reklama

Bez respektu hráčů, pro smích fanouškům. Přerost se vrací ke dvacítce, Pešán říká: Já ho uznávám

Po posledním šampionátu dvacítek se z kritiky fanoušků a novinářů zhroutil, poslední dva roky tak pracoval v ústraní. Teď se Miroslav Přerost vrací na střídačku dvacítky. Po posledním šampionátu dvacítek se z kritiky fanoušků a novinářů zhroutil, poslední dva roky tak pracoval v ústraní. Teď se Miroslav Přerost vrací na střídačku dvacítky. autor: Tomáš Liška
Jaroslav Holík o něm krátce před svou smrtí řekl doslova: Tenhle člověk nerozumí hokeji. Hráči k němu necítili respekt, fanouškům byl pro smích. Miroslav Přerost v roce 2015 opouštěl po pěti letech pozici trenéra dvacítky pod takovým tlakem a kritikou, že z toho zkolaboval. Teď je zpět. "Je to velmi slušný a vzdělaný člověk, já jeho práci uznávám," říká nový trenér juniorů Filip Pešán, který si jej vybral za svého asistenta. Přerost se tak vrací na scénu. Byť ne v úplně hlavní roli.

Rokycany - Když jej na jaře roku 2015 v době bobtnající aféry Vladimíra Růžičky poslankyně Olga Havlová pozvala za hokejový svaz na odborný seminář týkající se problémů mládežnického hokeje a obchodu s dětskými hokejisty, odmítl a ještě jí měl v mailu napsat: "Jste neznalec a zmanipulovaná tragédie. A tragédií také je, že jste poslancem."

Holík: Přerost nerozumí hokeji. Za pět let nepředvedl nic Holík: Přerost nerozumí hokeji. Za pět let nepředvedl nic Čtěte zde

Jako arogantního trenéra, který nemá špetku respektu, jej popisují i někteří hokejisté, kteří jeho týmy prošli a dnes hrají třeba v NHL. Miroslav Přerost vedl pět let reprezentaci do dvaceti let bez jakéhokoliv úspěchu. Na konci svého angažmá se pod tlakem kritiky dokonce zhroutil. 

Od té doby uběhly dva roky, během kterých se fanoušky neoblíbený kouč skrýval s nálepkou trenér ČSLH ve vedení svazu, aby se teď znovu vrátil na scénu. 

Přerost v pátek na prvním kempu v Rokycanech znovu trénoval reprezentaci do dvaceti let, byť ne úplně v hlavní roli. Od nové sezony bude asistentem Filipa Pešána. "Nezajímá mě, jestli mi ho média odsouhlasí nebo ne. Jdu s kůží na trh a potřebuju kolem sebe lidi, kterým důvěřuju. Míra má spoustu chyb, ale to já taky. Nicméně respektuju jeho práci i jeho jako člověka," hájí své rozhodnutí Pešán.

Vašimi asistenty jsou Rostislav Vlach, který naposledy vedl Zlín a dovedl ho k titulu, a Miroslav Přerost, který dva roky pracoval na svazu v roli trenér ČSLH. Podle jakého klíče jste své asistenty vybíral?

"Rosťa Vlach byl jeden z hlavních kandidátů na pozici trenéra dvacítek, v tomhle případě šlo jen o domluvu, jestli s ním jako asistentem budu souhlasit. A já velmi rád souhlasil, protože ho jako trenéra uznávám. Míra Přerost byla pouze má volba, protože já ani Rosťa Vlach nemáme s mistrovstvím světa žádné zkušenosti. Míra je vynikající teoretik. Znám jeho práci, respektují ji. Ale hlavně má zkušenosti ze čtyř šampionátů, které pro nás v prosinci budou k nezaplacení."

6. utkání čtvrtfinále play off: HC Škoda Plzeň - Bílí Tygři Liberec Filip Pešán v pátek poprvé vedl trénink hokejové reprezentace do 20 let. Foto: Tomáš Liška

Z pozice hlavního trenéra před dvěma lety ale odcházel v hodně zlé atmosféře, pod palbou opravdu drsné kritiky. Neměl jste obavy z toho, co jeho přítomnost ve vašem realizačním týmu, vyvolá?

"Věděl jsem, že to přijde. Ale já velmi respektuju jeho práci a na rozdíl od lidí, kteří ho kritizovali, znám jeho práci i zevnitř. Vím, že má Míra spoustu chyb, ale to mám i já. Já ho jako člověka i trenéra respektuju, to je pro mě důležité. Ne to, jestli mi média odsouhlasí realizační tým. Jdu s kůží na trh a potřebuju vedle sebe lidi, kterým věřím."

Když říkáte, že znáte na rozdíl od jiných jeho práci i zevnitř, jaké jsou tedy jeho přednosti?

"Je to velmi slušný a vzdělaný člověk, takže je příjemné mimo led s ním trávit čas. A je to odborník na systém, na odhady hráčů a veškeré další věci. To od něj potřebuju. Řízení týmu a komunikaci s hráči si obstarám sám."

Vyřazení od Přerosta? Vtipné, říká Chlapík. Kouče Petra má tým rád Vyřazení od Přerosta? Vtipné, říká Chlapík. Kouče Petra má tým rád Čtěte zde

Nevadilo vám, že končil po pěti letech bez jediného úspěchu a navíc řada samotných hráčů poté tvrdila, že neměl žádný respekt a že ho neuznávali?

"Na mistrovství světa se ukáže trenérská kvalita, to je jednoznačné. Taky je ale třeba říct, že se jedná o výběr, který trenér dlouhodobě neovlivní. Mohou být slabší ročníky, může se nepodařit jeden zápas. Já ho tím nechci omlouvat, ale já sám uvidím až po mistrovství. Třeba se bude i o mně v lednu říkat, že jsem měl špatný vztah s hráčema a že jsme neuhráli čtvrtfinále nebo medaili kvůli mně."

Jenže vy jste úspěšný hokejový trenér v české extralize, on velký úspěch nikdy nedokázal. A právě to může fanouškům i kritikům vadit.

"Ale to, že je teď můj asistent, je moje osobní volba. Pracoval jsem s ním, když jsem byl v pozici trenéra devatenáctky. Jako trenér akademií opakovaně navštěvuje náš klub v Liberci. Takže to zopakuju. Že je mým asistentem, to je moje rozhodnutí a za tím si stojím."

Arogance moci? Zacha popisuje, jak se dělá nominace na MS Arogance moci? Zacha popisuje, jak se dělá nominace na MS Čtěte zde

Miroslav Přerost je jedním z těch, kteří na hokejovém svazu kritizují mladé hráče odcházející z Česka do zámoří. Když byl hlavním trenérem on, sám řekl, že zápasy v zámoří ani nesleduje. Sám v reprezentaci dával raději přednost těm, co zůstávali doma. Jaký budete mít k hráčům ze zámoří vztah vy? A nepůjdete proti sobě?

"Já jsem rád, že Míra svými názory v některých věcech obohatí mě. Ale věci, které uvidím, že bych dělal jinak, ty si udělám podle sebe. Můj realizační tým je výborný, budu využívat i statistiky, videokouč Aleš Vladyka bude stahovat videa ze zápasů zámořských lig. A jestli tým pro šampionát bude plnej, z půlky nebo co se týče zámoří prázdný, to nedokážu říct. Vím ale, že hráči, kteří hrají tady první ligu a extraligu, jsou málokdy horší než ti v zámoří."

Nominace reprezentace do 20 let na soustředění v Salcburku:

Brankáři:
Jakub Škarek (Jihlava), Adam Brízgala (Muskegon, USHL), Josef Kořenář (Lincoln, USHL).

Obránci:
Vojtěch Budík (Prince Albert, WHL), Ondřej Vála (Kamloops, WHL), Jakub Sirota (Cedar Rapids, USHL), Filip Král, Dalimil Mikyska (oba Kometa Brno), František Hrdinka (Ml. Boleslav), Lukáš Doudera (Litvínov), David Kvasnička (Plzeň), Ondřej Kachyňa (Č. Budějovice), Radek Jeřábek (Sparta Praha).

Útočníci:
Martin Nečas, Tomáš Havránek (oba Kometa Brno), Kristian Reichel, Filip Helt (oba Litvínov), Petr Kodýtek, Matěj Chalupa (oba Plzeň), Filip Chytil (Zlín), Ostap Safin (Sparta Praha), Ondřej Machala (Niagara, OHL), Albert Michnáč (Guelph, OHL), Marek Zachar (Sherbrooke, QMJHL), Radovan Pavlík (Mountfield HK), Daniel Kurovský (Vítkovice), Martin Kaut, Filip Zadina (oba Pardubice).

reklama