Sparta poprvé na jaře padla. Zlínská naděje hoří dál

Ivo Pospíšil, ip
10. 5. 2009 22:01
Tescoma Zlín - Sparta Praha 2:1 (2:1)
Sparta nedokázala navázat na vítězství s Ostravou a zkomplikovala si boj o druhé místo | Foto: Jan Langer

Zlín - Fotbalisté Tescomy Zlín porazili ve večerním utkání sedmadvacátého kola Gambrinus ligy pražskou Spartu 2:1 a živí i nadále svou šanci na setrvání v nejvyšší soutěži. Naopak loňský vicemistr prohrál v jarní části soutěže vůbec poprvé.

Zlín nastupoval do zápasu s vědomím, že po vítězství Bohemians a Příbrami musí nutně naplno bodovat, aby si udržel naději na záchranu.

To Sparta by se v případě prohry mohla nejen rozloučit s nadějemi na zisk titulu, ale také by si zkomplikovala boj o druhé místo zajišťující předkolo Ligy mistrů.

A tato hrozba se začala nad letenským týmem vznášet už od druhé minuty, kdy se po nedůrazné práci obrany opřel z hranice velkého vápna do míče Filip Rýdel a nekompromisní ranou rozjásal zaplněné domácí ochozy.

V zadních řadách Sparty od začátku chyběl zraněný Tomáš Řepka, jehož nahradil na místě stopera Tomáš Huber. A absence letenského kapitána byla znát i v dalších minutách.

Hosté měli první šanci na vyrovnání v desáté minutě. Kamil Vacek se prohnal přes Vyskočila a našel přesným centrem nabíhajícího Juraje Kucku.

Slovenský záložník však netrefil branku, ba co víc, svou střelou z voleje dokonce překopl celou tribunu.

Aktivní Vacek adresoval o chvíli později další nebezpečný centr na Holendu, jenže ten na něj pro změnu nedosáhl.

Pražané se tak dočkali až v osmadvacáté minutě. Po rohovém kopu se míč dostal až k Marku Kuličovi, jehož teč dokázal ještě brankář Baranek vyrazit, na následnou dorážku Romana Hubníka už byl ale krátký - 1:1.

Vedení vrátil povedenou střelou Čelůstka

Zlín se po inkasovaném gólu vrhl znovu do útoku a Sparta ani tentokrát nerozhodný stav dlouho neudržela.

Přesně za další čtyři minuty si teprve osmnáctiletý obránce Ondřej Čelůstka zpracoval dlouhý centr a pohotovou ranou na zadní tyč vrátil domácím vedení.

A pro nebezpečnější Moravany mohlo být do přestávky ještě lépe. Těsně před koncem první půle si naskočil na rohový kop Kroča, jenže jeho hlavička šla těsně vedle. Trenér Minář se na lavičce jen chytal za hlavu.

To jeho protějšek Jozef Chovanec měl svým svěřencům o přestávce jistě co vysvětlovat a do druhé půle stáhl Marka Kuliče a nahradil ho Bonny Wilfriedem.

Útočník z Pobřeží Slonoviny hru Sparty okamžitě oživil a po dvou minutách protáhl Baranka nepříjemnou střelou. Tu však zlínský gólman zneškodnil.

Sparťanský tlak rozmělnil výpadek elektřiny

V dalších minutách však letenský celek ustrnul a Zlín začal opět pomalu přebírat iniciativu. Na hřiště tak proto přišel i šestnáctiletý Václav Kadlec. Ten mohl připomenout svou hvězdnou chvíli ze zápasu s Ostravou v pětašedesáté minutě.

Po obrovském zaváhání Musila měl dravý štírek na kopačce vyrovnání, ale těsně před ním zasáhl brankář Baranek a následnou dorážku Wilfrieda vykopl na brankové čáře pro změnu Zbožínek.

V době, kdy do konce utkání scházelo čtrnáct minut a někteří diváci už toužebně vyhlíželi konec střetnutí, rozhostila se na zlínském stadionu nečekaná tma.

Důvodem byl výpadek proudu, který donutil oba aktéry k nedobrovolnému odpočinku a posunutí zápasu o necelých sedm minut.

Sparta vrhla ihned po rozsvícení veškeré síly do útoku, kterou umocnilo i střídání Patrika Bergera, ovšem žádnou vyloženou příležitost si ve zhuštěné obraně soupeře nepřipravila.

Naopak v závěru se musela ještě potýkat s vyhrocenými emocemi, kdy měl údajně Bonny Wilfried narazit na pletivo jednoho z podavačů míčů.