reklama

Vízek má jasno: Plzeň je úplně někde jinde, než Sparta

Ztratit náskok 3:0? "To by byli plzeňští blázni," říká Ladislav Vízek. Ztratit náskok 3:0? "To by byli plzeňští blázni," říká Ladislav Vízek. autor: ČTK/AP
Vystoupení pražské Sparty a Viktorie Plzeň v Evropské lize hodnotí František Cipro, Ladislav Vízek a Stanislav Levý.

Praha - S českým fotbalem to ani zdaleka není tak špatné, jak se tvrdí. Takový dojem mají fotbaloví odborníci po čtvrtečních vystoupeních Viktorie Plzeň a Sparty Praha v Evropské lize

Z výkonu týmu trénera Pavla Vrby, který šokujícím způsobem triumfoval 3:0 v Neapoli, jsou naprosto nadšeni. "Klobouk dolů," shodně smekli František Cipro a Ladislav Vízek. A Sparta, jež podlehla doma Chelsea 0:1? Nehrála prý špatně, ale něco tomu chybělo. 

Cipro: Sparta si prohrát nezasloužila

"Mám z toho dobrý pocit, ten večer bylo jedno velké plus pro český fotbal. Ukázalo se, že náš fotbal není zase až tak špatný, jak někdy prezentujete vy novináři. Fotbal je tady synonymem pro všechno špatné, ale tak to není," poznamenal František Cipro, který v televizi sledoval vystoupení pražské Sparty.

Lavičkův tým si podle něj nezasloužil prohrát. "Měli na remízu, možná mohli vyhrát, protože šancí měli celkem dost. Hráli celkem dobře, škoda," ohodnotil vystoupení Sparty proti poslednímu vítězi Ligy mistrů.

Sparta vs. Chelsea jako večerní menu zvolil i Ladislav Vízek. A potom hořce litoval. "Enormně mě zajímal zápas na Letné, Chelsea tu nehraje každý den. Ale udělal jsem chybu. Všichni kluci říkali, že to v průběhu zápasu přepli na Plzeň, já ne," smál se olympijský vítěz z roku 1980.

Vízek: Sparta by nedala gól ani za týden

Co se týče výkonu Sparty, souhlasil Vízek částečně s Ciprem. "Ano, neodehráli úplně špatné utkání, nemají se za co stydět. Možná nemuseli prohrát. Jenže ve druhé půli už evidentně šlapali vodu a gól by nedali ani za týden. Chelsea nehrála nijak zázračně, sparťané na to tempo přesto nestačili." 

Jaký rozdíl oproti výkonu Plzni. Ladislav Vízek ví, čím to je. "Ty dvě mužstva jsou jako den a noc. Plzeň má svou tvář, je sebevědomější, zkušenější, oni jsou úplně někde jinde, než Sparta. Ta hraje především v záloze na moc doteků, není to rychlé a přímočaré," nabídl vysvětlení bývalý hráč pražské Dukly. "Proto věřím Plzni i v souboji o mistrovský titul," dodal.

Podobný názor má i Stanislav Levý, v současné době kouč polské Vratislavi. Sparta jde podle jeho mínění pod trenérem Lavičkou postupnými krůčky nahoru, aby hrála jako Plzeň však bude ještě nějaký čas trvat. 

Levý: Plzeň má hráče pro moderní fotbal

"Viktoria dokáže úžasně kompenzovat odchody klíčových hráčů. Vybírá si fotbalisty, kteří jsou rychlostně vybavení a kteří jsou ochotní tvrdě pracovat. Jsou to hráči pro moderní fotbal. Nedávno jsme proti nim hráli přípravu, oni neměli reprezentany a přesto byla vidět velká kvalita," konstatoval Levý.

Na obrovském úspěchu západočeského týmu podle Cipra nic nemění ani fakt, že Neapol zápas evidentně podcenila. "Ten výsledek je mimořádný i přesto, že Italové zápas podcenili a evropské soutěže mimo Ligy mistrů je prostě nebaví," prohlásil muž, který Plzeň trénoval v sezoně 2003/2004.

Oba duely jsou rozhodnuté, říkají experti

Podle obou odborníků jsou oba duely po prvních zápasech rozhodnuté. "Nebudeme chodit kolem horké kaše. Plzeňští jsou v osmifinále. Možná doma nevyhrají, bude remíza, nebo prohrají 0:1, ale postup už neztratí. A Sparta? Ta nemá šanci, tam je konec," poznamenal Cipro.

"Kdyby Sparta udržela remízu, šance by byla. Teď už tomu nevěřím," dodal Levý.

"Sparta určitě nepostoupí, spíš si myslím, že v Anglii dostane tři góly. Plzeňští, jdou dál, to by byli blázni, kdyby to pokazili. Jsou už ostříleným evropským mužstvem a takový náskok neprohospodaří," souhlasil Vízek.

reklama