reklama

Se Španěly s bázní i s hanou. Kéž bychom byli Maďaři!

Svěšená ramena Petra Čecha. Moc si nezachytal - zmařil jednu šanci, dostal dva góly a jednou mu pomohlo břevno Svěšená ramena Petra Čecha. Moc si nezachytal - zmařil jednu šanci, dostal dva góly a jednou mu pomohlo břevno autor: Jakub Šafránek
Cestu na fotbalové EURO pokryla další kaňka

Praha - Jedno klišé za druhým se valí do hlavy po očekávané, leč málo důstojné porážce české reprezentace s mistry světa Španěly.

Potkali se fotbalový obr a trpaslík. Slon a mravenec.

David a Goliáš. Kočka a myš.

V kvalifikaci na mistrovství Evropy 2012 to ten maličký (Česko) prohrál s velikým (Španělsko) 0:2.

Ale ani jednou se mu´nezavrtal do kožichu´. Věcně řečeno - na své Letné Češi vůbec netrefili branku soupeře. A nepustili se do Španělů ani bez bázně a nakonec ani bez hany.

Bývalý reprezentační trenér a současný kouč Teplic Petr Rada však národní tým po jasné porážce nezatracoval.

A zastal se i útočníka Milana Baroše, jemuž se zápas v dresu se lvíčkem již poněkolikáté hrubě nevydařil.

A fanoušci ho pískotem i skandováním vyháněli ze hřiště.

Čtěte také:
Na Letné se zázrak nekonal. Čechy srazil špatný úvod
Slováci podlehli Rusku a na Euro se nepodívají
Španělé rozdrtí Čechy jak říši Inků. Opak by byl zázrak

"Milan bojoval s velkou přesilou obránců, a měl hodně těžké," řekl Aktuálně.cz Rada. "Španělé dokázali, že jsou nejlepší mužstvo na světě."

Na jaře v kvalifikace na EURO prohráli v Nizozemsku Maďaři podobný zápas jako Češi se Španěly. Taky se něm psalo a mluvilo jako předem ztraceném. Holanďané kráčejí svou skupinou stejně suverénně jako Španělé a šíří kolem sebe taky slušnou fotbalovou hrůzu.

Maďaři však na rozdíl od Čechů jasnému favoritovi zle zatápěli. A v napínavé partii ve stylu nahoru dolů byl konečný výsledek 5:3 pro Nizozemsko do poslední chvíle na vážkách.

Rozpaky. Koho zajímá flamengo daleko od branky?

A ještě jeden velký rozdíl by se našel. Ze stadionu Ajaxu odcházeli diváci ve svatém nadšení po festivalu šancí. Na Letné se nad nimi vznášely rozpaky.

Poté, co Španělé dali ustrašeným Čechům pojišťovací branku na 2:0, se na stadionu Sparty rozplizla fotbalová nuda i z jejich strany. Fanoušci nechodí přece do ochozů kvůli flamengu - byť hezkému - ve středovém kruhu a před šestnáctkami.

FOTO Španělé rozzářili Letnou. Baroš skrýval hlavu v dlaních FOTO Španělé rozzářili Letnou. Baroš skrýval hlavu v dlaních Prohlédněte zde

Mnohem víc je baví závary ve velkých vápnech a střely, při nichž musí gólmani  po dělových ranách natahovat svá těla jak na skřipci.

Podle Rady se utkání ´pokazilo´ již v šesté minutě, kdy po hrubé chybě české obrany vstřelil první góĺ Španělů Mata.

"Mezi stopery a krajním obráncem byla moc velká díra," upozornil Rada. „A jak se Španělé dostanou do vedení, hraje se proti nim strašně těžko."

Soupeř byl skvělý. Ale co ty kiksy při zpracování?!

Češi však dělali často školácké chyby. Několikrát dokonce nedokázali zpracovat prudší přihrávky a míč jim odskakoval k protihráčům nebo do autu (Baroš).

Kadlecovi v druhé půli utekl míč ve velké šanci na hranici španělské šestnáctky.

Česko vs Španělsko (Bílek) Trenér Michal Bílek má tři dny na to, aby na Litvu udělal ze svých bojácných oveček agresivní vlky Foto: Jakub Šafránek

Pudil v první půli při brejku nenašel odvahu k proniknutí do šestnáctky a alibisticky centroval do chumlu protihráčů a spoluhráčů. Míč snadno odhlavičkoval první ze Španělů.

Hübschman fauloval surově za rozhodnutého stavu Xabi Alonsa jako poslední ´bezmozek´. A v klíčovém střetnutí Litvě si kvůli červené kartě nekopne.

"Škoda takového zbytečného zákroku, ale stane se. Hübschmana navíc nahradí bez problémů někdo další, třeba Kamil Vacek," poznamenal Rada.

Čeští stopeři nakopávali dlouhé míče dopředu a odevzdávali je soupeři. Právě ve hře středních obránců se nejjasněji ukazoval rozdíl v kvalitě obou mužstev.

Zatímco Piqué a  Albiol se rozehrávkou a hrou jeden na jednoho vyrovnali ofenzivním spoluhráčům, Hubník se Sivokem nedokázali založit po zemi jedinou kloudnou akci.

Tak nenápadité stopery neměla reprezentace nikdy

Nejlepší přihrávku záložníkům poslal z celé obrany brankář Čech. Po jeho dlouhé kolmici na Rosického se narodila jedna z nejnebezpečnějších akcí národního týmu.

Tak nekonstruktivní stopery jako jsou Sivok a Hubník neměla československá a česká reprezentace za posledních 40 let ještě nikdy.

"Proti Španělům nám hodně chyběl Jarda Plašil, ať si o něm kdo chce říká, co chce," prohlásil na konto záložníka farncouzského Bordeaux Rada. "Působí ve špičkovém zahraničním klubu, je zkušený a sebevědomý."

Světlejší zítřky jsou v hráčích jako je Gebre

Rada pochválil svého bývalého svěřence ze Slovanu Liberec, čtyřiadvacetiletého Gebreho.

Česko vs Španělsko Odhodlání se reprezentantům upřít nedalo. Ale ´skutek velmi rychle utek´ Foto: Jakub Šafránek

"V takových fotbalistech vidím budoucnost českého fotbalu. Gebre udržel Torrese i Villu. V Liberci jsem ho trénoval deset měsíců, o fotbale přemýšlí, je skromný a pracovitý a dobře vedený svou rodinou," vypočítal klady pravého obránce Rada.

Gebremu nevyšel poslední ligový zápas s Duklou, proti Španělům však předvedl úplně jiný výkon.

Mladík s česko-africkou krví potvrdil slova Bílkova asistenta Františka Komňackého o svém mimořádném pohybovém rozsahu.

Zcela jednoznačně se v něm Španělům přinejmenším vyrovnal. Přidal se k němu v tomto ohledu ale už jen Rosický a částečně Jiráček a Kadlec.

Rada: V Litvě vyhrajeme a Baroš se tam trefí

Fanoušci naopak znovu brojili proti Barošovi.

Petr Rada, trenér fotbalové reprezentace Bílkův předchůdce Petra Rada věří, že Litvu porazíme Foto: Ondřej Besperát

V prvním poločase minul před Casillasovou brankou tečovaný centr  a po přestávce sobecky zmařil brejk dva na jednoho.

Třicetiletý protřelý matador naletěl do Puyola jako sedmnáctiletý ´janek´.

"Ale Milan je pořád dobrý útočník i střelec. Věřím, že v Litvě se trefí," poznamenal Rada.

Právě v Litvě se v úterý rozhodne o účastníkovi baráže o ME v Polsku a Ukrajině.

Pokud Skotové porazí v sobotu Lichtenštejnsko, musí Češi v Litvě zvítězit, aby se nemuseli ohlížet na utkání Španělsko - Skotsko.

"V Litvě vyhrajeme," konstatoval přesvědčeně Rada. "Jsme nad ní herně o stupeň výš stejně jako byli Španělé proti nám."

reklama