Sparta vyválčila v Chorvatsku bod. A naději do odvety

Martin Jůzek
18. 9. 2008 22:38
Dinamo Záhřeb - Sparta Praha 0:0

Záhřeb (od našeho zvláštního zpravodaje) - Fotbalisté pražské Sparty si v úvodním zápase prvního kola Poháru UEFA zachovali naději do odvety. Na horké půdě Dinama Záhřeb vybojovali ve čtvrtek remízu 0:0.

Trenér Lavička poslal do zápasu podle očekávání sestavu s jedním útočníkem, která byla až na jednu změnu stejná jako ta při posledním ligovém duelu v Brně. Distancovaného Kladrubského nahradil ve středové řadě Vacek.

Zato domácí kouč Ivankovič vsadil na dva forvardy, což se projevovalo hned od úvodního výkopu. Krátce po něm se ve vápně skácel k zemi Mandžukič. Za ohlušujícího pískotu nechal sudí Tagliavento pokračovat ve hře, ačkoliv tribuny si žádaly penaltu.

Zápas jsme sledovali ON-LINE

Také v dalším průběhu měl jasnou převahu domácí celek. Nejprve zahrozil po rohovém kopu, kdy míč proletěl kolem naskakujících útočníků, poté zase zkoušel pozornost Letenských při několika brejcích, které vypadaly hodně nebezpečně.

Jenže první gólovou šanci si z ničeho nic vytvořila Sparta. Slepička ustál v 21. minutě souboj před vápnem, obešel obránce a najednou mohl střílet. Míč poslal vedle vyběhnuvšího brankáře Butiny, ke škodě hostů však balon mířil těsně vedle tyče.

S přibývajícím časem tlak fotbalistů v modrém opadával a obrana vedená Řepkou mohla řešit situace v relativním klidu. Dobře si vedl na levé straně Had, jenž přes sebe málokdy pustil dirigenta hry Moralese nebo dalšího Jihoameričana Sammira.

Po půlhodině o sobě dali poprvé vědět nechvalně proslulí fanoušci Dinama. Utkání muselo být na pár chvil přerušeno poté, co na hrací plochu vhodily z několika sektorů světlice.

Náročné utkání odehrál i Marek Kulič.
Náročné utkání odehrál i Marek Kulič. | Foto: Reuters

Do konce prvního poločasu se toho už moc nestalo. Snad jen v jeho úplném závěru to několikrát ve vápně Sparty zajiskřilo, nejprve se Kúdela nedomluvil s Kozáčikem, který míč pustil před sebe. Z pokračující akce potom bezúspěšně střílel Balaban.

Dinamo přidalo, ale gólu se nedočkalo

Po pauze se pokračovalo v opatrné hře. Domácí častěji drželi míč, ovšem výraznější šanci si nevytvořili. Navíc se přes hráz Sparty málokdy probili až do jejího vápna.

Výjimkou byla 55. minuta, kdy po standardní situaci nastal před Kozáčikem zmatek. Střelu Chaga ovšem na roh tečoval jeden z hostujících zadáků, a tak se i po této situaci Letenští ubránili.

O deset minut později předvedlo Dinamo přímočarou akci, na jejímž začátku byl Morales a na jejím konci Řepka. Chilan rychle zpracoval balon, udělal několik kroků a poslal míč na vzdálenější tyč. Tam stál připravený Mandžukič, jenž svou hlavičku namířil jen na hlavu Řepky, který si dal málem vlastní gól.

S postupem času domácí přidávali na tempu, bylo vidět, že remíza jim nestačí. Zvláště dvojice Mandžukič, Morales byla hodně aktivní a prvně jmenovaný několikrát vyprášil rukavice Kozáčika.

Boj o míč v zápase prvního kola Poháru UEFA.
Boj o míč v zápase prvního kola Poháru UEFA. | Foto: Reuters

Ve velké šanci se v osmdesáté minutě objevil Tadič, jenže stál v ofsajdu, a tak veškeré vzrušení po jeho střele do tyče bylo zbytečné.

Krátce před koncem se hostům naskytla příležitost ze standardní situace, ale Matušovičův přímý kop z pětadvaceti metrů skončil jen na zdi.

Na druhé straně zahrozilo po bleskurychlé akci, kdy se domácí dožadovali penalty, sudí ale nechal pokračovat.

To bylo všechno. Sparta už bezbrankovou remízu nepustila a v letenské odvetě za dva týdny se bude hrát opět od začátku.

Výsledek:
Dinamo: Butina - Mikič, Drpič, Biščan, Ibaňez - Morales (88. Lovren), Vrdoljak, Chago (80. Badelj), Samir (62. Tadič) - Balaban, Mandzukič
Sparta: Kozáčik - Kúdela, Voříšek, Řepka, Had - Hušek, Kisel, Kulič (77. Kolář), Vacek (90. Pečnik), Matušovič - Slepička (89. Došek)