reklama

Lvíčata před ME: Kadlecův sen? Dostat se do velkoklubu

Podívejte se na medailonek mladého fotbalového útočníka Václava Kadlece FAČR
Podívejte se na medailonek mladého fotbalového útočníka Václava Kadlece.

Praha - Další ze série medailonků uchazečů o nominaci na letošní mistrovství Evropy do 21 let patří hlavní hvězdě týmu. Útočník Václav Kadlec se už stihl prosadit také do seniorského kádru, v němž se stal nejmladším střelcem reprezentační historie.

S fotbalem začínal Kadlec v pěti letech v pražských Bohemians. „První tréninky byly krušnější, ale pak už to bylo dobré, protože mi to celkem šlo,“ říká.

Na testech v Liverpoolu, poté opora Sparty

A šlo mu to natolik, že v roce 2007 zaujal zástupce anglického Liverpoolu, v jehož mládežnické akademii byl posléze na testech. O rok později již přestupoval teprve šestnáctiletý Kadlec do Sparty, která za něj v té době zaplatila rekordní sumu 10 milionů korun.

Záhy se dočkal ligového debutu i premiérové branky. O dva roky později dosáhl hned na několik významných milníků. V rudém dresu se stal ligovým mistrem, v anketě Fotbalista roku získal titul Talent roku a svými výkony si vysloužil pozvání do seniorské reprezentace.

Debuty v nároďáku oslavil góly

Dres národního „A“ mužstva oblékl dokonce dříve, než dres "lvíčat" a svého debutu se zhostil skvěle, když v kvalifikačním utkání na ME 2012 pomohl brankou k výhře 2:0 na půdě Lichtenštejnska. Stal se tak v 18 letech, 4 měsících a 22 dnech nejmladším střelcem seniorského národního mužstva.

O měsíc později se představil také v týmu jedenadvacítky a situace se opakovala. První zápas a hned gól. Tentokrát trefa v přátelském utkání s Ukrajinou znamenala výhru 2:1.

Ze Sparty do Bundesligy

Sezonu 2013/2014 zahájil Kadlec ještě na Spartě, ale nakonec se potvrdily spekulace a talentovaný útočník zamířil v průběhu srpna do bundesligového Frankfurtu. „Bylo to pro mne něco nového, pamatuji si, že jsem z toho byl hodně nervózní," vzpomíná Kadlec. Etabloval se ale velmi dobře, protože první gól zaznamenal ve svém novém působišti již ve druhém ligovém zápase. Bylo to do sítě Dortmundu a psalo se 1. září 2013.

V první sezoně ve Frankfurtu nakonec zasáhl do 29 zápasů, ve kterých vstřelil osm branek. Probíhající ročník zahájil také dobře, když v duelu s Wolfsburgem skóroval ve třetím kole hned po minutě pobytu na hřišti, v dalším průběhu sezony však příliš nenastupoval a v posledních dnech se proto v rámci hostování hovoří o jeho návratu do Sparty.

V reprezentačním týmu do 21 let má na kontě třináct zápasů, v nichž nastřílel sedm branek.

reklama