reklama

Pelta přednesl moravským delegátům plamenný projev. Udělali jsme mezinárodní průšvih, uznal

Miroslav Pelta Miroslav Pelta autor: Milan Kammermayer
Brilantní tah se povedl Berbrovi a spol. na valné hromadě. Poté, co moravští delegáti "pohřbili" změnu volebního systému, nastoupil k řečnickému pultu bývalý předseda FAČR, který v květnu strávil měsíc ve vazbě kvůli zneužívání dotací. A zřejmě i díky jeho intervenci byl následně Martin Malík zvolen hned v prvním kole.

Nymburk - Velmi důrazně a emotivně podpořil ve volbě předsedy kandidáta Martina Malíka bývalý předseda FAČR Miroslav Pelta. Už jen proto, že právě on by podle spekulací ze zákulisí mohl Malíka vystřídat v čele marketingové společnosti STES, dceřiné firmy fotbalové asociace.

Živě: Novým předsedou FAČR se stal Martin Malík, Berbr obhájil pozici místopředsedy za Čechy Živě: Novým předsedou FAČR se stal Martin Malík, Berbr obhájil pozici místopředsedy za Čechy Čtěte zde

K řečnickému stolku ho vyzvala slova místopředsedy Romana Berbra "Pojď, Mirku, a řekni nám svůj příběh." A Pelta šel. V momentě, kdy moravská komora smetla ze stolu změnu stanov, která by umožnila zvolit předsedu FAČR prostou většinou. 

"Mrzí mě, že jste při hlasování o změně stanov nevyužili šanci. Bylo jednoduché to vyřešit. Martin Malík je správné jméno, umí dělat byznys, ví, jak to funguje. Petra Fouska mám taky rád, ale spíš se hodí jako funkcionář v komisích. Ne jako předseda. Když už jsme udělali mezinárodní průser, tak aspoň zvolte v pvním kole Malíka," horoval Pelta před delegáty.

Podle Pelty Moravě chyběla silná osobnost. "Zdeněk Zlámal je můj kamarád, ale špatný funkcionář. Říkám mu to sám otevřeně. Poslední silný lídr na Moravě byl Jirka Kubíček, dokud byl normální. To jsou fakta," prohlašoval.

Přestože bývalý předseda není kdovíjakým rétorem a ve své řeči skákal od tématu k tématu, jeho emotivní projev na delegáty zapůsobil. A i na konečném výsledku je znát, že má ve fotbale pořád velký vliv. 

"Mirek Pelta mluvil důrazně, na sebe až nesmírně důrazně. Volbu ovlivnil. Netroufám si spekulovat o tom, jak by ty čísla vypadala bez jeho intervence. Jestli to bylo etické, nebo ne, to už teď nemá cenu řešit," svěřil se po prohrané volbě Petr Fousek.

Peltova aféra přišla fotbalovou asociaci na 24 milionů korun, původní dotaci ministerstvo seškrtalo Peltova aféra přišla fotbalovou asociaci na 24 milionů korun, původní dotaci ministerstvo seškrtalo Čtěte zde

Pelta se ve svém projevu ani netajil tím, že patří do tábora Romana Berbra. "Stal se průser, mě vzali na vazbu. V ten moment měl přijet moravský místopředseda Zdeněk Zlámal a říct: já jsem lídr. Ale neudělal to. S Romanem (Berbrem) jsme občas měli krizové situace. Listkiewicz, neListkiewicz (spory ohledně předsedy komise rozhodčích) a další věci. Ale kdyby to ve finále na sebe nevzal Roman, byli bychom normálně paralyzovaní. kdyby tam nebyl někdo, kdo má koule, skončilo by to špatně."

Pelta se krátce zastavil u svého zatčení a obvinění, které označil za pseudokauzu. "Kdyby mě chytli s taškou a našli úplatek, bylo by to jiné, ale to se nestalo. Velké selhání vidím u paní ministryně školství Valachové, ohromně mě zklamala. Neuvěřitelné chování, i vůči její náměstkyni. A pak také u Jirky Kejvala, který měl jedinou starost, abych hned odstoupil z Českého olympijského výboru," vykládal bývalý předseda federace, jenž byl zatčen i na základě odposlechů, podle nichž se na rozdělování dotací měl domlouvat s náměstkyní ministryně Simonou Kratochvílovou.

Svůj plamenný projev pak zakončil velmi familiárně. "Bylo mi s vámi dobře, máme korektní vztahy a nikdo neumřel, nikoho jsem nelikvidoval. Mám vás rád. Zachovejte si chladnou hlavu a čau."

Miroslav Pelta dnes na valné hromadě přednesl plamenný projev :)

Zveřejnil(a) Sport Aktuálně.cz dne 12. Prosinec 2017
reklama