Němci dohnali čtvrté Slováky, Finové rozstříleli Rakousko

11. 5. 2013 17:47
Finsko porazilo Rakušany vysoko 7:2. Francouzi nenavázali na šokující výhru nad Ruskem, Američanům podlehli 2:4.
Němci si prakticky pojistili záchranu a dokonce pomýšlejí na postup do čtvrtfinále | Foto: Reuters

Helsinky - Čtyřgólovou smrští ve třetí třetině si Finové zajistili jasné vítězství 7:2 nad Rakouskem a vyšvihli se tak opět na první místo skupiny B.

Další francouzskou senzaci nepřipustili hokejisté USA. Američané v Helsinkách splnili roli favoritů, porazili Francii 4:2.

Ve večerním utkání pak Němci zdolali 2:0 Lotyšsko a bodově se dotáhli na čtvrté Německo.

Rakušané skórovali jen v oslabení

Tým Suomi začal podle předpokladů, už v 8. minutě díky brankám Pihlströma a Savinainen vedl už 2:0. Obraz hry se neměnil ani ve druhé části, kdy další trefu přidal Kontiola.

Drama přišlo na začátku třetí třetiny. Finsko hrálo přesilovou hru, ale góly padaly překvapivě do jejich sítě. Nejprve se prosadil Lukas a pár desítek vteřin na to Herburger.

Domácí hokejisté ale rychle utnuli rakouský rozlet. Nejprve zvýšil Korpikoski a po něm přidali Finové další tři góly. Rakousko nakonec skončilo s debaklem 2:7.

Stastny pojistil americkou výhru

Reprezentanti země galského kohouta tedy nenavázali na šokující výhru nad Ruskem, v tabulce jsou však stále pátí a živí naději na účast ve čtvrtfinále. Američané si díky tříbodovému zisku postup již prakticky zajistili.

Francouzi místo hrdiny ze zápasu s Ruskem Hardyho nasadili Hueta a ten měl od začátku spoustu práce, protože zámořský tým na rozdíl od Sborné nic nepodcenil. V první třetině určily další ráz utkání branky Gionty a Butlera.

Francouzi se dostali zpět do hry v přesilovce pěti proti třem. Od modré se trefil Hecquefeuille. Američané se uklidnili až ve třetí části, kdy Stastny a Moss potvrdili výhru. Tu v závěru pouze zjemnil Yorick Treille.

Němcům stačily dva gól

Pro Němce byl souboj s Lotyši primárně důležitý hlavně z pohledu boje o záchranu a do zápasu vstoupili aktivněji, jenže se téměř půl zápasu nemohli střelecky prosadit. Lotyši zase prováhali dlouhou přesilovku 5 na 3.

Bezbrankové skóre se tak měnilo až ve 29. minutě, když se po Gogullově akci trefil o horní tyč Ullmann. Další úder si Němci schovali na začátek třetí třetiny. Hagerova střela sice rychle vyletěla z branky, ale videozáznam potvrdil, že gól platí.

To Lotyšům nebyl souzen ani čestný úspěch, který by koncovku duelu zdramatizoval. Německý brankář Zepp si tak připsal druhé čisté konto na turnaji.

Mistrovství světa v ledním hokeji:

Skupina B (Helsinky):

USA - Francie 4:2 (2:0, 0:1, 2:1)
Branky a nahrávky: 8. S. Gionta (Carle), 18. B. Butler (LeBlanc, Stapleton), 52. P. Stastny (C. Smith), 54. Moss (Faulk, McBain) - 29. Hecquefeuille (Bellemare), 59. Y. Treille (Desrosiers, Meunier). Rozhodčí: Brüggemann (Něm.), Rantala (Fin.) - Arm (Švýc.), Käck (Švéd.). Vyloučení: 4:6. Využití: 1:1. Diváci: 7458.

USA: Bishop - Carle, Faulk, Johnson, Hunwick, Ch. Butler, Petry, McBain - Moss, P. Stastny, C. Smith - B. Butler, LeBlanc, Stapleton - S. Gionta, Thompson, Carter - Kristo, Bjugstad, Palushaj. Trenér: Joe Sacco.
Francie: Huet - Manavian, Auvitu, Bachet, Hecquefeuille, Janil, Besch, Moisand - Y. Treille, Meunier, Desrosiers - Fleury, Bellemare, S. Treille - B. Henderson, Roussel, Da Costa - Bozon, Raux, Bertrand - Guttig. Trenér: Dave Henderson.

Finsko - Rakousko 7:2 (2:0, 1:0, 4:2)
Branky a nahrávky:
5. Pihlström (Väänänen, Jalasvaara), 9. Savinainen (Kontiola, Aaltonen), 28. Kontiola (Lepistö), 50. Korpikoski (Koskiranta, Laakso), 51. Hagman (Hytönen, Anttila), 56. Koskiranta (Korpikoski), 58. Savinainen (Kontiola, Aaltonen) - 41. Lukas (Vanek), 43. Herburger (Hundertpfund). Rozhodčí: Bulanov (Rus.), Zalaski (Kan.) - Blümel (ČR), Hunnius (Něm.). Vyloučení: 2:8, navíc Welser (Švýc.) 5 min. a do konce utkání. Využití: 3:0. V oslabení: 0:2. Diváci: 12.121.

Finsko: Ortio - Lepistö, Hietanen, Laakso, Mäntylä, Väänänen, Jalasvaara, Kukkonen, Melart - Savinainen, Kontiola, Aaltonen - Salminen, Korpikoski, Koskiranta - Haataja, Viitaluoma, Pihlström - Anttila, Hagman, Hytönen. Trenér: Jukka Jalonen.
Rakousko: Starkbaum - Pöck, Lakos, Schumnig, Lukas, Altmann, F. Iberer, Reichel - Welser, Koch, Vanek - Raffl, Hundertpfund, Herburger - M. Iberer, Kristler, Schuller - Oberkofler, Peintner, Baumgartner - Latusa. Trenér: Manny Viveiros.

Německo - Lotyšsko 2:0 (0:0, 1:0, 1:0)
Branky a nahrávky: 29. Ullmann (Gogulla, M. Wolf), 44. Hager (Ehrhoff, N. Goc). Rozhodčí: Croft (USA), Reiber (Švýc.) - Kilian (Nor.), Wilmot (Kan.). Vyloučení: 5:3, navíc Cipulis (Lot.) 5 min. a do konce utkání. Bez využití. Diváci: 9199.

Německo: Zepp - Ehrhoff, Ankert, N. Goc, M. Müller, Baxmann, Hördler, Krueger - Rankel, M. Goc, Schütz - M. Wolf, Ullmann, Gogulla - Tripp, Kink, Y. Seidenberg - Mauer, Hager, Greilinger - Pietta. Trenér: Pat Cortina.
Lotyšsko: Gudlevskis - K. Redlihs, Sotnieks, Kulda, Freibergs, M. Jass, Andersons - Darzinš, Sprukts, Cipulis - Džerinš, Meija, Indrašis - Keninš, Berzinš, Jekimovs - Pavlovs, Štals, Širokovs - K. Jass. Trenér: Ted Nolan.

1. Finsko 6 4 1 0 1 20:12 14
2. USA 5 4 0 0 1 20:12 12
3. Rusko 5 3 0 0 2 18:9 9
4. Slovensko 5 2 0 1 2 13:13 7
5. Německo 5 2 0 1 2 10:11 7
6. Francie 5 2 0 0 3 10:15 6