Rangers v penaltách vyřadili Fiorentinu, Bayern propadl

rou
1. 5. 2008 23:29
Zenit - Bayern 4:0, Fiorentina - Rangers 0:0, pen. 2:4
Konstantin Žirjanov (vpravo) se raduje spolu s Igorem Denisovem z gólu do sítě Bayernu Mnichov. Zenit Petrohrad postoupil do finále Poháru UEFA. | Foto: Reuters

Petrohrad/Fiorentina - Ve finále Poháru UEFA se střetne Zenit Petrohrad s Glasgow Rangers.

Fotbalisté Bayernu Mnichov po domácí remíze v prvním semifinále se Zenitem Petrohrad v odvetě propadli na celé čáře a po výhře 4:0 slaví historický postup ruský celek.

Svěřenci Dicka Advocaata, který postrádal vykartovaného Radka Šírla, začali skvěle a do prvního evropského finále nakročili už ve čtvrté minutě.

Před vápnem fauloval Lucio a k přímému kopu se postavil Pavel Pogrebňak. Ten prostřelil zeď Bayernu a překvapený brankář Oliver Kahn jen sledoval, jak míč kolem něho prochází do sítě. Ruský útočník zaznamenal už svůj devátý gól v tomto ročníku Poháru UEFA.

Zenit veze z Mnichova remízu, Šírl v odvetě nenastoupí
Bayern věří ve finále. Odvety mu zatím vycházejí

Chvíli před koncem prvního poločasu poslal do Bayern do kolen Konstantin Žirjanov. Záložník Zenitu dostal míč na kraji vápna, pohrál si s obránci a poslal domácí do dvougólového vedení.

Mnichovský velkoklub by musel v tu chvíli dát k postupu alespoň dvě branky. Pomoci k tomu mělo i poločasové střídání, kdy naskočili Lell s Podolskim, ale veškerou snahu o zvrat uťal už po devíti minutách druhé půle Fajzulin.

Ten se hlavou opřel do centru Igora Denisova a nedal Kahnovi šanci - 3:0. Bayern se sice ještě snažil, ale nakonec ještě jednou inkasoval a pohár hořkosti musel vypít do dna.

Svým druhým gólem uzavřel na konečných 4:0 Pogrebňak a ruské oslavy mohly vypuknout naplno.

Fiorentina selhala při penaltách

Druhý semifinálový duel mezi Fiorentinou a Glasgow Rangers nabídl stejně jako v prvním zápase, který skončil bezbrankovou remízou, o poznání méně zajímavou podívanou.

Jednu z mála šancí měl v 62. minutě i český obránce Tomáš Ujfaluši, ale jeho halfvolej skončil těsně nad břevnem.

Domácí sice přestříleli Skoty 20:3, ale pět minut před koncem to byli oni, kdo mohl inkasovat. Ale brankář Frey Fiorentinu po parádní střele Whittakera zachránil a zápas došel až do prodloužení.

Fotbalista Rangers Novo se raduje z rozhodující penalty v semifinále Poháru UEFA proti Fiorentině. | Foto: Reuters

V tom naopak nebyla o dramatické momenty nouze. Nejdříve Vieri pálil těsně vedle, na začátku druhé části se pak o vzrušení postaral Cousin, který dostal druhou žlutou kartu a byl vyloučen.

Těsně před koncem ale zahrozili znovu hosté. Frey podběhl rohový kop, jenže pak své zaváhání napravil a skvěle vychytal Nova.

Pak se ovšem valili do útoku domácí, jenže ani Mutu ani Vieri těsně před závěrečným hvizdem zápas nerozhodli. Ke slovu tak přišly pokutové kopy.

Rozstřel začali Rangers nejhůře jako mohli, když Fergusonův pokus parádně zneškodnil gólman Frey. Jenže když Papac s přehledem vyrovnal na 2:2, Liverani se svým pokusem neuspěl.

Hosty poslal do vedení Hemdani a k míči se postavil Vieri. Jeho střela ale skončila nad břevnem Alexanderovi branky a Novo poslal Rangers do finále Poháru UEFA. O evropskou trofej si Rangers zahrají po 36 letech. Finále je na programu 14. května v Manchesteru.
.
Zenit Petrohrad - Bayern Mnichov 4:0 (2:0), první zápas 1:1, postupuje Petrohrad

Branky: 4. a 73. Pogrebňak, 39. Žirjanov, 54. Fajzulin

Fiorentina - Glasgow Rangers 0:0, penalty 2:4, první zápas 0:0, postupují Rangers
Rozhodující penalta: Novo.