20. 10. 2008 19:03
Liberec - Jablonec 3:0
Liberec doma porazil Slavii, Spartu i Jablonec
Liberec doma porazil Slavii, Spartu i Jablonec | Foto: Ondřej Besperát

Liberec - České lize po odehrané třetině soutěže vládne pražská Slavia. V desátém kole se ale přece jen odehrála na nejvyšších místech jedna změna. Za Mladou Boleslav se na třetí místo posunul Liberec, který v pondělním derby zdolal Jablonec 3:0.

Zápas jsme sledovali on-line ZDE

"Každá série jednou končí," varoval před zápasem dvou severočeských rivalů domácí kouč Ladislav Škorpil.

Jenže po tomto duelu se nic nezměnilo. Jablonec na stadionu u Nisy ještě nikdy nevyhrál, stejně jako nikdy neporazil Ladislava Škorpila.

Čtěte dále:
Slavia zůstává na čele ligy. Kladno odjelo s výpraskem
Sparta zase nevyhrála. Z Plzně má za matný výkon bod

Hosté hrající v zeleném chtěli tuto nepříznivou bilanci prolomit, ale velkou trhlinu v tomto smělém plánu udělal již ve čtvrté minutě Bořek Dočkal. Liberecký záložník zužitkoval přesný centr od Dorta a z hranice vápna obstřelil gólmana Špita.

To byla pro Jablonec ledová sprcha. A mohlo být ještě hůře. Za chvíli se Kerič řítil do brejku, střelu na poslední chvíli zblokoval jeden z obránců. Z následného rohu hlavičkoval vedle osamocený Smetana.

Jablonec se odpovědi nedočkal

Strhující tempo pokračovalo. Po jedenácti minutách vyzval Smetana chytrou přihrávkou svého kolegu z útoku Keriče do skoro samostatného úniku. Chorvatský forvard se parádně zbavil Homoly, jenže jeho další pokus mířil vedle levé tyče.

Jablonec musel pokračovat v aktivním výkonu, který předznamenal inkasovanou branku. Největším problémem svěřenců Františka Komňackého ale byla finální přihrávka, popřípadě přesnější střela směrem na Hauzra.

Neúspěšně si vedl jak Valenta, tak poté dvakrát Lafata.

Jablonec se neprosadil
Jablonec se neprosadil | Foto: Aktuálně.cz

Domácí začali ještě více spoléhat na brejky a po jednom z nich přišla další nebezpečná příležitost.

Dočkal po zaváhání Hubera vybojoval míč, přistrčil ho všudypřítomnému Keričovi, jeho zpětnou přihrávku ale jablonecký bek stačil odvrátit na rohový kop.

Andrej Kerič se přece jen dočkal. Děkovat mohl Košťálovi a především hostujícímu Zábojníkovi, jenž se zapomněl na svém místě pravého obránce. Díky tomu mohl nyní již nejlepší kanonýr Liberce postupovat sám na Špita a bez problémů zakončil - 2:0.

A hrozilo dál. Ze třiceti metrů střílel Papoušek, jeho ránu k tyči vytěsnil Špit. Jablonec se nezmohl na adekvátní reakci, a tak do kabin odcházeli s výrazným náskokem hráči Liberce.

Kerič využil chyby Homoly a rozhodl

Trenér Komňacký poslal do druhé půle Krejčího, jenž nahradil Hamouze. Kýžený efekt to ale nepřineslo.

Naopak, v síti hostů skončil míč potřetí a opět u toho byl Andrej Kerič. Po velké minele kapitána Homoly se balon dostal k dvaadvacetiletému útočníkovi a ten znovu skóroval. Šlo o jeho druhou branku v zápase a celkem pátou trefu v letošní sezoně.

Pokud chtěl Jablonec zdramatizovat utkání, tato situace z 55. minuty ho definitivně poslala na kolena. Nejen hráči, ale i více než pět tisícovek diváků na stadionu už tušilo, že Liberec tento zápas dovede do vítězného konce.

Kolem šedesáté minuty si od fanoušků dvakrát vysloužil potlesk Papoušek. Nejdříve po rohu střílel do náruče Špita, potom jeho dělovka skončila metr vedle pravé tyče.

Hosté v následujících minutách přidali, i když obrázek hry spíše určovalo to, že domácí trochu polevili v pohybu. Zábojník však v šanci nedokázal prostřelit obranu bílomodrých. Proto se už skóre nezměnilo.

Liberec zůstává doma neporažen, po výhře 3:0 se tým Ladislava Škorpila posunul už na třetí místo před Spartu. Na svém kontě má dvacet bodů, o pět méně než vedoucí Slavia a o tři méně než druhá Mladá Boleslav.

Čtěte více: Sparta optimismus neztrácí: Slavia mívá horší jaro