouč naznačil, že by se mohl v Kataru nakonec objevit. "Se Stefanem komunikujeme. Pomáhá nám jeho otec, Stefan ale není ukřivděný, když není nominovaný. Umí si vybojovat místo v sestavě - neměl ale vyjasněné další angažmá v létě, což ho zastavilo, a proto taky nebyl v nominaci už dříve. Má velkou šanci na dodatečnou nominaci, nebudeme ho ale brát kvůli vyjádřením v médiích, ale kvůli sportovní výkonnosti," tvrdí manažer reprezentace Jaromír Šeterle.

Jarolím nominoval do Kataru nováčka Hrubého, vrací se Řezník Jarolím nominoval do Kataru nováčka Hrubého, vrací se Řezník Čtěte zde

Nejbližší uvažování a směřování reprezentace ozřejmil kouč Jarolím s tím, že plánuje dát větší šanci mladým hráčům. Tématem tak podle něj aktuálně není pokračování Tomáše Sivoka či Tomáše Rosického v dresu se lvem na prsou. "Dáme příležitost spíše mladším hráčům. Návrat Rosického zatím není téma, tolik zápasů neodehrál. Uvidíme, co ukáže čas. Teď je brzo hodnotit, budeme to řešit s blížící se Ligou národů. Když bude zdravý a ve formě, tak věřím, že má schopnosti na to pomoct reprezentaci," uzavírá Jarolím.

reklama