Střelnice na Letné: Chybující Sparta se loučí s Evropou

Martin Jůzek
2. 10. 2008 22:14
Sparta Praha - Dinamo Záhřeb 3:3 (2:2)
Remíza 3:3 znamenala postup Dinama do dalších bojů v Poháru UEFA. Fanoušci ze Záhřebu byli na koni. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Fotbalisté Sparty se rozloučili s Pohárem UEFA už v prvním kole a jejich krize pokračuje. Ve čtvrtek nedokázali na domácí půdě porazit Dinamo Záhřeb, s nímž jen remizovali 3:3.

Po úvodní bezbrankové remíze se tak z postupu radoval chorvatský mistr.

Zápas jsme sledovali minutu po minutě

Mělo to být střetnutí týmů, které jsou nemohoucí směrem dopředu. Jenže na Letné se konaly nečekané brankové hody.

Oba trenéři udělali oproti duelu v Záhřebu několik změn. Trenér domácích Lavička nechal v obraně Kučeru, který byl tolik kritizován po prohraném zápase v Liberci.

Přibližně 50 výtržníků obklíčil policejní kordon přímo u stěny Staroměstské radnice. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz
Čtěte více:
Opilí rowdies Dinama táhnou Prahou. Podívejte se
Policie byla v pohotovosti, Prahou táhli opilí rowdies

Na lavičce hostů zůstal zkušený Balaban, což signalizovalo hru jen na jednoho útočníka. To se hned od úvodního hvizdu potvrdilo, přičemž mladého chorvatského reprezentanta Mandžukiče doplňovali nejčastěji Morales a Mikič.

Lépe začala Sparta. Hned po osmi minutách hry si vytvořila první šanci. Po pěkné akci našel Matušovič nabíhajícího Slepičku, ten prodloužil do vápna na Kuliče. Ani jeho rychlé kroky však balon nedostihly.

Čtěte více: Baník sahal po senzaci marně, Slavia postup vydřela

Kulič však při snaze o dohrání akce trefil brankáře Butinu. Po chvíli ošetřování bylo jasné, že gólman musí vystřídat a mezi třemi tyčemi jej nahradil Kelava.

Za třicet minut padly čtyři góly

Dinamo tento moment nabudil. Po čtvrthodině hry spálil první příležitost Chorvatů Mandžukič, který nepotrestal zaváhání Řepky. Jenže o chvíli později už Záhřeb skóroval.

Kozáčik nesmyslně vyběhl proti centru z pravé strany, který nemohl lapit. Míč se dostal k Moralesovi a chilský fotbalista zkraje vápna nádherně vypálil k tyči. Opařená Letná jen sledovala oslavy chorvatského mistra, který měl v daný moment blíže k postupu.

Dlouho netrvalo a pozice obou týmů se obrátila. Nejprve rozjásal fanoušky Kulič, jehož parádní přihrávkou vyzval do úniku Slepička. Bývalý reprezentant přesně zamířil mezi nohy Kelavy a vyrovnal.

Ve 23. minutě už Sparta vedla 2:1. Zasloužil se o to Jiří Kladrubský, jenž trefil balon nejlépe, jak mohl. Z pětadvaceti metrů zapadla jeho rána s pomocí břevna za záda bezmocně vyskočivšího brankáře.

Škoda pro český tým, že Slepička chvíli nato nepřidal další zásah, který by Dinamo uzemnil.

Tomáš Řepka hráče Dinama neuhlídal
Tomáš Řepka hráče Dinama neuhlídal | Foto: Ondřej Besperát

Místo toho míč rozvlnil síť na druhé straně. Přesně po půlhodině hry došlo k rychlému brejku hostů, Kozáčik pouze vyrazil střelu Mandžukiče a dobíhající Lovren uklidil míč do brány. Fotbalisté v rudém dresu mohli jen litovat takové laciné chyby, jež v ten moment znamenala vyřazení. Zbývalo však ještě hodně času.

Postupně se hra začala kouskovat, což domácím nevyhovovalo. Ve čtyřicáté minutě už to Tomáš Řepka nevydržel. Výkony sudích sparťanské fotbalisty i diváky notně zlobily a řízný stoper se na Portugalce Gomese obořil tak, že viděl žlutou kartu.

Kozáčik pustil třetí gól a bylo jasno

Ačkoliv se první poločas nastavil o téměř pět minut, odcházeli hráči do kabin za stejného stavu - 2:2. Druhé dějství začalo opatrně.

Až do 55. minuty, kdy Sparta snad poprvé v zápase uzamkla Dinamo na jeho polovině. Kromě působivého Kiselova obtočení a zblokované střely se však ničeho většího nedočkala.

Z následné akce zahrozilo před Kozáčikem. Po levé straně prošel jako nůž máslem Mandžukič, viděl jediného nabíhajícího spoluhráče, kterého také našel výbornou přihrávkou. Moralesův pokus Kozáčik zblokoval a na brankové čáře vyhlavičkoval míč do bezpečí Kučera.

V 64. minutě už Letenští takové štěstí neměli. Kozáčik po Mandžukičově střele opět míč jen vyrazil, k němu se snadno dostal střídající Badelj a zasunul jej do sítě.

Radost Dinama Záhřeb po zápase
Radost Dinama Záhřeb po zápase | Foto: Ondřej Besperát

Sparta opět prohrávala a následoval očekávaný tah. Lavička musel posílit ofenzivu a na hřiště poslal místo obránce Hada vysokého Libora Doška. A nový muž na hřišti se zakrátko dostal k hlavičce, po rohovém kopu ovšem mířil nad.

Dinamo se čím dál více omezovalo na defenzivu a sem tam přišel brejk. Hosty vyděsila pumelice Kisela, jenž z dvaceti metrů trefil jen břevno.

Tlak přinesl aspoň naději. Deset minut před koncem spadl balon na ruku jednoho z obránců a rozhodčí ukázal na značku pokutového kopu. Míč si vzal Kladrubský a se štěstím vyrovnal na 3:3. Letná opět ožila, ale k postupu bylo třeba dát ještě jeden gól.

Mohl ho dát znovu Kladrubský a zkompletovat hattrick, jenže po rohovém kopu namířil svůj pokus jen k reflektorům stadionu.

Nakopávaná pokračovala, bez efektu. Hosté si už v nastaveném čase postupový výsledek uhlídali. Do základní skupiny Poháru UEFA tak postoupil jediný český zástupce - Slavia.

Výsledek:
19. Kulič, 23. a 82. Kladrubský - 17. Morales, 30. Lovren, 66. Badelj. První zápas: 0:0, postupuje Záhřeb.
Diváci: 11 934.
Sparta: Kozáčik - Voříšek, Řepka, Kučera, Had (67. Došek) - Kisel, Kladrubský, Hušek, Matušovič - Kulič (80. Pečnik) - Slepička.
Dinamo: Butina (12. Kelava) - Mikič, Drpič, Biščan, Ibaňez - Morales (85. Hrgovič), Vrdoljak, Lovren, Sammir (58. Badelj) - De Santos, Mandzukič.