reklama

Výhra nad tulipány drží šanci na druhý koš, ale rozhodne baráž

Pavel Kadeřábek Pavel Kadeřábek autor: Reuters
Po úterním triumfu 3:2 v Nizozemsku zavládla v české fotbalové reprezentaci oprávněná euforie. Vždyť svěřenci Pavla Vrby drží v tabulce koeficientů také umístění v druhém výkonnostním koši pro prosincový los evropského šampionátu. Jenže vůbec ne tak pevně, jak by se mohlo na první pohled zdát. Záleží na výkonech Ukrajiny a Bosny v baráži.

Praha - Výhra ve skupině, postup na Euro se dvěma skalpy bronzových medailistů z mistrovství světa a vítězná tečka za kvalifikací. Po úterním triumfu 3:2 v Nizozemsku zavládla v české fotbalové reprezentaci oprávněná euforie.

Vždyť svěřenci Pavla Vrby drží v tabulce koeficientů také umístění v druhém výkonnostním koši pro prosincový los evropského šampionátu. Jenže vůbec ne tak pevně, jak by se mohlo na první pohled zdát.

V tuhle chvíli jsou totiž mezi postupujícími Češi na 12. místě, vzhledem k tomu, že v každém koši je šest týmů, snadno si spočítáte, že to je přesně hrana druhé výkonnostní skupiny. Do pořadí se totiž započítávají tři poslední cykly, tedy Euro 2012, MS 2014 a aktuální kvalifikace.

A z prvního tuctu zemí ještě může česká trikolóra snadno vypadnout. Lepší koeficient totiž má v tuto chvíli ještě Ukrajina a Bosna a Hercegovina, které budou bojovat o postup do Francie v baráži. Obě země v ní budou nasazené, a soupeři se jim tedy budou nabízet ze čtveřice Dánsko, Irsko, Norsko, Slovinsko.

Už teď je tedy jasné, že Češi se utkají s někým z první šestice, kde je kromě pořadatelské Francie ještě Španělsko, Portugalsko, Německo, Anglie a Belgie. Kdyby se národní tým udržel v druhém koši, vyhnul by se Itálii, Chorvatsku, Rusku, Švýcarsku či Rakousku.

Pro české barvy klíčová baráž se losuje v neděli a zápasy se pak hrají od 12. do 17. listopadu. Los červnového šampionátu je na programu 12. prosince.

Postupující týmy na ME ve fotbale ve Francii (předběžné rozdělení do losovacích košů pro losování 12. prosince):

1. koš: Francie (pořadatel), Německo, Španělsko, Portugalsko, Anglie, Belgie,

2. koš: Itálie, Chorvatsko, Rusko, Švýcarsko, Rakousko, Česko,

3. koš: Polsko, Rumunsko, Slovensko, Turecko, Island,

4. koš: Albánie, Severní Irsko, Wales.

Týmy do baráže (los 18. října, zápasy 12. - 17. listopadu):

Nasazení: Bosna a Hercegovina, Ukrajina, Švédsko, Maďarsko,

Nenasazení: Dánsko, Irsko, Norsko, Slovinsko.

reklama