reklama

Limberského trest bude mírnější, řidičský průkaz dostane o tři roky dřív

Fotbalista David Limberský. Fotbalista David Limberský. autor: Milan Kammermayer
Státní zástupce změnil trest pro fotbalového reprezentanta Davida Limberského. Snížil mu zkušební dobu ze čtyř roků na jeden rok. Pro obránce Viktorie Plzeň to znamená, že o tři roky dříve získá zpět řidičský průkaz, o který přišel. Limberský naboural se svým bentley loni v září na pražském Smíchově. V krvi měl tehdy 1,24 promile alkoholu a policistům se snažil po nehodě utéct.

Praha - Fotbalový reprezentant David Limberský po zisku titulu s Viktorií Plzeň zaznamenal další úspěch. Státní zástupce zmírnil trest, který dostal za loňskou dopravní nehodu, při níž v opilosti naboural své luxusní auto.

Zkušební dobu žalobce ze čtyř let snížil na jeden rok, takže fotbalový reprezentant by mohl za volant usednout již v dubnu příštího roku.

Limberskému pomohla i mezera v silničním zákoně, na kterou již v minulosti upozornil Nejvyšší soud

Původní trest byl příliš přísný

Státní zástupce zastavil zkušenému obránci trestní stíhání na začátku letošního roku. Limberský se zaručil, že nebude rok řídit, a žalobce mu tehdy stanovil zkušební dobu na čtyři roky, během níž se nesměl provinit, aby se případ znovu neotevřel. Jenže Limberského advokát Bronislav Šerák podal proti rozhodnutí stížnost.

Šerák v ní upozornil na verdikt Nejvyššího soudu, který konstatoval, že současný zákon neumožňuje žádnou možnost, aby fotbalista o vrácení řidičského průkazu požádal dříve, než soud rozhodne o tom, že se ve zkušební době osvědčil. Tudíž by podle původního verdiktu Limberský byl bez řidičského průkazu po celou čtyřletou dobu zkušební lhůty. Šerák zároveň navrhl, že jeho klient zaplatí 25 tisíc jako dar obětem trestných činů.

A před několika dny Městské státní zastupitelství v Praze jeho stížnosti vyhovělo. "Zkušební doba byla stanovena na jeden rok," potvrdila Aktuálně.cz mluvčí pražských žalobců Štěpánka Zenklová. Státní zástupci souhlasili i s tvrzením, že Limberský by podle původního rozhodnutí dostal zpět řidičský průkaz až po čtyřech letech. "Bylo by to pro něj přísné," uvedla Zenklová. "Nebyl dříve trestán, činu litoval, zaplatil 25 tisíc korun," vysvětlila.

Za volantem už v dubnu

Rozhodnutí je definitivní, nelze se proti němu odvolat. Poté, co žalobci v kauze Limberský znovu rozhodli, běží fotbalistovi nová lhůta, během níž se nesmí provinit. Ta skončí příští rok v dubnu, a pokud neporuší zákon, bude mu vrácen i řidičský průkaz. 

David Limberský naboural se svým bentley loni v září na pražském Smíchově. V krvi měl tehdy 1,24 promile alkoholu a policistům se snažil po nehodě utéct. Zkušený fotbalový obránce po nehodě přišel v Plzni o kapitánskou pásku a také nebyl nominován do dvou reprezentačních duelů.

Fotbalovou veřejnost navíc pobouřil i nevhodnou oslavou branky v Příbrami, kde pár dní po nehodě slavil gól virtuálním točením volantem. Navíc od svého klubu dostal rekordní pokutu – zhruba jeden milion korun.

Grafika: Tabulky, program, profily. Vše o Synot lize 2015/16

Synot liga 2015/2016

Podívejte se na program, výsledky i tabulky Synot ligy

reklama