reklama

Katastrofální repre? Není pravda, že národní tým nemá kvalitu, ale klukům chybí zápal, říká Nedvěd

Pavel Nedvěd v dresu Skalné, který ne náhodou připomíná dres Juventusu Pavel Nedvěd v dresu Skalné, který ne náhodou připomíná dres Juventusu autor: Milan Kammermayer
Zpátky doma. A v mistrovském zápase. Pavel Nedvěd se v sobotu představil na hřišti ve Skalné, po boku svého syna si zahrál utkání I. B třídy.

Skalná - Když poprvé vběhl na hřiště, patnáct set fanoušků, kteří obsypali trávník stadionku ve Skalné, spustilo mohutný potlesk. Pavel Nedvěd, držitel Zlatého míče a viceprezident Juventusu Turín, se vrátil domů.

Spolu se svým synem Pavlem juniorem si zahráli proti béčku Baníku Královské Poříčí, a přestože domácí nakonec padli 1:4 a ani jeden z Nedvědů se do sítě netrefil, akce splnila svůj účel. 

Skalná inkasovala čtyři góly, stejně jako česká reprezentace v přípravném utkání s Austrálií o den dříve. Co říkáte výkonu Jarolímova výběru?

Viděl jsem jenom závěr a ještě jsme nějaký gól mohli dostat. Řeknu to takhle: četl jsem vyjádření Honzy Kollera, a když už on řekne, že to byla katastrofa, tak je to výjimečné. Je typem člověka, který se vždycky snaží kluky v médiích podržet. Ono je to těžké. Takové zápasy se hrají na konci sezony, když nemáte dostatečnou motivaci, tak to vždycky dopadne špatně. Možná je lepší je vůbec nehrát, než předvést takový výkon.

Nehraje v tom roli současná úroveň národního týmu?

Nejde pořád jen tvrdit, že nemáme kvalitu. Tu máme. Ale musíme do toho dát víc srdce, víc bojovnosti. Kluci se nesmí uspokojit tím, že takové zápasy jen tak prohrajou, protože si řeknou oukej, nejsme tak silní jako ta generace před námi. Tak to není. Jde o to se víc kousnout, musí tam být vidět víc bojovnosti, zapálení. Můžu být horší technicky, ale nemůžu prohrát nula čtyři.

V Itálii máte na očích mladé reprezentanty Jakuba Jankta nebo Antonína Baráka. Jak by to s nimi mohlo dopadnout v letním přestupním období?

Ti kluci jsou ve věku, kdy by měli hlavně myslet na to, aby se stali základními stavebními kameny svých týmů a ne na to, že půjdou někam pryč. Měli by se co nejvíc konsolidovat s týmem, ukázat, že jsou fakt dobří. A mělo by to na nich stát. Tohle je ta cesta nahoru, ne myšlenky na to, že by měli někam přestoupit. Ty se jich vůbec netýká.

Ale zrovna jim se v Udine docela daří…

Být tahounem půl sezony nebo sezonu, to není ono. Když odehrajete na vysoké úrovni dva, tři roky a všechny zápasy, pak ke z vás lídr a můžete pomýšlet na to, abyste šli výš.

Povýšit ale můžete i vy. Spekuluje se o tom, že byste mohl zamířit do vedení UEFA. Je to pravda?
Já už jsem dost vysoko (smích). Mám ještě čas. Sice působím ve vedení už osm let, ale pořád se mám co učit. Je třeba získávat zkušenosti. První tři roky byly hodně náročné, ani jsem často nevěděl, co mám dělat. Zatím jsem rád tam, kde jsem. Snažíme se dělat dobrý fotbal, aniž bychom utráceli šílené peníze.

Přišlo vám, že se některé české kluby v posledním roce zbláznily, když začaly investovat do posil desítky milionů? 

Nevím, jestli to přeháněly. Každý se snaží posílit jak může, ale je třeba peníze investovat rozumně, nevyhazovat je oknem. Když už koupím nějakého hráče, musí to být posila.

Nejaktivnější na přestupovém trhu je zatím Viktoria Plzeň. Co jste říkal jejímu ligovému triumfu?

Má před sebou náročnou sezonu, musí posílit. Na každý post mít dva hráče. Co jí stačilo v minulé sezoně, to teď určitě nebude.

Hele, hraje Nedvěd. Skalná byla na nohou, slavný rodák oblékl její dres. Prohru 1:4 však neodvrátil Hele, hraje Nedvěd. Skalná byla na nohou, slavný rodák oblékl její dres. Prohru 1:4 však neodvrátil Prohlédněte zde

Tomáš Rosický v zimě nastoupil vaši cestu a zařadil se do managementu Sparty. Schvalujete mu jeho rozhodnutí?

Za začátku je to pro něj těžké, bude si procházet tím co já. Člověk musí změnit myšlení, nemůže už přemýšlet jako hráč, ale jako funkcionář. Asi mu to bude chvilku trvat, musí mít kolem sebe zkušenější kolegy. Ale jo, on je jeden z těch lidí, kteří můžou ten fotbal vidět ze správného úhlu.  

A může být Rosický zárukou toho, že se na Letné nebudou vyhazovat peníze za nesprávné hráče?

Určitě. Na pátém místě Sparta skončit nemůže, musí být první nebo druhá. To se jí poslední roky nedaří.

Sáhla podle vás Sparta s angažováním kouče Stramaccioniho vedle?

Sami jste viděli, že výsledky pozitivní nebyly. Uvidíme, jak to bude dál, Pavel Hapal má všechno pro to, aby dělal fotbal dobře.

Přijedete na rozlučku Tomáše Rosického?

Jestli budu držet pohromadě, tak přijedu (smích). Mám teď náročný program, v pondělí se vracím do Itálie, kde mám docela dost práce vzhledem k tomu, že je přestupové období. Ale myslím, že to zvládnu.

Na Letné se chystá rozlučka ve velkém stylu, do Prahy má dorazit řada slavných jmen…

Jsem rád za Tomáše, určitě si to zaslouží. Je sparťan, na Letné mu určitě vytvoří skvělou kulisu.

Držitel Zlatého míče Pavel Nedvěd si splnil přání. Současný viceprezident Juventusu si zahrál se synem za Skalnou, kde vyrůstal. Prohře nezabránili. Michal Šenk |  01:19
reklama