Přátelská utkání před kvalifikací na MS ve fotbale • 6. února • 12:00

Fotbalové přípravy ŽIVĚ

Dobrý den, vítejte u komentovaného online přenosu, ve kterém pro vás budeme sledovat všechna středeční přípravná utkání, v nichž se utkají fotbalové reprezentace po celém světě. Začínáme v pravé poledne. Z duelu Turecko - Česko, který startuje v 19:15, můžete sledovat samostatný přenos zde.

21:00 (St. Denis) Francie - Německo,

21:45 (Guimaraes) Portugalsko - Ekvádor.

Seriál přípravných zápasů začal už včera, kdy se Arménie vydala do Lucemburska. Z českého pohledu byl tento zápas, který skončil remízou 1:1, zajímavý proto, že Arménci jsou soupeři českého týmu v kvalifikační skupině na MS 2014.

Ostatně Arménci v tomto kvalifikačním cyklu (na rozdíl od kvalifikace na Euro 2012) nijak nezáří. V "české" skupině B odehráli zatím tři zápasy a připsali si jen jednu hubenou výhru: 1:0 nad outsiderem z Malty. Poté je přehráli Bulhaři (1:0) a doma Italové (3:1).

Italští fotbalisté Pablo Osvaldo (vpravo) a Daniele de Rossi slaví gól v kvalifikaci na MS 2014 proti Arménii. | Foto: Reuters

V prvním z dnešních přípravných zápasů zatímhrají Japonci doma s Lotyšskem 0:0. Michal Bílek by určitě Lotyše za dobrou obranu pochválil - Češi v roce 2011 uhráli s Japonskem na Kirin Cupu taktéž remízu 0:0, a protože tímto výsledkem skončily i ostatní zápasy turnaje, stali se Češi na základě pořadí v abecedě šampiony.

Australian Open: fanoušci a vlajky
Australian Open: fanoušci a vlajky | Foto: Reuters

Jen jsem dopsal předchozí příspěvek, dali Japonci gól. Poločas tedy v Kóbe končí výsledkem 1:0 pro domácí; trefil se útočník bundesligového Stuttgartu Šindži Okazaki.

Mimochodem krom níže uvedenéých zápasů pro vás dnes budeme sledovat i semifinále Afrického poháru národů. Utkání mezi Mali a Nigérií začíná v 16:00, duel Ghany a Burkiny Faso v 19:30.

Africký pohár národů: JIžní Afrika
Africký pohár národů: JIžní Afrika | Foto: Reuters

V noci na čtvrtek se bude hrát také několik duelů severoamerické kvalifikace na MS. Honduras se utká s USA, Panama s Kostarikou a Mexiko s Jamajkou. Těmito zápasy začne poslední fáze této kvalifikace, v níž se utká uvedených šest týmů o tři přímá postupová místa na šampionát, přičemž čtvrtý jde do baráže proti vítězy kvalifikace v Oceánii.

Japonci se nám v druhém poločase rozstříleli: k Okazakimu se přesnými trefami přidali Keisuke Honda (CSKA Moskva) a Šindži Kagawa (Manchester united). Čtvrt hodiny před koncem tedy Lotyši prohrávají 0:3.

Dohráno, Japonci porazili v prvním dnešním přípravném zápase Lotyšsko 3:0. Jen tak potvrdili, že prohrávat vskutku zvyklí nejsou - z posledních třinácti utkání ztratili jen dvě (s Brazílií 0:4 a Uzbekistánem 0:1).

Při pohledu do iteneráře dnešních zápasů vidíme, že další duely budou následovat až od 15.00, kdy se Chorvatsko v Londýně utká s Koreou a Ázerbájdžán v Dubaji vyzve Lichtenštejnsko. Do té doby si tedy můžeme dát kratičký oddech.

Pokud ovšem chcete vědět o fotbale více, doporučuji pročíst si nejnovější články v sekci fotbal na Aktuálně.cz. A konkrétně třeba článek našeho fotbalového experta Luďka Mádla o tom, jaký vliv má Tomáš Rosický na český tým. Čtěte zde.

Tak, třetí hodina odbila a v Londýně (na Craven Cottage) odstartoval zápas Chorvatsko - (Jižní) Korea. Balkánci nastupují v silné sestavě, v týmu nechybí třeba Luka Modrič, Ivica Olič nebo Niko Kranjčar. Hrát se začalo také v Dubaji, kde se utkávají Ázerbajdžán a Lichtenštejnsko.

Chorvatsko vede 1:0. Po centru Rakitiče z pravé strany se prosadil ve vápně Mario Mandžukič, útočník Bayernu Mnichov. Jeden z šesti nejlepších střelců Eura 2012 se v národním dresu trefil po desáté.

Mario Mandžukič se raduje z gólu během utkání Chorvatska s Itálií ve skupině C na Euru 2012. | Foto: Reuters

Mimochodem Mandžukič prožívá v Bayernu skvělou sezonu: v tuhé konkurenci bavorského velkoklubu nasázel v 18 utkáních 14 branek.

A o chvíli později Dario Srtna střelou z rohu vápna posílá Chorvaty do dvoubrankového vedení.

V turecké Antalyii právě začal duel mezi Moldavskem a Kazachstánem. Současně v Jihoafrické republice odstartovalo první semifinále afrického šampionátu mezi Mali a Nigérií.

Hlavičkový souboj Browna Ideye z Nigerie a Stopilla Sunzua ze Zambie v Africkém poháru národů. | Foto: Reuters

Dlužíme vám dva konečné výsledky z Asie: Myanmar (Barma) prohrála s Filipínami 0:1, stejným výsledkem přehrál Pakistán Nepál.

Krom mezistátních duelů se hrají i přátelská utkání mezi kluby. Z českých celků si dnes se zahraničními soupeři zatím zahrály Slavia, která porazila Wislu Krakov 2:0, Liberec, jenž přehrál Kielce 3:2, Teplice, které přehrály Peking Guoan 3:1, a Dukla Praha, jež prohrála 0:2 s Plovdivem. Na výprask to vypadá v Salcuburku, kde Budějovice v 54. minutě prohrávají s místním Red Bullem už 0:4. Sparta dnes hraje proti Concordii Chiajna (zápas začal v 16:00), Plzeň by měla brzy dohrát utkání se Slaskem Vratislav (poločas 0:0).

Zpátky do Londýna. V 62. minutě vede Chorvatsko nad Koreou už 3:0 zásluhou trefy Jelaviče, jenž pohotově zužitkoval krásné prostrčení od Modriče.

Přidáváme další tři "české" výsledky. Baník Ostrava podlehl Slavii Sofia 0:1, Hradec Králové porazil srbský Donji Srem 3:0 a Viktoria Plzeň přehrála Vratislav 1:0 (zásluhou trefy Lukáše Hejdy).

Fotbalista Tomáš Strnad v utkání 6. kola Gambrinus ligy 2012/13 mezi Spartou Praha a Hradcem Králové. | Foto: CPA - Eduard Erben

V prvním semifinále afrického šampionátu se ujímá Nigérie vedení 1:0 nad Mali. Z blízka se prosadil Elderson.

Africký pohár národů: Togo
Africký pohár národů: Togo | Foto: Reuters

Nigérie ve 30. minutě vede v prvním semifinále afrického šampionátu už 2:0. Po pasu Emenikeho se trefil Ideye a "Superorli" mají nakročeno do finále.

A Nigerijci už vedou 3:0, Emenikeho střelu z přímého kopu ztečovala zeď a Mali se zřejmě může začítat chystat na boj o bronz.

Chorvati nakonec porážejí Koreu 4:0, poslední gól vstřelil Mladen Petrič. Dohráno je i v Dubaji, kde Ázerbajdžán porazil Lichtenštejnsko 1:0. Outsideři tedy uhráli a Kavkazany lepší výsledek, než Michal Bílek a český tým v roce 2009 (0:2).

Klubová vložka: Sparta vede ve Španělsku nad Chiajnou 1:0 po brance Hybše, Budějovice v Salcburku nakonec udržely prohru "jen" 0:4.

Odbočka k českému zápasu v Turecku. Na webu FAČR už totiž byla zveřejněna sestava: Laštůvka - Gebre Selassie, Sivok, Kadlec, Limberský - Plašil - Darida - Vydra, Rosický, Krejčí - Lafata.

Další konečné výsledky příprav: Indie - Palestina 2:4, Tanzánie - Kamerun 1:0 a Zimbabwe - Botswana 2:1.

No tak Nigérie se nám rozstřílela, v 60. minutě semifinále afrického šampionátu vede po brance Ahmeda Musy už 4:0.

K vítězství má našlápnuto i tým Miroslava Beránka - Kazachstán vede nad Moldávií 1:0.

Beránkovi svěřenci z Kazachstánu už vedou 2:0 nad Moldávií. Do překvapivého vedení se dostali Kypřané, jež vstřelili jako první gól v zápase se Srbskem.

Mali se dočkalo alespoň čestného úspěchu, trefil se Diarra.

Srbové na Kypru do poločasu vyrovnali, ve 33. minutě se trefil Tadič.

Konečný výsledek: Moldávie - Kazachstán 1:3. Český kouč Beránek slaví výhru.

Maďaři vedou po poločase v Bělorusku 1:0 po trefě Szabicse.

Prvním finalistou Afrického poháru národů je tedy Nigérie, která porazila Mali 4:1. Druhé semifinále mezi Ghanou a Burkinou Faso začíná v 19:30.

Srbové na Kypru otočili výsledek a už vedou 3:1. Ve 48. minutě skóroval podruhé v utkání Tadič a v 70. zvýšil na rozdíl dvou branek Bašta.

V 18 hodin se začalo hrát v Norsku, kam přijela Ukrajina. A v 17. minutě se díky Morozjukovi ujala vedení. Už se hraje také zápas Chile - Egypt a Slovinsko - Bosna. Oba zatím bez branek.

Balkánské derby vidělo první gól. Dal ho Bosňan Ibiševič a poslal svůj tým do vedení ve Slovinsku.

Bělorusko - Maďarsko 1:1, deset minut před koncem.

Poločasové výsledky: Norsko - Ukrajina 0:2 (druhý gól hostů přidal Jarmolenko), Slovinsko - Bosna a Hercegovina 0:2 (trefil se Pjanič).

Konečné výsledky: Kypr - Srbsko 1:3, Bělorusko - Maďarsko 1:1.

Fotbalový šlágr začal ve Španělsku, kam přijela Uruguay. Stý zápas v reprezentaci hraje stoper Carles Puyol.

Kouč del Bosque postavil tuto základní jedenáctku: Valdés — Azpilicueta, Puyol, Ramos, Alba — Fábregas, Cazorla, Busquets — Mata, Pedro, Iniesta.

Sergio Ramos, Carles Puyol a Gerard Pique slaví postup přes Německo na MS 2010
Sergio Ramos, Carles Puyol a Gerard Pique slaví postup přes Německo na MS 2010 | Foto: Reuters

Španělsko vede 1:0. Mistři světa i Evropy začali typickým tlakem a po čtvrthodině se dočkali první branky. Fábregas nachytal brankáře Musleru střelou z velké dálky. Urugayský brankář nemůže mít čisté svědomí.

Cesc Fábregas skóruje v přípravném zápase v Portoriku
Cesc Fábregas skóruje v přípravném zápase v Portoriku | Foto: Reuters

Vedou i Češi v Turecku. V Manise se prosadil Ladislav Krejčí. Online z celého zápasu můžete sledovat zde.

Chile vede nad Egyptem 1:0, v 60. minutě se prosadil Vargas. Velmi brzy viděli branku diváci v Izraeli. Domácí vedou nad Finskem už od druhé minuty.

Chilané se vzápětí radují podruhé. Trefil se Carmona a Egypt prohrává už 0:2.

Španělsko - Uruguay 1:1. Ve 31. minutě překvapivě vyrovnává Cristian Rodriguéz, který po zemi překonal Valdéze.

Konečné výsledky: Chile - Egypt 2:1, Norsko - Ukrajina 0:2, Slovinsko - Bosna 0:3.

Pořádný šok zažívají soupeři českého týmu v kvalifikaci Dánové, kteří prohrávají v Makedonii po 25 minutách už 0:3! Za domácí se postupně trefili Panděv, Ibraimi a Noveski.

Dánský fotbalista Daniel Agger v kvalifikačním utkání MS 2014.
Dánský fotbalista Daniel Agger v kvalifikačním utkání MS 2014. | Foto: Reuters

Poločasové výsledky: Španělsko - Uruguay 1:1, Albánie - Gruzie 1:1, Izrael - Finsko 1:0.

Španělsko opět vede nad Uruguayí. Del Bosqueho výběr skóroval v 51. minutě, trefil se útočník Barcelony Pedro.

Španělský fotbalista Pedro se raduje z gólu v kvalifikačním utkání na MS 2014 proti Bělorusku. | Foto: Reuters

Stručně z Afriky: Ve druhém semifinále poháru národů vede favorizovaná Ghana nad Burkinou Faso po poločase 1:0. Branku vstřelil Wakaso z pokutového kopu.

Fanynka Ghany na africkém šampionátu 2013
Fanynka Ghany na africkém šampionátu 2013 | Foto: Reuters

Poločasové výsledky: Makedonie - Dánsko 3:0, Malta - Severní Irsko 0:0.

Velký šlágr zahájen, Anglie hostí na domácí půdě brazilské kanárky. A ostře sledovanému duelu přihlíží i tato krásná brazilská fanynka.

Fanynka Brazílie před utkáním s Anglií (2013)
Fanynka Brazílie před utkáním s Anglií (2013) | Foto: Reuters

Španělsko zvyšuje proti Uruguayi na 3:1. Podruhé v zápase se mezi střelce zapisuje Pedro Rodriguez.

Ve 20:30 začaly další zajímavá klání: Nizozemsko - Itálie, Island - Rusko, Řecko - Švýcarsko a Švédsko - Argentina.

Argentina dává ve Švédsku gól ve třetí minutě! Přihrávku Di Maríi si do vlastní branky srazil obránce Lustig.

Sestava Argentiny: Romero - Zabaleta, Garay, Fernández, Campagnaro - Mascherano, Gago - Di María, Messi, Agüero - Higuaín.

Anglie hraje s Brazílií zatím bez branek, prohlédněte si sestavy obou fotbalových velmocí:

Anglie: Hart - Johnson, Cahill, Smalling, Cole - Cleverly, Wilshere, Gerrard - Walcott, Welbeck, Rooney

Brazílie: César - Daniel Alves, David Luiz, Dante, Adriano - Ramires, Palinho, Oscar, Ronaldinho - Luis Fabiano, Neymar

A ještě základní jedenáctky z utkání Nizozemsko - Itálie:

Nizozemsko: Krul - Janmaat, De Vrij, Martins Indi, Blind - Maher, Clasie, Strootman - Lens, van Persie, John.

Itálie: Buffon - Abate, Barzagli, Astori, Santon - De Rossi, Pirlo, Montolivo - Candreva, El Shaarawy, Balotelli.

Švédsko v 17. minutě vyrovnává proti Argentině na 1:1. Úspěšným střelcem Olsson.

Ve 20:45 začaly další zápasy: Belgie - Slovensko, Wales - Rakousko, Skotsko - Estonsko, Irsko - Polsko a Rumunsko - Austrálie.

Ve Švédsku trval vyrovnaný stav jen dvě minuty. Argentinu posílá znovu do vedení útočník Manchesteru City Sergio Agüero, který lehkým obloučkem překonal brankáře Isaaksona.

Uběhly další čtyři minuty a Argentinci jdou ve Švédsku do dvoubrankového trháku. Messiho střelu dorazil do sítě Gonzalo Higuaín.

Ve Wembley se dějí věci! V 19. minutě neproměnil hostující Ronaldinho pokutový kop a osm minut později posílá hrdý Albion do vedení úspěšnou dorážkou Wayne Rooney.

Konečné výsledky: Turecko - Česko 0:2, Albánie - Gruzie 1:2, Izrael - Finsko 2:1, Španělsko - Uruguay 3:1.

Oranjes zatím dominují nad Squadrou azzurou. Stav je 1:0, ve 33. minutě Buffona překonal Jermaine Lens.

Belgie - Slovensko 1:0, v 10. minutě proměnil pokutový kop záložník Chelsea Eden Hazard.

Další šlágr - Francie vs. Německo - se hraje zatím bez branek. Diváci však vidí skvělý fotbal. Tady jsou základní sestavy:

Francie: Lloris - Sagna, Koscielny, Sakho, Evra - Cabaye, Matuidi, Sissoko - Ribéry, Benzema, Valbuena

Německo: Adler - Höwedes, Hummels, Mertesacker, Lahm - Podolski, Gündogan, Özil, Khedira, Müller - Gómez.

Konečné výsledky: Makedonie - Dánsko 3:0 (což si soupeři Čechů v kvalifikaci rozhodně za rámeček nedají) a Malta - Severní Irsko 0:0.

Poločasové výsledky: Anglie - Brazílie 1:0, Nizozemsko - Itálie 1:0, Island - Rusko 0:1, Švédsko - Argentina 1:3, Řecko - Švýcarsko 0:0.

Brazilci tři minuty po zahájení druhé půle vyrovnávají. Prosadil se nový muž na hřišti Fred!

Po hodině hry ale Angličané znovu vedou! Frank Lampard - také střídající hráč - trefil nádherně. Anglie - Brazílie 2:1.

Francie - Německo po poločase 1:0. V poslední minutě první půle střílel Benzema do břevna a míč dorazil do sítě Valbuena.

Vůbec dobře nezačali Portugalci s Cristianem Ronaldem v sestavě. Doma prohrávají s Ekvádorem 0:1 zásluhou gólu Antonia Valencii.

Němci ve Francii srovnávají sedm minut po zahájení druhého poločasu. Brankáře Llorise překonal záložník Bayernu Thomas Müller.

Portugalsko - Ekvádor 1:1. K vyrovnání vedla spolupráce hráčů Realu Madrid. Coentrao přihrával a Cristiano Ronaldo skóroval.

Stadionem ve Wembley se rozléhá píseň God Save The Queen. Do konce zápasu chybí jen pár minut.

Fotbal, Anglie - Brazílie:  Frank Lampard  (18)
Fotbal, Anglie - Brazílie: Frank Lampard (18) | Foto: Reuters

Angličané po dlouhých 23 letech porážejí Brazílii! O výhře 2:1 rozhodl ve Wembley povedenou ranou zkušený Frank Lampard a navázal tak na rozhodující gól Garyho Linekera z roku 1990, kdy Albion zdolal kanárky naposledy.

Nizozemsko - Itálie 1:1, je konec! Squadra azzura vydřela remízu, v první minutě nastaveného času srovnal střídající mladík Verrati.

Švédům se tentokrát zázračný obrat nepovedl a s Argentinou prohráli 2:3.

Konečné výsledky: Nizozemsko - Itálie 1:1, Anglie - Brazílie 2:1, Švédsko - Argentina 2:3, Island - Rusko 0:2, Řecko - Švýcarsko 0:0.

Slováci sahají v Belgii po cenné remíze. Na vedoucí gól Hazarda odpovídá tři minuty před koncem dvacetiletý mladík Richard Lásik.

Jenže Belgičané v dramatickém závěru strhávají výhru zpět na svou stranu. V 90. minutě překonává slovenského gólmana Kuciaka Dries Mertens.

Němci otáčejí skóre ve Francii a vedou 2:1. A znovu tu máme spolupráci ala Real Madrid. Özil přihrává, gól střílí Sami Khedira.

Philipp Lahm (vpravo) slaví gól se spoluhráči Jeromem Boatengem a Samim Khedirou během utkání Německo - Řecko ve čtvrtfinále Eura 2012. | Foto: Reuters

Konečné výsledky: Belgie - Slovensko 2:1, Rumunsko - Austrálie 3:2, Skotsko - Estonsko 1:0, Irsko - Polsko 2:0, Wales - Rakousko 2:1.

Z dnešních duelů zbývá dohrát už jen dva: Francie - Německo (1:2) a Portugalsko - Ekvádor (1:1).

Fotbal,  Francie - Německo: Franck Ribéry - Sami Khedira
Fotbal, Francie - Německo: Franck Ribéry - Sami Khedira | Foto: Reuters

Francouzi v předposlední minutě dostali míč do sítě, gól však rozhodčí neuznal.

Je dobojováno, Němci si z Francie odvážejí cennou výhru 2:1. Góly vítězů stříleli Müller a Khedira.

Fotbal, Francie - Německo: Karim Benzema (10)
Fotbal, Francie - Německo: Karim Benzema (10) | Foto: Reuters

Portugalsko jde v 59. minutě do vedení nad Ekvádorem. Na 2:1 upravuje Helder Postiga po lahůdkovém centru Naniho.

Neuvěřitelné. Ani ne o dvě minuty později je to 2:2. A Portugalci si gól vstřelili sami. Joao Perreira dával zpětnou přihrávku brankáři, ovšem do jeho protipohybu. Nešťastný moment.

Přestřelka pokračuje. 70. minuta a Ekvádor v Portugalsku vede 3:2. Parádní dělovku se prosadil Felipe Caicedo.

Domácí Custodio trefil dvě minuty před koncem břevno, Portugalci tlačí dál.

Poslední dnešní utkání skončilo. Portugalsko - Ekvádor 2:3.

To je vše, díky za pozornost a přejí dobrou noc.