reklama

Limberský se vrací do reprezentace, Vrba nominoval i Vacka

Česká fotbalová reprezentace při posledním duelu s Nizozemskem. Česká fotbalová reprezentace při posledním duelu s Nizozemskem. autor: Milan Kammermayer
Pavel Vrba nominoval na přátelské duely se Srbskem a Polskem i plzeňského hříšníka Davida Limberského. Nominaci si vysloužil také Kamil Vacek z polských Gliwic.

Praha - David Limberský se po dvouzápasové pauze vrací do národního týmu. Pro přátelská utkání s Polskem a Srbskem jej do svého výběru v úterý nominoval Pavel Vrba.

Obránce Plzně, kterého policie v září chytila opilého za volantem, tak vynechal pouze zápasy s Tureckem a Nizozemskem v závěru kvalifikace.

Druhým překvapivým jménem ve výběru je Kamil Vacek, záložník pražské Sparty, který hostuje v polských Gliwicích. Naposledy přitom za národní tým hrál před čtyřmi lety.

Aktuálně je v nominaci dvacet hráčů, další tři budou dodatečně pozváni v pátek po zápasech v Evropské lize.

Čech zaútočí na rekord

Oproti posledním nominacím se Vrba rozhodl zatím vynechat plzeňského stopera Václava Procházku, sparťanského záložníka Ladislava Krejčího či kanonýra Davida Lafatu, kterého trápí zdravotní potíže. Nechybí naopak brankář Petr Čech, kterému schází jediný start k vyrovnání rekordu Karla Poborského v počtu zápasů za národní tým.

"S Petrem jsem mluvil a chtěl být v nominaci, pak to pro mě bylo strašně jednoduché. Každopádně ale odchytá určitě jen jeden zápas. Cítíme, že je třeba vyzkoušet další brankáře, prostor by tak mohl dostat i Tomáš Koubek," uvedl Vrba.

Šanci dostávají Vydra s Pudilem, kteří nyní pravidelně nastupují v druhé anglické lize. "Dan minulý týden postoupil v poháru přes Arsenal a jeho výkon byl velice slušný. Chceme ho vyzkoušet, protože pak už moc času na zkoušení nebude. To platí i pro Vydru, který je zas jiný typ útočníka, než jsou ostatní hráči v kádru," řekl Vrba.

Vacek je zajímavá alternativa

Výborné výkony v polské nejvyšší soutěži v dresu Gliwic vynesly pozvánku pro Vacka. Ten oblékal reprezentační dres na podzim 2011, kdy po dobrých výkonech ve Spartě přestoupil do Chieva. Celkem dosud nasbíral šest startů včetně kvalifikace proti Španělsku.

"Kamil se o nominaci dozvěděl před týdnem. Gliwice jsou největším překvapením polské ligy a on patří mezi nejlepší hráče soutěže. Viděli jsme ho naživo a hodně se nám líbil," vysvětlil Vrba. "Může být zajímavou alternativou pro střed zálohy, kde je způsobem hry podobný typ jako Tomáš Rosický a Daniel Kolář, ale může také hrát v hlubším postavení," dodal reprezentační kouč.

Po trablech s řízením v opilosti a následné kontroverzní oslavě gólu dostal nominaci i Limberský. "S Davidem jsem několikrát mluvil a stanovili jsme si jasná pravidla, která jsou platná pro všechny reprezentanty. David tak jasně ví, co by následovalo, pokud by v budoucnu udělal mimo hřiště něco podobného jako v září," uvedl Vrba. "Po sportovní stránce si nominaci jasně zaslouží," dodal.

Reprezentace se sejde v pondělí, kdy budou také představeny nové dresy. V Praze bude do středy, následně se přesune do Ostravy, kde v pátek 13. listopadu sehraje zápas se Srbskem. V Ostravě zůstane do neděle, než zamíří do Vratislavi, kde je v úterý 17. listopadu na programu utkání s Polskem.

"Důležitější pro mě bude asi zápas v Ostravě, kde by měl být vyprodaný stadion. V Polsku ale zase hrajeme proti účastníkovi mistrovství Evropy, který má dobrý kádr. Budeme chtít uspět v obou zápasech, ale domácí zápas je trošičku výš," dodal Vrba, který v Ostravě v minulosti působil jako hráč i trenér.

Nominace české fotbalové reprezentace na přípravné zápasy se Srbskem (13. listopadu v Ostravě) a v Polsku (17. listopadu ve Vratislavi):

Pozice Jméno a příjmení Klub Počet startů Branky
Brankáři Petr Čech Arsenal 117 0
Tomáš Vaclík Basilej 4 0
Tomáš Koubek Liberec 0 0
Obránci Theodor Gebre Selassie Brémy 32 1
Pavel Kadeřábek Hoffenheim 12 2
David Limberský Plzeň 34 1
Tomáš Sivok Bursaspor 49 4
Michal Kadlec Fenerbahce 61 8
Marek Suchý Basilej 24 0
Záložníci Bořek Dočkal Sparta 20 6
Jiří Skalák Mladá Boleslav 3 0
Vladimír Darida Hertha Berlín 29 1
Josef Šural Liberec 5 1
David Pavelka Liberec 4 0
Jaroslav Plašil Bordeaux 95 6
Daniel Pudil Sheffield Wednesday 27 2
Kamil Vacek Gliwice 6 0
Útočníci Matěj Vydra Reading 15 4
Tomáš Necid Bursaspor 32 8
Milan Škoda Slavia 5 2
reklama