Šmicer uznal: Evropa je jinde, jsem zklamaný

Václav Rojík
5. 12. 2008 8:00
Šmicer: Turecký rozhodčí mě zaskočil
Smutný Vladimír Šmicer si na konci zápasu otírá zraněný ret. Slavia do jarních částí Poháru UEFA nepostoupí, to už je jasné. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Ani slávistický fantom Vladimír Šmicer nedokázal oživit matnou Slavii proti Hamburku. A po porážce 0:2 a vyřazení z Poháru UEFA byl hodně zklamaný.

Červenobílí zažili v lize skvělý podzim, ale v pohárové Evropě si počínají přesně opačně - ani průměrné Žilině ani Hamburku nedali gól a definitivně ztratili šanci na postup.

Tápání na mezinárodním fóru vyvrcholilo čtvrtečním nervozním duelem s Hamburkem, který bývalý český reprezntant, jenž naskočil do hry ve druhé půli, označil za "divný".

Slavia je momentálně v krizi.
Slavia je momentálně v krizi. | Foto: Ondřej Besperát
Čtěte více:
Ende! Hořké loučení Slavie, která padla s Hamburkem

Hamburk se v Praze moc nepředvedl, ale Slavia proti němu neměla ani pořádnou gólovou šanci. Čím to?
Byl to vyrovnaný zápas. Ani Hamburk nic moc neměl, ale dal z toho dva góly. Aston Villa tady byla daleko lepší. Předvedla kvalitnější výkon než Hamburk. S ním se dalo hrát, ale bylo to dost nervozní a my jsme nedokázali dát branku. Byl to divný zápas.

Hráče, fanoušky i trenéra dráždil svým výkonem rozhodčí. Jak jste s vyrovnávali s jeho verdikty a s faktem, že německé mužstvo píská Turek?
Taky mi to přišlo nešťastné vzhledem k tomu, kolik žije Turků v Německu. Nikdy se teda o sudích nebavíme, ale schválně jsem klukům v kabině říkal, že jsem zvědavý, jak to zvládne. No bohužel jsem to asi trošku přivolal. Ale chyba rozhodně není v rozhodčím. To je jasné.

V čem tedy byla chyba?
Spíš se potvrdil problém, který má většina českých klubů. Evropa je prostě někde jinde, než jsme teď u nás. I když bych neřekl, že Hamburk hrál nějak skvěle. V první půli tam vůbec nic neměl. Dal gól ze šťastné situace, kdy se k nim balon odrazil.  My jsme v žádném zápase takově štěstí neměli, a když ano, tak jsme tu šanci neproměnili.

Nedoléhá na tým na konci podzimu trochu krize?
Tím, jak momentálně nedáváme branky, máme sebevědomí trochu jinde. Nedaří se nám zápasy rozhodovat a to se na psychice také podepíše. Nejen v Evropě, ale i v lize.

Vladimír Šmicer proti Marcellu Jansenovi. Šmicer do hry nastoupil na začátku druhého poločasu. | Foto: Ondřej Besperát

V Evropě se ale Slavii nedařilo, i když v lize zářila...
To ano. V poháru se hraje v jiném tempu, než máme v lize. Potom záleží na každém hráči individuálně, jak se s tím vyrovná. V takovém utkání musí podat všichni maximální výkon, abychom měli šanci na úspěch. To se nám letos nedaří.

V čem je rozdíl oproti minulosti?
Loni to bylo naopak. Nikdo od nás nic moc nečekal. Teď se to nějak nemůže sejít, abychom všichni hráli dobře a porazili třeba tým jako Hamburk nebo Aston Villa.

Je pro vás vystoupení Slavie v Evropě rozčarováním?
Jsem zklamaný. V důležitých zápasech jsme nedokázali dát branku. Hamburk nic moc nepředvedl, ale na nás to stačilo. Letos už to takhle dopadne. Máme na čem pracovat. Každý rok se v Evropě nepovede a my na tenhle nebudeme vzpomínat v dobrém.