reklama

Pohárový konec Plzně a Liberce bolí. Konkurenti se v koeficientech vzdalují

Plzeň ani Slovan nedokázaly postoupit do jarní části Evropské ligy Plzeň ani Slovan nedokázaly postoupit do jarní části Evropské ligy autor: Milan Kammermayer
Sny o nějakém větším progresu v cestě za vysněnou 12. příčkou v tabulce koeficientů, která zaručuje přímé účastníky v Lize mistrů i Evropské lize, se zatím odkládají na příští sezonu.

Praha - Tři želízka měl česká fotbal v podzimní části Evropské ligy, ale žhavé zůstane přes zimu jen jedno. Sny o nějakém větším progresu v cestě za vysněnou 12. příčkou v tabulce koeficientů, která zaručuje přímé účastníky v Lize mistrů i Evropské lize, se zatím odkládají na příští sezonu.

V srpnu to byla velká euforie. Trio klubů v základních skupinách pohárů byl skvělý úspěch a čekaly se žně do koeficientu. Ale to se bohužel příliš nepotvrdilo. Až doteď české týmy posbíraly za letošek 5,7 bodu. Když si vezmeme sezonu 2012/13 (8,5 bodu) nebo 2013/14 (8 bodů), kdy měli Češi ve skupinách vždy jen po dvou zástupcích, je to málo.

Jenže v obou zmíněných sezonách se podařilo oběma českým celkům postoupit, z čehož vyplývá, že ve skupině to byla jiná písnička než tentokrát, kdy se s poháry loučí Plzeň i Liberec a dál pokračuje jen Sparta. Jak se tedy situace v žebříčku má pře zimní pauzou?

U české trikolóry dál svítí číslo 13. Elitní dvanáctku uzavírají Švýcaři, kteří mají náskok 1,65 bodu, ale mají ve hře ještě dva týmy Basilej a Sion. Jedenáctí Turci vlastní ještě o půl bodu víc a rovněž dvojku sběratelů. Do jarní fáze Evropské ligy se probily istanbulské celky Galatasaraye a Fenerbahce.

Pořadí Země Koeficient Počet zástupců
10. Nizozemsko 35,229 1
11. Turecko 33,400 2
12. Švýcarsko 32,975 2
13. ČR 31,325 1
14. Řecko 29,700 1

Oba konkurenti se tak českým klubům budou velmi pravděpodobně vzdalovat. Zezadu se ještě tlačí Řecko, ale to už bude sázet pouze na Olympiakos, který nezvládl souboj o všechno v Lize mistrů s Arsenalem.

Shrnuto podtrženo, to, že by česká liga vyslala v ročníku 2017/18 po jednom týmu do skupin Ligy mistrů i Evropské ligy, je už nepravděpodobné. Ale není třeba propadat pesimismu. Další sezona už vypadá o poznání růžověji.

V létě se totiž všem zemím odečtou v koeficientech "tržby" bodů za sezonu 2011/12 a zatímco Češi budou mít méně jen o 5,25 bodu, nyní desátí Nizozemci spadnou o 13,6. A to už je teď reprezentuje pouze PSV v Champions League. Necelý čtyřbodový náskok Oranjes už tedy zřejmě moc neporoste a 12. příčka by příští rok měla být na dosah.

reklama