Trnava senzačně porazila Anderlecht. Budoucí soupeři českých týmů brali jen bod

Radost fotbalistů Trnavy Radost fotbalistů Trnavy autor: Reuters
Zenit Petrohrad ve slávistické skupině remizoval 1:1 v Kodani. Dynamo Kyjev zase s Astanou, Jablonec je tak ve skupině K poslední.

Kyjev/Kodaň - Fotbalisté Dynama Kyjev vstoupili do "jablonecké" skupiny K Evropské ligy domácí remízou 2:2 s Astanou. Hosté vybojovali bod až gólem z páté minuty nastavení. Zenit Petrohrad na úvod skupiny C, kde hraje i pražská Slavia, remizoval v Kodani 1:1. Reprezentační brankář Tomáš Vaclík pomohl Seville k vítězství 5:1 nad Lutychem. Trnava s českým trenérem Radoslavem Látalem se doma blýskla výhrou 1:0 nad Anderlechtem Brusel.

Dynamu zajistil v 11. minutě vedení Cygankov umístěnou střelou. Aničič sice za deset minut hlavou srovnal, ale v nastavení první půle vrátil domácím náskok Garmaš po chybě brankáře Astany Eriče. Přemožitelé Slavie z předkola Ligy mistrů však pojistku nepřidali a střídající Murtazajev těsně před koncem rozhodl gólovou hlavičkou o dělbě bodů. Ukrajinský tým se za dva týdny představí v Jablonci, který prohrál v Rennes 1:2.

V Kodani vstřelil první gól ve 44. minutě Slovák Mak, jenž na hranici ofsajdu využil Driussiho přihrávku. Domácí bez zraněného českého stopera Lüftnera ztrátu dotáhli, když se v 63. minutě trefil Sotiriu po Fischerově akci. Petrohradské mužstvo v příštím kole přivítá Slavii, která v Edenu zdolala Bordeaux 1:0.

V Seville otevřel skóre v osmé minutě Banega. Za půl hodiny Vaclíka po rohu zblízka překonal Djenepo, ale Vázquez ještě před pauzou vrátil favoritovi vedení a ve 49. minutě zvýšil Ben Yedder. Francouzský útočník znovu skóroval v 70. minutě, druhý gól si poté připsal také Argentinec Banega, jenž dokonal debakl Standardu z penalty.

Trnavě zajistil cenné vítězství nad Anderlechtem v 79. minutě hlavou Oravec. Předtím slovenského debutanta ve skupině zachránila branková konstrukce. Za domácí nastoupili i záložník Rada a slovenský útočník Bakoš hostující z Plzně. Další český středopolař Kulhánek, kterého Trnavě půjčila Sparta, naskočil do hry v 52. minutě.

Arsenal doma porazil Poltavu 4:2. V brance "Kanonýrů" si odbyla premiéru letní posila Leno. Petr Čech, jenž zatím odchytal všechny ligové zápasy v sezoně, dostal volno a nebyl ani na lavičce. Dvakrát skóroval Aubameyang, po gólu dali Welbeck a střídající Özil. Porážku ukrajinského týmu zmírnili Česnakov a Šarpar.

Roli favorita splnila také Chelsea a v Soluni zdolala PAOK 1:0. O nejtěsnějším triumfu londýnského celku, který bez ztráty bodu vede anglickou ligu, rozhodl už v sedmé minutě Willian.

AC Milán v Lucembursku porazil debutanta v Evropské lize Dudelange 1:0 brankou Higuaína z 59. minuty.

Jeden gól stačil. Zmrhal parádní ranou vystřelil Slavii vítězství nad Bordeaux Jeden gól stačil. Zmrhal parádní ranou vystřelil Slavii vítězství nad Bordeaux Čtěte zde

1. kolo základních skupin fotbalové Evropské ligy:

Skupina A:

AEK Larnaka - FC Curych 0:1 (0:0)

Branka: 61. Kololli z pen. ČK: 84. Modou (Curych).

Ludogorec Razgrad - Leverkusen 2:3 (2:1)

Branky: 8. Keserü, 31. Marcelinho - 38. a 69. Havertz, 63. Kiese Thelin.

1. Leverkusen 1 1 0 0 3:2 3
2. FC Curych 1 1 0 0 1:0 3
3. Ludogorec Razgrad 1 0 0 1 2:3 0
4. AEK Larnaka 1 0 0 1 0:1 0

Skupina B:

Celtic Glasgow - Rosenborg Trondheim 1:0 (0:0)

Branka: 87. Griffiths.

Lipsko - Salcburk 2:3 (0:2)

Branky: 70. Laimer, 82. Poulsen - 20. Dabbur, 22. Haidara, 89. Gulbrandsen.

Branky: 63. Sotiriu - 44. Mak.

Kodaň: Joronen - Ankersen, Vavro, Bjelland, Boilesen - Skov, Zeca, Thomsen (61. Falk), Fischer (90.+3 Papagiannopulos) - Sotiriu (77. Greguš), N'Doye. Trenér: Solbakken.

Petrohrad: Luněv - Smolnikov, Neto, Ivanovič, Aňukov - Paredes, Kuzjajev (89. Zabolotnij) - Mak (58. Marchisio), Jerochin, Driussi (79. Šatov) - Dzjuba. Trenér: Semak.

Slavia Praha - Girondins Bordeaux 1:0 (1:0).

1. Slavia Praha 1 1 0 0 1:0 3
2. FC Kodaň 1 0 1 0 1:1 1
Zenit Petrohrad 1 0 1 0 1:1 1
4. Bordeaux 1 0 0 1 0:1 0

Skupina D:

Dinamo Záhřeb - Fenerbahce Istanbul 4:1 (2:0)

Branky: 27. a 57. Hajrovic, 16. Šunjič, 60. Olmo - 47. Neustädter.

Arsenal - Poltava 4:2 (1:0)

Branky: 32. a 56. Aubameyang, 48. Welbeck, 74. Özil - 77. Česnakov, 90.+4 Šarpar.

Rapid Vídeň - Spartak Moskva 2:0 (0:0)

Branka: 50. vlastní Timofejev, 68. Murg.

Villarreal - Glasgow Rangers 2:2 (1:0)

Branky: 1. Bacca, 69. Moreno - 67. Arfield, 76. Lafferty.

1. Rapid Vídeň 1 1 0 0 2:0 3
2. Glasgow Rangers 1 0 1 0 2:2 1
Villarreal 1 0 1 0 2:2 1
4. Spartak Moskva 1 0 0 1 0:2 0

Skupina H:

Lazio Řím - Apollon Limassol 2:1 (1:0)

Branky: 14. Alberto, 84. Immobile z pen. - 88. Zelaya.

Olympique Marseille - Eintracht Frankfurt 1:2 (1:0)

Branky: 3. Ocampos - 52. Torro, 89. Jovič. ČK: 59. Willems (Frankfurt).

1. Eintracht Frankfurt 1 1 0 0 2:1 3
Lazio Řím 1 1 0 0 2:1 3
3. Limassol 1 0 0 1 1:2 0
Marseille 1 0 0 1 1:2 0

Skupina I:

Besiktas Istanbul - Sarpsborg 3:1 (0:0)

Branky: 51. Babel, 69. Roco, 82. Lens - 90.+4 Zachariassen.

FC Sevilla - Standard Lutych 5:1 (2:1)

Branky: 8. a 74. z pen. Banega, 49. a 70. Ben Yedder, 41. Vázquez - 39. Djenepo.

1. FC Sevilla 1 1 0 0 5:1 3
2. Krasnodar 1 1 0 0 1:0 3
3. Akhisar 1 0 0 1 0:1 0
4. Standard Lutych 1 0 0 1 1:5 0