reklama

Jak vyzrát na Němce? Hrát jako Sparta s Interem. Ne jako Češi na Euru, tvrdí Nedvěd

Pavel Nedvěd Pavel Nedvěd autor: ČTK
Pavel Nedvěd dává před sobotním duelem s Německem české reprezentaci za vzor Spartu v utkání s Interem Milán. Jen pokud nebudou hrát Češi ustrašeně, mají prý naději na úspěch.

Praha – Čeští fotbalisté mají podle bývalého kapitána národního týmu Pavla Nedvěda v sobotním utkání světové kvalifikace v Německu šanci na úspěch, ale jen pokud nebudou ustrašení jako na červnovém evropském šampionátu. Držitel Zlatého míče za rok 2003 by si přál, aby reprezentanti odehráli v Hamburku podobně odvážnou partii jako Sparta před týdnem při vítězství 3:1 nad Interem Milán v Evropské lize.

Löw: Češi nás donutí k tomu, abychom ze sebe vydali vše Löw: Češi nás donutí k tomu, abychom ze sebe vydali vše Čtěte zde

"Vím, že to bude hrozně těžké, protože Němci jsou buldočí typy a mají takovou mentalitu, že nikdy nic a nikoho nepodcení. Ale hrát se dá s každým, když kluci odevzdají vše, co v nich je, věřím, že šance je," řekl Nedvěd novinářům v Praze, kde se objevil jako patron 20. ročníku dětského turnaje pro žáky prvního stupně základních škol McDonald's Cupu.

Jako Sparta proti Interu

Český celek podle něj nebude mít v Hamburku šanci, pokud bude jen bránit. "Myslím, že to, jak hrála Sparta proti Interu, byl úplně jasný návod. Dneska když jen zalezete a čekáte, co s vámi silnější udělají, dřív nebo později gól stejně dostanete. Nebaví to hráče, ani fanoušky. Za otevřený fotbal vám nikdo hlavu neutrhne. Nemusí se vyhrát, ale musí se na to dát koukat, to je pro nároďák důležité," řekl viceprezident Juventusu Turín.

"Kluci mají šanci ukázat světu, že fotbal hrát umí. Jde o to, nemít strach z velkých jmen, z velkých postav, což třeba na Euru nebylo. Tam bylo vidět, že hrajou ustrašeně, a to k žádnému úspěchu nevede," dodal.

Věří, že český celek prolomí prokletí ve světové kvalifikaci, z níž v samostatné historii postoupil na šampionát jen jednou v roce 2006. "Naše generace byla vždy spíš evropská, kvalifikace na svět se nám nedařily. Doufám, že v tom nebudou pokračovat. Skupinu mají těžkou, ale je to normální skupina, ze které jde postoupit," podotkl.

Krejčí? Nečekal jsem, že se tak chytne

Výhra jeho bývalého klubu z Letné nad milánským favoritem mu udělala radost o to víc, že jeho Juventus právě s Interem utrpěl zatím jedinou porážku v nové sezoně. "Sparta jim to vrátila, tak jsem byl moc spokojený. Strašně mě to potěšilo, bral jsem to s úsměvem, protože porazit Inter, to nás z Juventusu vždy potěší. Historicky je to největší rival. Byli jsme velice rádi a poslal jsem gratulaci na Spartu," uvedl Nedvěd.

Inter byl v Itálii za porážku hodně kritizovaný. "Dostali trochu za uši a myslím, že po právu, protože nehráli dobrý fotbal. Myslím, že Spartu trochu podcenili a ta je zaskočila tím, že hrála dobrý fotbal. Hrála ofenzivně a to jí přineslo úspěch," řekl čtyřiačtyřicetiletý Nedvěd.

Prostě jsem zasekl Messiho, směje se Schick. A časem si troufne i na hvězdy Sampdorie Prostě jsem zasekl Messiho, směje se Schick. A časem si troufne i na hvězdy Sampdorie Čtěte zde

Radost mu dělá i to, že se v italské lize začínají po letním příchodu prosazovat záložník Ladislav Krejčí v Boloni a útočník Patrik Schick v Sampdorii Janov. "Jsem rád, že se tam konečně po dlouhé době objevili nějací hráči. Pečlivě je sleduju. Jak Láďa Krejčí, tak Patrik Schick podávají velmi dobré výkony a jsou svými kluby chváleni," řekl Nedvěd.

"Možná jsem ani nečekal, že se Láďa tak rychle prosadí. Ale měl štěstí na dobrý klub, dobrého trenéra a dobrý způsob hry, který mu vyhovuje. Hraje levého útočníka a to mu sedí. Důležité je, aby se nezastavil a chtěl přestoupit ještě dál do nějakého lepšího klubu, než je Boloňa," dodal.

reklama