reklama

Smutek ve West Hamu. Zemřel Moyesův přítel a muž, který pro něj objevil Součka

Tomáš Souček v dresu West Hamu United. Tomáš Souček v dresu West Hamu United. autor: Reuters
West Ham oplakává Robbieho Cookea. Bývalý skaut londýnského klubu o víkendu prohrál boj s rakovinou. Bylo mu 64 let.

Byl to právě on, kdo jako první Davidu Moyesovi poskytl detailní informace o nevšedním talentu českého záložníka Tomáše Součka. Skotský manažer pak v lednu 2020 vysokého středopolaře skutečně oblékl do barev Claret and Blues a trefil tím fotbalový jackpot.

Švancara: Pelta u rozhodčích? Facka celému fotbalu, jeho výmluvě se musím jen smát Švancara: Pelta u rozhodčích? Facka celému fotbalu, jeho výmluvě se musím jen smát Čtěte zde

Ze Součka se rychle stala jedna z největších opor týmu a hvězda Premier League, minulý týden dokonce český reprezentant obdržel ocenění pro nejlepšího Kladiváře minulé sezony.

Cooke byl dlouhá léta pro Moyese jedním z nejbližších přátel. A také poradcem, jemuž trenér West Hamu věřil tak, jako málokomu. Oba muži se seznámili ještě coby fotbalisté, když v 80. letech hráli společně za Cambridge United. 

Po skončení sportovní kariéry jejich spolupráce pokračovala. Byli takřka neoddělitelní.

Cooke skautoval fotbalisty pro Moyese už během jeho první trenérské štace v týmu Preston North End. Šéfem skautů byl při veleúspěšném angažmá v Evertonu, stejnou pozici zastával i během Moyesovy nevydařené epizody v Manchesteru United.

Po práci pro Burnley se Cooke znovu připojil k letitému příteli krátce poté, co převzal West Ham v prosinci 2019. O příchodu Součka se tak museli bavit takřka okamžitě.

"Cookeovi se připisuje kredit za to, že byl první, kdo vyhledal a doporučil Tomáše Součka do West Hamu," napsal obvykle dobře informovaný insiderský server Claret and Hugh.

V anglickém fotbalovém prostředí neoplakává Cookea pouze West Ham.

Vzpomíná na něj celá řada klubů z nižších soutěží, ve kterých zejména v osmdesátých letech bývalý útočník působil. 65 gólů nasázel za Grantham, 51 za Peterborough United, 53 za Brentford a dalších 49 v dresu Kettering Town.

reklama