Sparta vyhrála v Krasnodaru o tři góly a vyhlíží protivníka pro osmifinále Evropské ligy

Aktualizováno 25. 2. 2016 23:42
Fotbalisté pražské Sparty vyhráli i odvetné utkání Evropské ligy v Krasnodaru. Po vítězství 3:0 se radují z historicky prvního postupu do osmifinále Evropské ligy.
Sparťanská radost po první brance zápasu z koapčky Lukáše Marečka.
Sparťanská radost po první brance zápasu z koapčky Lukáše Marečka. | Foto: ČTK

Krasnodar - Sparta v odvetě prvního kola play off Evropské ligy přehrála FK Krasnodar o tři branky a v součtu s domácí výhrou 1:0 z minulého týdnu v pohodě postoupila do osmifinále.

Zápas jsme sledovali živě ZDE.

V první půli si Krasnodar vypracoval šance

Krasnodar se v domácím prostředí prezentoval zcela odlišným dojmem než před týdnem na Letné. Od úvodních minut zápasu byl ruský celek aktivnější, své útočné akce dokázal často dovést až k zakončení, v koncovce si ale počínal nepřesně. Ve 4. minutě přesprintoval Ari Holka, přízemní střelou ale zamířil Brazilec vedle tyče. Podobně si vedl i o několik minut později jeho spoluhráč Mamajev.

Spartě se nedařila rozehrávka a jen těžko se dostávala do prostorů, ze kterých by se dalo nebezpečně vystřelit. Výjimkou byl až závěr poločasu, kdy se Sparta osmělila a z hranice vápna vypálil po odrazu nad branku Krasnodaru Costa.

Po přestávce Sparta svého soupeře smetla

Ve druhé půli to už byla ze sparťanské strany jiná písnička. Ráz zbytku zápasu určila 51. minuta, kdy se Sparta dostala do vedení. To z pravé strany pronikl do pokutového území Krasnodaru Zahustel, který přihrávkou pod sebe oslovil k zakončení Marečka, a ten uklidil míč do domácí sítě. Krasnodar v té chvíli potřeboval k postupu vsítit minimálně tři branky a hnal se do útoku, po šesti minutách ale udeřili opět Letenští. Centr Dočkala našel přesně Frýdka a jeho hlavička zamířila mimo dosah brankáře Dikana k levé tyči.

Od 70. minuty dohrával Krasnodar v oslabení

Už tak těžkou situaci si Krasnodar zkomplikoval 20 minut před koncem, když se Kaboré po ztrátě ohnal rukou po Frýdkovi, za což viděl svou druhou žlutou kartu a musel jít do sprch. Sparta využila početní výhodu už po dvou minutách, když rychlý protiútok Krejčího zakončil chladnokrevně Fatai. O postupujícím už bylo jasno, Sparta měla ještě další šance, Dočkal ale pálil mimo a těsně před koncem orazítkoval Zahustel svou placírkou břevno.

Letenští díky výborné produktivitě ve druhé půli ovládli proti Krasnodaru i odvetu na ruské půdě a poprvé si v klubové historii zahrají osmifinále Evropské ligy. Svého soupeře pro další dvojzápas se sparťané dozví po zítřejším losu.

Liverpool postoupil gólem z penalty

Fotbalisté Liverpoolu postoupili do osmifinále Evropské ligy, poté co v odvetném utkání 1. kola porazili na domácím hřišti Augsburg 1:0. Se soutěží se dnes rozloučili tři soupeři českých týmů ze základních skupin Marseille, Rapid Vídeň a Schalke.

Manchester United porazil v odvetném utkání  Midtjylland 5:1 a postoupil do osmifinále. Dánskému týmu nepomohli ani čeští fotbalisté Filip Novák a Václav Kadlec. Naopak postoupila Basilej, za kterou hráli Tomáš Vaclík a Marek Suchý, a Fenerbahce s Michalem Kadlecem.

Liverpool o postupu rozhodl hned po pěti minutách. Po ruce Kohra se k pokutovému kopu postavil James Milner a vstřelil vůbec první gól dvojzápasu. Domácí jednogólové vítězství uhájili, německému týmu v závěru nepomohl ani příchod českého záložníka Jana Morávka.

Šachťar vyprovodil ze soutěže Schalke

Postup naopak slaví Michal Kadlec, který nastoupil na závěrečných 16 minut utkání Fenerbahce na hřišti Lokomotivu Moskva. Turecký tým hájil vítězství 2:0 z prvního zápasu a odvetu definitivně rozhodl až v 83. minutě, kdy Mehmet Topal vyrovnal na konečných 1:1.

Prestižní souboj mezi Schalke a Šachtarem Doněck zvládl lépe ukrajinský tým. Zatímco v prvním zápase gól nepadl, v Německu viděli diváci hned tři a všechny v síti domácího týmu. Šachtar po brankách Marlose, Ferreyry a Kovalenka zvítězil 3:0. Schalke, které ze základní skupiny postoupilo společně se Spartou, končí po první prohře v tomto ročníku Evropské ligy.

Nepostoupila ani Marseille, která v základní skupině vyřadila Slovan Liberec. Olympique sice remizoval v Bilbau 1:1, jenže po domácí prohře 0:1 mu nerozhodný výsledek ze Španělska nestačil.

Valencie uštědřila další debakl Rapidu Vídeň, soupeři Plzně ze základní skupiny. Po drtivé domácí výhře 6:0 svěřenci Garyho Nevillea zvítězili v rakouské metropoli 4:0. Celková bilance 10:0 znamená nejvyšší skóre ze dvou zápasů v Evropské lize od sezony 2009/10.

United odvrátil blamáž

Manchester musel dotahovat prohru 1:2 z prvního zápasu, navíc v 28. minutě skóre otevřel hostující Sisto. United ale během čtyř minut zásluhou vlastního gólu Bodurova vyrovnali a ještě před poločasem mohli celkové skóre vyrovnat. Matovu penaltu však brankář Andersen chytil.

Po přestávce ale přišli velké chvíle osmnáctiletého Marcuse Rashforda. Odchovanec United se do základní sestavy dostal až po zranění Martiala při rozcvičce, ve svém prvním zápase v dospělém fotbale ale vstřelil dva góly a zajistil týmu postup. V závěru ještě skóre vylepšili Herrera a Depay.

Basilej rozhodla v nastavení

Velké drama zažila Basilej, která nad St. Etienne dlouho vedla 1:0, což jí po prohře 2:3 v prvním zápase stačilo k postupu. Po vyrovnání Salla minutu před koncem to chvíli vypadalo na postup francouzského klubu, ale díky brance Lucy Zoffiho z druhé minuty nastavení nakonec jdou dál Švýcaři.

Odvetné utkání 1. kola fotbalové Evropské ligy:

FK Krasnodar - Sparta Praha 0:3 (0:0)

Branky: 51. Mareček, 57. Frýdek, 70. Fatai. Rozhodčí: Johannesson - Nilsson, Culum (všichni Švéd.). ŽK: Kaboré, Pereyra - Mareček, Fatai. ČK: 69. Kaboré. Diváci: 14.850. První zápas: 0:1, postoupila Sparta.

Krasnodar: Dykan - Petrov, Strandberg, Granqvist, Kalešin - Achmedov, Kaboré, Pereyra (62. Wanderson) - Smolov (75. Torbinskij), Ari, Mamajev (62. Joáozinho). Trenér: Kononov.

Sparta: Bičík - Zahustel, Brabec, Holek, Costa - Krejčí, Dočkal (84. Konaté), Vácha, Mareček (79. Matějovský), Frýdek - Fatai (76. Juliš). Trenér: Ščasný.

Lokomotiv Moskva - Fenerbahce Istanbul 1:1 (1:0)

Branky: 45. Samedov - 83. Topal. První zápas 0:2, postupuje Fenerbahce.

Rapid Vídeň - Valencie 0:4 (0:0)

Branka: 59. Rodrigo, 64. Fighúlí, 72. Piatti, 88. Vezo. První zápas 0:6, postupuje Valencie.

Liverpool - Augsburg 1:0 (1:0)

Branka: 5. Milner z pen. První zápas 0:0, postupuje Liverpool.

Lazio Řím - Galatasaray Istanbul 3:1 (0:0)

Branky: 59. Parolo, 61. Felipe Anderson, 72. Klose - 62. Öztekin. První zápas 1:1, postupuje Lazio.

Schalke - Šachtar Doněck 0:3 (0:1)

Branky: 27. Marlos, 63. Ferreyra, 77. Kovalenko. První zápas 0:0, postupuje Šachtar.

Bilbao - Marseille 1:1 (0:1)

Branky: 81. Merino - 40. Batshuayi. První zápas 1:0, postupuje Bilbao.

Leverkusen - Sporting Lisabon 3:1 (1:1)

Branky: 30. a 65. Bellarabi, 87. Calhanoglu - 38. Joao Mário. První zápas 1:0, postupuje Leverkusen.

Tottenham - Fiorentina 3:0 (1:0)

Branky: 25. Mason, 63. Lamela, 81. vlastní Rodríguez. První zápas 1:1, postupuje Tottenham.

Porto - Dortmund 0:1 (0:1)

Branka: 23. vlastní Casillas. První zápas 0:2, postupuje Dortmund.

Manchester United - Midtjylland 5:1 (1:1)

Branky: 63. a 75. Rashford, 32. vlastní Bodurov, 88. Herrera z pen., 90. Depay - 28. Sisto. ČK: 89. Römer. První zápas 1:2, postupuje Manchester.

Molde - Sevilla 1:0 (1:0)

Branka: 43. E. Hestad. První zápas 0:3, postupuje Sevilla.

Neapol - Villarreal 1:1 (1:0)

Branky: 17. Hamšík - 59. Pina. První zápas 0:1, postupuje Villarreal.

Basilej - St. Etienne 2:1 (1:0)

Branky: 15. a 90.+2 Zuffi - 90. Sall. ČK: 84. Embolo - 82. Eysseric. První zápas 2:3, postupuje Basilej.

Olympiakos Pireus - Anderlecht 1:2 po prodl. (1:0)

Branky: 29. Fortunis z pen. - 103. a 112. Acheampong. První zápas 0:1, postupuje Anderlecht.